Vo väzení za odpor proti ruskej invázii na Ukrajinu

Ruská federácia, petícia je aktívna od 31. mája 2022

Alexandra Skočilenko, ktorú blízki volajú Saša, miluje hudbu a umenie, predovšetkým ju baví hrať na klavíri, gitare, mandolíne a flaute. V mierových časoch organizovala koncerty improvizovanej hudby pre všetkých ľudí, ktorí si chceli spolu zahrať. Vážne znepokojená ruskou inváziou na Ukrajinu sa rozhodla konať. Dňa 31. marca v jednom z petrohradských supermarketov vymenila viacero cenoviek za lístočky s informáciami o invázii a protivojnovými sloganmi. Od 11. apríla ju zadržiavajú na základe obvinení z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“.

PODPÍŠTE PETÍCIU

adresovanú Nikolayovi Aleksandrovichovi Vinnichenkovi, Námestníkovi generálneho prokurátora St. Petersburgu, od ktorého požadujeme aby

  • okamžite prepustili Alexandru Skočilenko, ktorú zadržiavajú iba za to, že verejne vyjadrila nesúhlas s ruskou agresiou na Ukrajine, a aby ju zbavili všetkých obvinení.

Zásady ochrany a spracovania osobných údajov

*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom

Meno
Priezvisko
E-mail
Tel. číslo
Mesto
Prihlásiť sa na odber newslettera (Sľubujeme, nebudeme vás spamovať)
Súhlasím so zásadami ochrany a spracovania osobných údajov
jQuery(function($){ function validateForm() { // Enter your validators there and return false on error return true; } $(“form”).submit(function(){if (!validateForm()) return false;}); });

Znenie petície

V pondelok 11. apríla ju v skorých ranných hodinách zatkli a na základe novoprijatého paragrafu 207.3 trestného zákona obvinili z „vedomého šírenia nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácie“. Vypočúvali ju do tretej hodiny ráno. Paragraf 207.3 a ďalšie paragrafy trestného zákona prijala ruská vláda narýchlo v marci tohto roka a úrady ich zneužívajú na väznenie ľudí kritických k invázii na Ukrajinu.

Alexandra Skočilenko je od apríla zadržiavaná v príšerných podmienkach. Ako celiakička je nútená prakticky neustále hladovať, pretože nemá prístup k bezlepkovej strave. Okrem hladu čelí Alexandra aj šikane zo strany dozorkýň a spoluväzenkýň. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Žiadajte ruské úrady, aby Alexandru okamžite a bezpodmienečne oslobodili.

Aktuálne informácie k prípadu, 20.5.2023

Súdny proces stále prebieha a naťahuje sa. Na doteraz poslednom pojednávaní, 24. mája, prokuratúra vypočula znalca z odboru jazykovedy, ktorý „potvrdil“, že nápisy, ktoré Saša vymenila za cenovky v supermarkete, obsahujú nepravdy o ruskej armáde. Sašino zdravie sa naďalej zhoršuje. Ďalšie súdne konanie sa uskutoční 13. júna. Dátum vynesenia rozsudku zatiaľ nie je známy.

Saša poslala ďalšiu pohľadnicu, na ktorej sa píše „Ďakujem Amnesty International, 19.05.23, Saša Skochilenko“.