Vyhostiť somálskych utečencov z Holandska znamená vyniesť nad nimi ortieľ smrti

Amnesty International dnes vydáva správu, v ktorej informuje o opakovaných pokusoch holandskej vlády nútene vyhostiť somálskych utečencov do oblastí kontrolovaných islamskou ozbrojenou skupinou al-Šabáb. Nútené vyhostenia môžu predstavovať riziko porušovania ľudských práv a porušovania medzinárodného práva.

 

 

Správa s názvom “Násilné vyhosťovania do južného a stredného Somálska a oblastí pod vplyvom hnutia al-Šabáb: bezohľadné porušovanie medzinárodného práva” zdôrazňuje závažné riziká, ktorým čelia civilisti v Somálsku. „Pre niektorých ľudí zo Somálska je návrat do oblastí pod kontrolou hnutia al-Šabáb porovnateľný s rozsudkom smrti,” povedal L. Muthoni Wanyeki, regionálny riaditeľ Amnesty International pre Východnú Afriku. Medzinárodné právo hovorí, že štáty nemôžu vrátiť naspäť do krajín ľudí, kde je ich sloboda v ohrození a tiež do oblastí, kde budú prežívať neistotu v dôsledku ozbrojeného konfliktu. Holandská vláda však trvá na tom, že somálski utečenci môžu byť vyhostení aj do najrizikovejších oblastí krajiny, vrátane tých, kde operuje hnutie al-Šabáb. Ozbrojené hnutie je zodpovedné za nezákonné usmrtenia, mučenie a iné zlé zaobchádzanie.

Nová správa obsahuje svedectvá o porušovaní ľudských práv, ktorým ľudia čelia pri návrate. 25-ročnému Fartuunovi zabili strýka v auguste 2013, krátko po jeho návrate z Jemenu.“ Zajali ho v deň jeho návratu. Vojaci al-Šabábu ho odviedli a väznili. Po piatich dňoch ho predviedli pred štadión plného ľudí, kde mu zoťali hlavu. Po tom ho nechali týždeň ležať pred štadiónom s hlavou položenou na bruchu,” povedal Fartuun Amnesty International.

Mnohí Somálčania sa obávajú návratu do oblastí, ktoré sú ovládané hnutím al-Šabáb, alebo do miest, kde ozbrojená skupina pôsobí, vrátane Mogadiša. Amnesty International prijala množstvo správ o ľuďoch zo Somálska, ktorí boli ozbrojenými skupinami obvinení zo špionáže, čo v mnohých prípadoch malo za následok ich odsúdenie a vraždu.

“Vyhostením somálskych utečencov preberá holandská vláda na seba zodpovednosť aj za porušovanie ľudských práv, ktoré čaká utečencov  pri ich návrate do ich krajiny. Amnesty International preto vyzýva vlády Dánska, Švédska, Veľkej Británie, Nórska a Saudskej Arábie, aby skončili s vyhosťovaním utečencov do južného a stredného Somálska.“

V Mogadiše a iných oblastiach južného a stredného Somálska, ľudia naďalej umierajú a čelia zraneniam v prestrelkách ozbrojených skupín, samovražedných útokoch, útokoch zapríčinených granátmi a improvizovanými výbušnými zariadeniami.

V novembri 2013, Holandsko porušilo medzinárodné právo a násilne vyhostilo 26-ročného Ahmeda Saida. Ten opustil Somálsko pred viac ako 20 rokmi. Ahmed bol spolu s mnohými ďalšími civilistami zranený v samovražednom útoku, ktorý si spolu vyžiadal najmenej šesť obetí. “Všetky krajiny majú povinnosť chrániť ľudí, ktorým hrozí riziko porušenia ľudských práv, v prípade návratu do ich vlastnej krajiny,” povedal Wanyeki.

V máji 2014, generálny tajomník OSN vyzval všetky krajiny, ktoré poskytujú útočisko somálskym vojnovým utečencom, aby dodržiavali svoje povinnosti voči medzinárodnému právu, a aby ich násilne nevyhosťovali do Somálska, kde môžu byť ich životy v ohrození.