Žiadajte vyšetrenie prípadu Konštantíny Kunevovej

Konštantína Kunevová je bulharská emigrantka a odborová predáčka, na ktorú 22. decembra 2008 zaútočil neznámy muž kyselinou sírovou, keď sa v gréckej metropole Atény vracala domov z práce. Konštantína následkami útoku úplne stratila zrak na jedno oko, na druhé vidí len obmedzene. Utrpela tiež vážne zranenia hrtanu, pažeráku a žalúdka. Právnici Konštantíny Kunevovej vyjadrili vážne obavy, že sa prípad uzavrie napriek tomu, že vyšetrovanie bolo podľa ich názoru nedostatočné. Poukazujú napríklad na neskoré prešetrenie okolností útoku a aj na to, že na mieste, kde sa útok odohral, neprebehlo žiadne vyšetrovanie. Konštantína Kunevová vypovedala iba raz a to v počiatočnej fáze vyšetrovania. Sudca, ktorí sa prípadom zaoberal, si nevyžiadal žiadnu aktualizáciu jej svedeckej výpovede.

Konštantína Kunevová, ktorá v Bulharsku pracovala ako učiteľka dejepisu, sa presťahovala do Grécka v roku 2001, aby zarobila peniaze na liečenie svojho syna. Zamestnala sa ako upratovačka, podieľala sa aj na aktivitách odborového zväzu a nakoniec sa stala predsedníčkou odborov. Útok prišiel v období rastúceho napätia medzi Konštantínou Kunevovou a jej zamestnávateľom, počas ktorého mala niekoľko anonymných výhražných telefonátov.

V júni 2009 ukončil poverený vyšetrovateľ stíhanie, a to napriek tomu, že páchateľov sa nepodarilo identifikovať. Na tlak mimovládnych organizácii vrátane AI bol prípad znovu otvorený. Nakoniec však sudca ukončil vyšetrovanie v  januári 2010, pretože neboli nájdené žiadne ďalšie dôkazy.  Prípad je v súčasnosti v rukách verejného prokurátora súdu prvého stupňa v Aténach. Je potrebné pokračovať v kampani, aby vyšetrovanie útoku  Konšantíny Kunevovej nebolo ukončené bez zatknutia páchateľov.

Podporte online petíciu pre Konštantínu Kunevovú a požadujte od gréckeho ministra spravodlivosti a ľudských práv  nestranné, nezávislé a efektívne vyšetrenie útoku.