AI apeluje na európskych ministrov, aby žiadali moratórium pre trest smrti v Číne

Amnesty International upozornila ministrov zahraničia krajín EÚ, aby venovali pozornosť správe, v ktorej organizácia žiada moratórium na popravy v Číne.

Správa Amnesty International detailne popisuje ako čínska vláda porušuje zákony a medzinárodné štandardy a každoročne popravuje tisícky ľudí. Amnesty International tiež upozorňuje, že mnoho ľudí je na trest smrti odsúdených po tom, čo sa k zločinom priznajú pod mučením. Správa vychádza týždeň po tom, ako jeden čínsky politik odhadol, že je ročne vykonaných 10 000 popráv. Počet popráv v Číne je teda vyšší ako počet popráv vo všetkých ostatných krajinách dokopy. Okrem smrtiacich injekcií sú v Číne vyžívané aj mobilné smrtiace komory, v ktorých môžu byť väzni popravení okamžite po vynesení rozsudku.

Amnesty International zverejnila správu v čase schôdzky ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorí budú diskutovať o budúcich vzťahoch s Čínou. „Európska únia používa dialóg o ľudských právach s Čínou ako ospravedlnenie pre vlastnú neochotu presadiť rezolúciu v rámci Komisie OSN pre ľudské práva o Číne,“ skonštatoval Dick Oosting z bruselskej kancelárie Amnesty International. Organizácia preto vyzvala ministrov zahraničia EÚ, aby navrhli moratórium pre trest smrti v Číne.

Správa Amnesty International prináša príklady zlyhania systému spravodlivosti v Číne.

· Chen Guoqing a traja spolu-obžalovaní boli obvinení z vraždy v roku 1996. Niekoľkokrát sa odvolali, no súd zatiaľ vždy potvrdil rozsudok smrti. Odvolací súd uznal, že dôkazy proti nim neexistovali, boli takmer nulové, prípadne založené na priznaniach získaných mučením. V súčasnosti čakajú na štvrtý výrok poroty.

· Zhao Fenrong bola v roku 1998 obvinená z vraždy a odsúdená na smrť na základe neexistujúcich alebo takmer nulových dôkazov, po priznaní získanom mučením. Výkon trestu smrti je zatiaľ pozastavený a Zhao Fenrong čaká na ďalšie odvolanie.

· Tenzin Deleg Rinpoche, tibetský budhistický duchovný vodca, bol odsúdený na smrť v nespravodlivom súdnom procese a po zhrnutí odvolávacích jednaní, ktorých svedkom bol jeho spolu-odsúdenec Lobsang Dhundup, popravený v deň vynesenia konečného rozsudku.

· Gong Shengliang, kresťanský kňaz, bol tiež nespravodlivo odsúdený na smrť. Nepopravili ho však a dali mu možnosť odvolať sa. V súčasnosti ostáva uväznený, pričom existujú vážne obavy o jeho zdravie, pretože bol údajne opakovane bitý.