Amnesty International dnes zverejňuje súhrnnú správu o štatistikách a údajoch týkajúcich sa trestu smrti a jeho vývoja za uplynulý rok.
V roku 2005 bolo popravených minimálne 2 148 ľudí v 22 krajinách. 94 % popráv vykonali v Číne, Iráne, Saudskej Arábii a v USA. Na trest smrti bolo odsúdených 5 186 páchateľov v 53 krajinách. Podľa dostupných údajov okolo 20 000 ľudí čaká na vykonanie popravy.
Mnohé vlády sa snažia utajovať skutočný počet rozsudkov a popráv. Ťažké je získať údaje napríklad zo Saudskej Arábie, úplné štatistiky odmieta zverejniť Čína. Oficiálne tu popravili 1 770 osôb, čínski právni experti však skutočný počet odhadujú na 8 000. Vietnam klasifikuje štatistiky a správy o treste smrti ako štátne tajomstvo.
V minulom roku trest smrti zrušili Mexiko a Libéria.
Vo všeobecnosti trend rušenia trestu smrti pokračuje. V súčasnosti ho pre všetky zločiny zrušilo už 86 krajín. V roku 1977 ich bolo iba16. Dvadsaťpäť krajín nevykonáva popravy, hoci má trest smrti vo svojej legislatíve.
Trest smrti zakazuje napríklad Druhý opčný protokol Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach a Trinásty protokol Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Popravy sťatím sa vykonávajú v Saudskej Arábii a Iraku, na elektrickom kresle v USA, obesením v Egypte, Iráne, Japonsku, Jordánsku, Pakistane, Singapure a v niektorých ďalších krajinách. Smrtiacu injekciu používajú v Číne, Guatemale, Thajsku, USA a na Filipínach. Trest smrti zastrelením vykonávajú v Bielorusku, Číne, Somálsku, Taiwane, Uzbekistane, Vietname a v iných štátoch. Ukameňovanie sa praktizuje v Afganistane a Iráne.
“Trest smrti je nezvratný. Nepočíta s chybou justície. V mnohých krajinách nasleduje po nespravodlivých súdnych procesoch alebo je uplatňovaný len z politických dôvodov, “ hovorí generálna tajomníčka AI Irene Khan.
Trest smrti nie je efektívnym odstrašujúcim prostriedkom proti kriminalite. Vlády sa zaň radi schovávajú a vytvárajú tak ilúziu tvrdého postupu proti násiliu. Menej sa venujú účinnejším, ale pracnejším metódam znižujúcim kriminalitu, ako systematická prevencia, vyšetrovanie zločinov a trestanie páchateľov. Väčšina vrážd sa odohrá v afekte, alebo sa páchateľ spolieha, že nebude odhalený. Vidina doživotného väzenia môže byť oveľa silnejším a konkrétnejším odstrašujúcim prostriedkom ako prípadná poprava.
Takmer 80% zo všetkých popráv sa v roku 2005 odohralo v Číne. Rozsudok smrti tu môže byť vynesený za 68 zločinov, vrátane nenásilného daňového podvodu alebo sprenevery. AI sa obáva, že počet trestov smrti v budúcnosti ešte vzrastie, kvôli prepojeniu na výnosný predaj orgánov popravených.
V Saudskej Arábii sú ľudia odvádzaní priamo z ciel a popravovaní bez toho, aby vedeli, že boli na trest smrti odsúdení. Inokedy sa súdy odohrávajú v jazyku, ktorému obvinení nerozumejú, ani v ňom nečítajú. V roku 2005, podľa dostupných údajov, bolo v Saudskej Arábii vykonaných 86 popráv.
Irán je jedinou Amnesty International známou krajinou, v ktorej sa v roku 2005 uskutočnili popravy mladistvých. 8 z 94 popravených spáchalo trestný čin keď mali menej ako osemnásť rokov.
Spojené štáty v marci 2005 trest smrti pre mladistvých zrušili, hoci pred tým im v takýchto popravách patrilo smutné celosvetové prvenstvo. O zákaze trestu smrti pre mladistvých rozhodol Najvyšší súd. V USA minulý rok prepustili z uličky trestu smrti dvoch mužov, pretože sa preukázala ich nevina. Derrick Jamison bol prepustený po dvadsiatich rokoch a Harold Wilson bol na trest smrti odsúdený v roku 1989. USA minulý rok popravilo 60 väzňov.
V Bielorusku a Uzbekistane odsúdení ani ich príbuzní nie sú informovaní o dátume popravy. Úrady odmietajú vydať príbuzným telo zabitého väzňa, aby ho pochovali, ani nie sú ochotné zverejniť miesto jeho pochovania. Nedokonalý súdny systém v oboch krajinách je predpokladom pre rozsudky po nespravodlivých súdoch a mučení vedúcemu k „priznaniu”.
V Japonsku sú mnohí ľudia popravovaní po zlom zaobchádzaní v zadržaní a po vynútených “priznaniach” sa k zločinom, ktoré nespáchali.