AI víta rozhodnutie Slovenska prijať väzňov z Guantánama

Amnesty International víta rozhodnutie Slovenskej republiky prijať 3 bývalých väzňov z americkej väznice Guantánamo Bay. Zároveň vyzýva slovenských predstaviteľov, aby vytvárali tlak i na vlády ďalších krajín EÚ, aby konali rovnako.

Amnesty International tiež vyjadrila sklamanie nad tým, že samotná vláda Spojených štátov amerických neprijala na svoje územie žiadneho z väzňov, voči ktorým nebolo vznesené žiadne obvinenie.

AI vyzýva slovenské orgány i médiá k rešpektovaniu súkromia mužov prichádzajúcich na Slovensko a na udelenie takého právneho statusu, ktorý je nevyhnutný na zabezpečenie ich fyzickej bezpečnosti a na obnovu svojho života. Rovnako vyzýva slovenských predstaviteľov, aby týmto osobám poskytli všetky služby potrebné na ich integráciu a rehabilitáciu, vrátane lekárskej a psychologickej starostlivosti, jazykového vzdelávania a ďalších foriem sociálnej pomoci.

Amnesty International sa dlhodobo zasadzuje za zatvorenie väznice Guantánamo na Kube a zadržiavanie osôb bez obvinenia, ako aj mučenie pri výsluchoch považuje za zásadné porušenie ľudských práv. Na Slovensku Amnesty International opakovane vyzývala na zatvorenie väznice počas akcií pred Veľvyslanectvom USA v Bratislave.