Počet civilných obetí vo vojne v Iraku rastie. Amnesty International (AI) preto apeluje na Spojené štáty, aby vyšetrili nedeľný útok na civilné vozidlo, ktorého dôsledkom bolo desať mŕtvych – vrátane žien a detí. „Všetci podozriví z nezákonného zabíjania musia byť postavení pred súd,“ upozorňuje organizácia.
Porušovanie medzinárodného humanitárneho práva rozhodne nemožno ospravedlniť snahou chrániť vlastných vojakov. Armáda je povinná ochraňovať civilistov. Musí teda zabezpečiť, aby sa podobné prípady neopakovali.
Podľa denníka Washington Post zahájili v nedeľu vojaci III. pechotnej divízie paľbu na automobil, ktorý sa blížil k checkpointu neďaleko al-Nadžaf. Veliaci dôstojník údajne najskôr nariadil, aby vojaci strieľali pre výstrahu. Keď sa však auto priblížilo, zavelil, aby ho zastavili. Ministerstvo obrany USA streľbu zdôvodnilo tým, že vodič ignoroval výstražnú paľbu. Táto verzia sa však líši od správy Washington Post, podľa ktorej nie je jasné, či vojaci v obrnených transportéroch začali paľbu pred alebo krátko potom, ako došlo k výstražnému výstrelu.
Amnesty International apelovala tiež na iracké úrady, aby skončili s aktivitami, ktoré ohrozujú civilistov. Ide predovšetkým o prezliekanie sa vojakov za civilných obyvateľov, v snahe dostať sa bližšie k nepriateľským jednotkám.
Amnesty International však rovnako znepokojujú nedávne vyhlásenia irackých predstaviteľov, že samovražedný útok na americkom checkpointe z 29.marca je len začiatkom.
Stieranie hranice medzi bojovníkmi a civilistami ohrozuje radových Iračanov. Takéto počínanie je vojnovým zločinom a definuje ho tak aj Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu.