Ako matka obete z 11. septembra chcem spravodlivosť – nie Guantánamo

Blog Phyllis Rodriguezovej, aktivistky a matky obete z 11. septembra Grega Rodrigueza

Môj syn Greg mal 31 rokov a pracoval na 103. poschodí v severnej veži World Trade Centra.

Prvýkrát som zistila, že sa tam nachádzal 11. Septembra ráno. Ale až o 36 hodín neskôr som sa dozvedela, že zomrel. Aj napriek žiaľu a neuveriteľnému šoku som sa začala obávať toho,  čo sa naša vláda rozhodne robiť v mene môjho syna a mojej rodiny.

Cítila som, že spôsobovať utrpenie druhým v mene môjho syna a takmer 3000 ľudí, ktorí v ten deň zahynuli, by pre nás a zvyšok sveta veci len zhoršilo. Čo sa neskôr aj v niektorých ohľadoch naplnilo.

V Guantáname je stále zadržaných 104 osôb. Väčšina z nich sú zadržaní bez obvinenia po  dobu viac ako desať rokov. Za zamknutými dverami na nich môže čakať smrť bez toho aby boli niekedy súdení.

Najmenej 29 z nich bolo zadržiavaných v tajných väzeniach, než boli premiestnení na Guantánamo. Mnohých  z nich mučili – sexuálne zneužívali, bili, zavesili ich  na stenu len v plienkach a niektorými praktikami im spôsobovali pocit, že sa dusia .

Cyklus násilia nikdy neskončí, ak to nezastavíme. Guantánamo nám nemôže poskytnúť spravodlivosť. A ja nechcem, aby politici zneužívali spomienku na môjho syna ako ospravedlnenie zadržania ľudí v Guantáname. Za toto obdobie v našej histórií, ktoré trvá už príliš dlho sa môžeme hanbiť.

Amnesty International USA spustila petíciu adresovanú prezidentovi Obamovi aby zavrel Guantánamo. Môžete sa pridať tu.

Ďakujem za vašu podporu.