4.augusta bol v centre mesta Minsk zatknutý významný bieloruský obhajca ľudských práv Ales Bialatski, riaditeľ Centra za ľudské práva Viasna a viceprezident Medzinárodnej federácie za ľudské práva. 24. Novembra 2011 ho uväznili na 4 a pol ročné väzenie pre „nepriznanie príjmu v rozsiahlej miere“ jeho mimovládnej organizácie. Amnesty International ho považuje za väzňa svedomia, ktorého zadržanie je politicky motivované a požaduje jeho prepustenie.
Ales Bialatski bol zatknutý mužmi oblečenými v civile, ktorí tvrdili, že sú členmi polície z Oddelenia pre finančné vyšetrovanie. Jeho zadržanie súviselo s používaním bankových účtov v Lotyšsku a Poľsku vytvorených na podporu jeho ľudskoprávnej práce v Bielorusku. Bankové informácie boli predané ministrom spravodlivosti Lotyšska a úradmi v Poľsku, ktoré sa následne verejne ospravedlnili za predanie informácii autoritám v Bielorusku.
Okrem 4 a pol ročného väzenie výsledkom procesu bola finančná pokuta, konfiškácia pozemku, vrátane bytu, kde žije jeho žena a syn, ktorý slúži aj ako kancelária Centra pre ľudské práva Viasna. Na procese sa zúčastnili diplomati EÚ, mnohým pozorovateľom bol ale vstup do krajiny odmietnutý.
Proces sprevádzalo niekoľko procesných nedostatkov, čo poukazuje na jeho politický charakter. Vypočúvanie svedkov často nesúviselo s obvineniami, niektoré dôkazy predložené žalobcom pochádzali z anonymných zdrojov, čo je v rozpore s procesnými postupmi v krajine. Aj keď sa jeho právnik odvolal, sťažnosť bola v januári tohto roka zamietnutá.
Centrum pre ľudské práva Viasna prestalo byť uznávané orgánmi v roku 2003 potom čo sa zaoberalo monitorovaním volieb v krajine a dostalo zákaz si vytvoriť bankové konto v Bielorusku. Od tohto okamihu, bieloruské orgány opakovane odmietali žiadosť organizácie na registráciu.
Po prezidentských voľbách v 2010 zamestnanci organizácie čelia zastrašovaniu, tak ako aj kritickí občiansky aktivisti. Kľúčové osobnosti opozície boli minulý rok zadržané a odsúdené v nespravodlivých procesoch. Organizácie a novinári vyjadrujúci sa kriticky o súčasnej vláde čelia tiež pretrvávajúcemu zastrašovaniu.
Prípad Alesa Bialatského získal širokú mediálnu pozornosť. Viaceré organizácie vrátane Amnesty International, Parlamentného zhromaždenie Rady Európy a OSCE požadujú jeho okamžité prepustenie.
Žiadajte spravodlivosť pre Alesa aj vy.