Filters applied

221 results

Sort by
  • Gruzínske úrady používajú nový drakonický zákon na potláčanie disentu

    CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL13. JANUÁRA 2024 Gruzínske úrady používajú novú represívnu legislatívu na potláčanie protestov. Na znepokojujúci postup úradov reagoval Denis Krivošejev, zástupca riaditeľa Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu: „Používanie drakonickej legislatívy na potlačenie pokojne vyjadreného nesúhlasu je znepokojujúcou eskaláciou zásahov gruzínskych úradov proti ľudským právam. Zákony, ktoré narýchlo prijali v decembri 2024,…

  • Aktuálne podujatia

    Chcete sa do obrany ľudských práv zapojiť aj osobne alebo nás podporiť účasťou na verejnom podujatí? Ste na správnom mieste. Každá účasť či zdieľanie našich podujatí nám pomáha výraznejšie ovplyvňovať stav ľudských práv a posilňovať odkaz nášho hnutia mocným: Sme tu, sledujeme vaše kroky a žiadame vás, aby ste chránili ľudské práva pre všetkx. Nemôžete…

  • Nemecko-iránsku občianku Nahid Taghavi konečne prepustili

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL13. JANUÁRA 2025 Po viac ako 1 500 dňoch svojvoľného zadržiavania prepustili z väzenia aktivistku za práva žien Nahid Taghavi. Nahid má dvojaké nemecko-iránske občianstvo. Do Nemecka sa vrátila 12. januára. Amnesty International bojuje za prepustenie Nahid Taghavi a požaduje ukončenie rozsiahleho porušovania ľudských práv, ktorým túto aktivistku žijúcu v nemeckom Kolíne…

  • Ľudskoprávne víťazstvá druhého polroka 2024

    Tento rok sa začal viacerými víťazstvami v oblasti ľudských práv. Ľudia z celého sveta naďalej dokazovali, že zmena je možná. Dúfame, že vás povzbudí množstvo pozitívnych zmien dosiahnutých za uplynulých šesť mesiacov. Za posledný polrok sa podarilo dosiahnuť zmeny zákonov, podporiť ľudí v núdzi a zabezpečiť spravodlivosť pre mnohých ľudí. Júl Francúzsko Amnesty International pred…

  • Srbské úrady používajú špionážny softvér a nástroje spoločnosti Cellebrite na hackovanie novinárov a aktivistov

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL16. decembra 2024 Srbské policajné a spravodajské orgány používajú pokročilý špionážny softvér spolu s forenznými produktmi pre mobilné telefóny na nezákonné sledovanie novinárov, environmentálnych aktivistiek a ďalších osôb v rámci tajnej sledovacej kampane. Nová správa Amnesty International s názvom „Digitálne väzenie“: Sledovanie a potláčanie občianskej spoločnosti v Srbsku dokumentuje, ako sa forenzné produkty…

  • Polícia pri zásahoch proti protestujúcim v Gruzínsku hrubo porušuje ľudské práva

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL13. decembra 2024 Stovky protestujúcich v Gruzínsku čelili počas zásahov proti protivládnym zhromaždeniam v posledných dvoch týždňoch brutálnym taktikám rozháňania, svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu, uviedla dnes Amnesty International. Podrobná správa založená na svedectvách obetí policajnej brutality, obrancov a obrankýň ľudských práv a videozáznamoch poukazuje na rozsiahle porušovanie ľudských práv…

  • Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali

    Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali. Chráňte slobody, ktoré ste podkopali. Zabezpečte dôstojnosť každého človeka. Podpíšte petíciu adresovanú predsedovi Vlády SR a žiadajte, aby: *Zásady ochrany osobných údajov*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom Znenie petície Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko zverejnila koncoročnú ľudskoprávnu bilanciu za rok 2024. Bilancia…

  • Útlak a umlčiavanie: Kríza ľudských práv na Slovensku

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO10. decembra 2024 Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko zverejnila koncoročnú ľudskoprávnu bilanciu za rok 2024. Bilancia poukazuje na kľúčové oblasti, v ktorých Slovensko závažne zlyháva, a opätovne zdôrazňuje, že ľudské práva sú univerzálnym princípom a nespochybniteľným záväzkom, ktorý nemožno oslabovať politickými záujmami alebo ľudskoprávnou slepotou. Amnesty International…

  • Ľudské práva na Slovensku v roku 2024 – bilancia Amnesty International

    ANALÝZA AMNESTY INTERNATIONAL10. DECEMBRA 2024 Prísne kritériá spôsobilosti na získanie obmedzeného počtu verejných bytov zanechali tisíce ľudí bez primeraného prístupu k dostupnému bývaniu. Vláda novelizáciou existujúcich zákonov neprimerane obmedzila právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu. Rómovia a Rómky naďalej čelili diskriminácii a sociálnemu vylúčeniu. Práva LGBTI+ osôb zostali bez legislatívnej ochrany. Štátna moc šírila…

  • Protivojnového aktivistu Alexeja Gorinova odsúdili na ďalšie tri roky za mrežami

    Dňa 29. novembra vojenský súd Vladimírskej garnizóny odsúdil bývalého moskovského mestského poslanca Alexeja Gorinova na trojročný trest odňatia slobody. K odsúdeniu došlo na základe obvinenia z „ospravedlňovania terorizmu“ (článok 205.2 Trestného zákonníka). Obvinenia vyplývajú z údajných rozhovorov medzi Alexejom Gorinovom a ďalšími osobami väznenými v trestaneckej kolónii. Gorinov údajne počas týchto rozhovorov vyjadroval sympatie k…

  • Štáty musia posilniť ochranu poskytovateľov interrupčnej starostlivosti

    SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL, IPPF, IPAS, MSI, ODAS CENTRE A ICM29. novembra 2024 Pri príležitosti Medzinárodného dňa obrankýň a obrancov ľudských práv žien koalícia ľudskoprávnych organizácií vydáva nový súbor usmernení pre vlády. Usmernenia sa zameriavajú na ochranu ľudí, ktorí v prvej línii bránia právo žien na interrupciu, vrátane poskytovateľov a poskytovateliek zdravotnej starostlivosti. Amnesty International, Medzinárodná…

  • Lex MVO: Občianska spoločnosť v ohrození

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO25. NOVEMBRA 2024  Amnesty International Slovensko varuje pred prijatím novely legislatívneho balíčka upravujúceho fungovanie organizácií občianskej spoločnosti (ďalej „lex MVO”), ktorý zásadne porušuje medzinárodné záväzky Slovenska vrátane Európskeho dohovoru o ľudských právach. Lex MVO zavádza nejasné definície, byrokratické povinnosti a drakonické sankcie, ktoré dramaticky ohrozujú právo na súkromie, slobodu prejavu, slobodu…