Amnesty bude štrngať kľúčmi na Koncerte za ľudské práva

Aktivistky a aktivisti v Banskej Bystrici pokračujú v sérii koncertov za ľudské práva. Odkaz revolučného novembra si pripomenú diskusiami a folkovopunkovými hudobnými vystúpeniami. 

Už po piatykrát lokálna skupina Amnesty International Slovensko organizuje v Banskej Bystrici Koncert za ľudské práva s podtitulom 25rokov slobody. Hudobným podujatím si 18. novembra v Klube 77 pripomenieme odkaz výročia Nežnej revolúcie.
Umenie budeme tradične spájať s ľudskoprávnou témou. Do diskusného kresla si o 18,00h zasadne jeden z najznámejších signatárov Charty 77 a väzeň svedomia Amnesty International Miroslav Kusý. Témou diskusie je sloboda a demokracia vtedy a dnes. Diskusia je súčasťou Stredoeurópskeho fóra.

 
Na šnúru úspešných koncertov aj tentoraz nadviažeme dvoma koncertnými kúskami. S chytľavým folkom o 20:00h vystúpi miestna pesničkárka a skladateľka Dorota Ideas, ktorá na Bystrických tónoch vyhrala Cenu za uveriteľnosť s piesňou Črepy. Talentovaná Bystričanka predstaví zmes folku, popu a nezávislej autorskej hudby. Na koncerte za ľudské práva si opäť zahrá aj akusticko folkový punkáč Lukáš Palatinus z hlohovskej kapely Intercity.

Súčasťou podujatia budú tradične aj podpisové akcie na podporu súčasných prípadov väznených a prenasledovaných ľudí. Tiež sa zoznámite s príbehmi z obdobia potlačovania slobody v Československu. Amnesty International sa pred rokom 1989 angažovala vo viac ako 400 prípadoch nespravodlivo väznených. Dokumentovala prípady porušovania slobody prejavu, obmedzovania slobody pohybu a podmienky vo väzení. Medzi naše aktivity patrila účasť na súdnych procesoch, posielanie urgentných apelov a listov vláde, verejné akcie na podporu väzneným a materiálna pomoc rodinám perzekvovaných.