Amnesty International požaduje záruky, že Zakajev nebude mučený

Moskva, 4.11.2002 – Dánske úrady ešte stále nevyhoveli žiadosti o vydanie Ahmeda Zakajeva ruskej strane. Amnesty International od ruských úradov požaduje záruky, že Ahmed Zakajev, vyslanec čečenského prezidenta, nebude po prípadnom návrate podrobený mučeniu alebo zlému zaobchádzaniu.

Výzva AI prišla po tom, čo bol Zakajev v dánskom hlavnom meste zatknutý a ruské úrady požiadali o jeho vydanie. Zakajev sa v Kodani zúčastňoval Svetového kongresu Čečenov.
Delegácia Amnesty International sa v Moskve 31. októbra stretla s predstaviteľmi generálnej prokuratúry. Ruská strana ich ubezpečila, že Dánom poskytli písomné záruky, že Zakajev bude mať spravodlivý súd, nestane sa obeťou mučenia a nebude ani popravený.
„Náš prieskum v teréne dokazuje, že komukoľvek, kto v Ruskej federácii príde do kontaktu s predstaviteľmi polície, hrozí mučenie alebo zlé zaobchádzanie. V prípade Čečenov a členov iných etnických menšín je toto riziko niekoľkonásobne väčšie,“ vyhlásila generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khan. Správa AI s názvom „Upretá spravodlivosť“, zverejnená 29. októbra, opisuje mučenie a zlé zaobchádzanie v Ruskej federácii, ktoré je často využívané na vynútenie priznania.
Ako pri všetkých prípadoch tohto druhu, organizácia monitoruje podmienky, v ktorých je Zakajev zadržiavaný, vrátane jeho práva na dôvernú komunikáciu so svojim právnym zástupcom a prístup k vonkajšiemu svetu.
Podľa správ z médií, bolo pre podozrenie z prepojenia na páchateľov rukojemníckej drámy v moskovskom divadle v uplynulých dňoch zatknutých asi 150 ľudí, vrátane bezpečnostných predstaviteľov a politických poradcov.