Amnesty International žiada, aby Líbyia šiestich zdravotníkov prepustila

Amnesty International žiada líbyjskú vládu, aby prepustila šiestich zdravotníkov, ktorí boli 19. decembra 2006 odsúdení na trest smrti za údajné nainfikovanie 426 detí vírusom HIV. 

Amnesty International považuje súd s piatimi bulharskými sestričkami a palestínskym lekárom za nespravodlivý, pretože nezodpovedal medzinárodným štandartom pre spravodlivý súdny proces. Obžalovaní vypovedali, že ich priznania boli vynútené mučením v predsúdnom zadržaní, vrátane mučenia elektorošmi. Ich mučenie nebolo nezávisle vyšetrené. Svedectvo lekára, ktorý rany na tele zdravotníkov vyšetroval a zaprotokoloval, bolo na súde vyvrátené iným lekárom, ktorý však žiadnu lekársku prehliadku nevykonal.
Zahraniční právni zástupcovia bulharských setričiek sa v máji 2005 počas kľúčového súdneho vypočúvania nedostali k svojim klientkám, pretože aj napriek opakovaným žiadostiam nedostali vstupné víza.
114 laureátov Nobelovej ceny za vedu zaslalo Muammarovi Kaddáfímu otvorený list, v ktorom ho žiadali, aby súd prihliadal na zistenia medzinárodných lekárskych extertov. To vyjadruje jednoznačný názor, že infekcia bola spôsobená zlými hygienickými podmienkami v nemocnici.

Podrobnejšie informácie v angličtine: https://web.amnesty.org/library