Amnesty na Festivale Slobody

Amnesty International Slovensko sa zúčastní  Festivalu slobody v Bratislave, ktorý organizuje Ústav pamäti národa. Vo vybrané dni aktivisti a aktivistky bratislavskej skupiny organizujú infostánok, v ktorom sa dozviete viac o súčasných bojovníkov a bojovníčkach za slobodu a demokraciu.

Jedným z nich je saudskoarabský aktivista Raif Badawi, ktorý založil internetovú stránku, ktorej cieľom bolo umožniť kritickú diskusiu o politike a islame. V máji tohto roku  bol kvôli tomu odsúdený na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom. Jeho žena a tri deti po vynesení rozsudku opustili krajinu. Apel za jeho prepustenie môžete podpísať v stredu, 12.11 na slávnostnom otvorení festivalu o 18.00h v Dome Kultúry Dúbravka, kde sa bude premietať film Walesa, človek z nádeje.

Za prepustenie čínskej aktivistky Ping Liuovej budeme zbierať podpisy vo štvrtok 13.11 o 18.00h v DK Dúbravka počas filmu Magický hlas rebelky. Prípad len potvrdzuje používanie podobných praktík rozdielnych režimov na umlčanie disidentu. Marte Kubišovej, ktorej je film  venovaný, bola počas normalizácie zakázaná  umelecká činnosť. Čínska aktivistka chcela od svojej vlády len väčšiu transparentnosť, za čo bola odsúdená na šesť a pol roka väzenia. Naši aktivisti a aktivistky vám o oboch prípadoch povedia viac aj pred divadelným predstavením “Přelíčení” v piatok 14.11 o 19:00h a v nedeľu 16.11 v KC Dunaj na diskusii “Naša cesta ku slobode” o 20.00h. Zároveň sa zúčastnia spomienky na pochod študentov pri pamätnej tabuli na Šafárikovom námestí.

.

Amnesty International sa pred rokom 1989 angažovala v prípadoch takmer 400 ľudí v Československu. Medzi inými aj v prípadoch Václava Havla, Ivana Jirouse, Dany Němcovej či Miroslava Kusého. Dokumentovala prípady porušovania slobody prejavu, obmedzovania slobody pohybu a podmienky vo väzení. Režim vnímal Amnesty International ako hnutie vyvolávajúce rozkol v komunistickom svete, ktorého účelom bolo infikovať do vedomia ľudí názor, že v Československu sú porušované ľudské práva a občianske slobody.

Medzi naše aktivity patrila účasť na súdnych procesoch, posielanie urgentných apelov a listov vláde, verejné akcie na podporu väzneným a materiálna pomoc rodinám perzekvovaných. Väzenkyňou svedomia Amnesty International bola aj známa sociologička a publicistka Jiřina Šiklová, ktorá povedala: ,,Ja si veľmi vážim Amnesty International, viem, ako pomáha na vlastnej koži a viem, akú to má cenu pre ľudí, ktorí sú zatvorení. Táto organizácia zohrala v rámci 20. storočia veľký význam a zohráva ho naďalej…je to jeden z takých humanitárnych odkazov, ktorý môžeme predávať ďalej.“