Amnesty vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zastaviť krviprelievanie na protestoch v Iráne 

Iránsku Kurdku Mahsu Amini zatkla 13. septembra 2022 v hlavnom meste Teheráne iránska mravnostná polícia. Podľa očitých svedectiev ju v policajnej dodávke brutálne zbili. V priebehu niekoľkých hodín bola v kóme prevezená do nemocnice a o tri dni neskôr 22-ročná žena zomrela. 

Iránska mravnostná polícia bežne podrobuje ženy a dievčatá svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu za to, že nedodržiavajú ponižujúce a diskriminačné iránske zákony o povinnom zahaľovaní. Mahsina smrť vyvolala rozsiahle protesty v celej krajine. Iránska vláda zareagovala na najnovšiu vlnu protestov s nevídanou brutalitou. 

Bezpečnostné zložky opakovane použili proti demonštrujúcim neprimeranú silu, surovo ich bili obuškami, strieľali do nich zblízka ostrými nábojmi a brokmi, použili voči nim slzotvorný plyn a vodné delá. Od Mahsinej smrti sme zaznamenali smrť desiatok mužov, žien a detí. Stovky ďalších utrpeli bolestivé a vážne zranenia, najmenej dvaja ľudia prišli o zrak. Väčšina zranených si zo strachu pred zatknutím netrúfa vyhľadať nemocničné ošetrenie, čo u nich nebezpečne zvyšuje riziko infekcie a ďalších zdravotných komplikácií. Iránske orgány vypínajú internet, aby zastavili šírenie informácií o svojich zločinoch. 

Iránske orgány sa tešia beztrestnosti, vďaka ktorej sa v uplynulých rokoch nezdráhali zabiť stovky demonštrantov a demonštrantiek a tisícky ďalších podrobovať mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu bez toho, aby sa obávali následkov za páchanie takýchto závažných zločinov. Je načase, aby krajiny združené v Rade OSN pre ľudské práva pomohli túto ľudskoprávnu krízu v Iráne ukončiť. 

Amnesty International vyzýva svetových lídrov a líderky, aby počas Valného zhromaždenia OSN podporili zriadenie nezávislého medzinárodného vyšetrovacieho mechanizmu a mechanizmu na vyvodenie zodpovednosti s cieľom riešiť iránsku krízu. Smrť Mahsy Amini a následné brutálne potláčané protestov, pri ktorých zahynulo najmenej 30 ľudí (22 mužov, 4 ženy a 4 deti) a stovky ďalších utrpeli neraz vážne zranenia, dokazuje, že potreba riešiť zhoršujúcu sa situáciu v Iráne je zo dňa na deň akútnejšia. 

„Po celosvetových explóziách hnevu a empatie v súvislosti so smrťou Mahsy Amini musí medzinárodné spoločenstvo reagovať konkrétnymi opatreniami, aby riešilo problém systémového násilia, ktoré iránske úrady beztrestne páchajú na svojom obyvateľstve. Mučenie, mimosúdne popravy za múrmi väzníc a nezákonné zabíjanie v uliciach sa musia okamžite skončiť,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko. 

„Najnovšie brutálne zásahy iránskych orgánov proti protestujúcim prichádzajú v rovnakom čase ako vystúpenie iránskeho lídra Ebráhíma Raísího na pôde OSN. Napriek dôveryhodným dôkazom o jeho zodpovednosti za zločiny proti ľudskosti mu OSN poskytla platformu na príhovor k celému svetu, čím trpko pripomenula, k akým tragickým dôsledkom vedie opakované zlyhávanie členských štátov v boji proti beztrestnosti iránskych orgánov,“ doplnil Sloboda.