Amnesty vyzýva na prímerie s cieľom ukončiť bezprecedentné utrpenie civilistov

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
26. októbra 2023

Amnesty International vydala naliehavú výzvu na okamžité prímerie medzi ozbrojenými skupinami pôsobiacimi z pásma Gazy a Izraelom. Cieľom výzvy je zabrániť ďalším stratám na životoch civilistov a civilistiek. Okrem toho má za úlohu zabezpečiť prístup k životne dôležitej pomoci pre ľudí v Gaze, ktorí sa ocitli uprostred bezprecedentnej humanitárnej katastrofy.

„Za posledného dva a pol týždňa sme boli svedkami hrôzy, ktorá sa v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach odohráva v nepredstaviteľnom rozsahu. Viac ako 2 milióny ľudí v pásme Gazy bojujú o prežitie uprostred katastrofálnej humanitárnej krízy. Počet civilných obetí [počas aktuálnej eskalácie násilia] je bezprecedentný.

V Gaze bolo zabitých viac ako 6 546 ľudí, v Izraeli najmenej 1 400 ľudí. Tisíce ľudí utrpeli zranenia a Hamas vzal viac ako 200 rukojemníkov a rukojemníčok. Všetky strany konfliktu naďalej pokračujú v páchaní závažného porušovania medzinárodného humanitárneho práva vrátane páchania vojnových zločinov. Tvárou v tvár takejto bezprecedentnej devastácii a utrpeniu musí zvíťaziť ľudskosť,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Amnesty vyzýva na okamžité uzavretie humanitárneho prímeria

Amnesty International upozorňuje, že v záujme ochrany práv a životov civilistov a civilistiek je potrebné urýchlene konať. Jedine tak je možné zabrániť ďalšiemu závratnému ľudskému utrpeniu. Organizácia preto vyzýva všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby spoločne od všetkých strán konfliktu žiadali okamžité uzavretie humanitárneho prímeria.

Amnesty International sa pripája k osobitnej spravodajkyni OSN pre situáciu v oblasti ľudských práv na palestínskych územiach okupovaných od roku 1967, agentúram OSN pôsobiacim v Palestíne a mnohým odborníkom a odborníčkam na ľudské práva, ktorí spolu s generálnym tajomníkom OSN a vysokým komisárom OSN pre ľudské práva tiež vyzývajú na uzavretie prímeria.

Od strašných útokov v južnom Izraeli 7. októbra, pri ktorých Hamas a iné ozbrojené skupiny zabili podľa informácií izraelských úradov najmenej 1 400 ľudí a zajali viac ako 200 rukojemníkov a rukojemníčok, väčšinou civilistov a civilistiek, podnikli izraelské sily tisíce leteckých a pozemných útokov na pásmo Gazy. Pri týchto útokoch podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze zahynulo viac ako 6 546 ľudí. Väčšina obetí vrátane najmenej 2 704 detí patrila k civilnej populácii. Viac ako 2 000 tiel obetí ostáva uväznených pod troskami. Viac ako 17 439 osôb utrpelo zranenia, zdravotníctvo v oblasti je na pokraji kolapsu.

Kataklizmatické následky pre civilnú populáciu

Zlovestné hrozby zo strany izraelských ozbrojených síl voči obyvateľstvu severnej Gazy predpovedajú, že hroziaca pozemná ofenzíva izraelských síl do pásma Gazy by mala pre civilnú populáciu oblasti s najväčšou pravdepodobnosťou kataklizmatické následky. Civilná populácia Izraela pritom aj naďalej čelí raketovým útokom Hamasu a iných ozbrojených skupín. Útočníci pri týchto útokoch nerozlišujú medzi vojenskými a civilnými cieľmi.

„Vzhľadom na bezprecedentnú humanitárnu katastrofu v pásme Gazy, ktorá sa každým dňom len zhoršuje, je nevyhnutné, aby všetky strany konfliktu okamžite uzavreli prímerie. Prímerie by umožnilo humanitárnym organizáciám v pásme Gazy bezpečne a bezpodmienečne distribuovať potrebnú pomoc. Nemocnice by tak dostali možnosť získať život zachraňujúce lieky, vodu a vybavenie, ktoré tak zúfalo potrebujú. Mohli by opraviť poškodené oddelenia,“ uviedla Agnès Callamard. Tajomníčka doplnila, že okamžité prímerie je najúčinnejším spôsobom ochrany civilistov a civilistiek. Civilná populácia trpí v dôsledku závažného porušovania ľudských práv oboma stranami konfliktu. Prímerie by podľa organizácie mohlo zabrániť nárastu počtu civilných obetí v Gaze. Zároveň by mohlo poskytnúť príležitosť na bezpečné prepustenie rukojemníkov a rukojemníčok.

Nezávislé vyšetrovanie vojnových zločinov

Amnesty International zdokumentovala dôkazy o vojnových zločinoch, ktoré spáchali izraelské ozbrojené sily, bojovníci Hamasu a ďalšie ozbrojené skupiny. Prímerie by umožnilo nezávislé vyšetrovanie porušovania ľudských práv a vojnových zločinov. Prístup na miesto a k dôkazom by tak mohli získať aj Medzinárodný trestný súd (ICC) a Nezávislá vyšetrovacia komisia pre Okupované palestínske územia. Práca týchto orgánov je nevyhnutná na ukončenie dlhodobej beztrestnosti za páchanie vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Tieto orgány dokážu zabezpečiť spravodlivosť a odškodnenie pre preživších a pozostalých obetí. Okrem toho je ich činnosť nevyhnutým nástrojom prevencie opakovania podobných beštiálnych zločinov v budúcnosti. Vyšetrovanie ICC a nezávislej komisie by malo riešiť aj základné príčiny prebiehajúceho konfliktu vrátane izraelského režimu apartheidu uvaleného na všetkých Palestínčanov a Palestínčanky.

Amnesty International okrem výzvy na okamžité uzavretie humanitárneho prímeria opakuje svoje výzvy:

  • aby obe strany konfliktu zastavili nezákonné útoky vrátane cielených útokov na civilné obyvateľstvo a objekty, neprimeraných útokov a útokov, pri ktorých nerozlišujú medzi vojenskými a civilnými cieľmi;
  • aby Izrael okamžite umožnil nerušené dodávky humanitárnej pomoci do okupovaného pásma Gazy pre civilné obyvateľstvo;
  • aby Izrael zrušil svoju 16 rokov trvajúcu nezákonnú blokádu pásma Gazy a okamžite doň umožnil prístup Nezávislej vyšetrovacej komisii pre Okupované palestínske územia;
  • aby medzinárodné spoločenstvo uvalilo na všetky strany konfliktu komplexné zbrojné embargo, nakoľko obe strany konfliktu závažne porušujú ľudské práva a páchajú zločiny podľa medzinárodného práva;
  • aby ICC pokračoval vo vyšetrovaní situácie Palestíny a aby pri vyšetrovaní dostal plnú podporu a všetky potrebné zdroje;
  • aby Hamas a všetky ostatné ozbrojené skupiny bezpodmienečne a okamžite prepustili všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčky a aby sa ku všetkým zajatcom až do ich prepustenia správali humánne a poskytovali im potrebnú zdravotnú starostlivosť;
  • aby Izrael prepustil všetkých svojvoľne zadržiavaných Palestínčanov a Palestínčanky;
  • a aby došlo k riešeniu základných príčin konfliktu vrátane odstránenia izraelského režimu apartheidu voči všetkým Palestínčanom a Palestínčankám.

Amnesty bude situáciu sledovať aj naďalej

Výskum Amnesty International poukázal na to, že 7. októbra Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny z okupovaného pásma Gazy vypálili na Izrael rakety a pri týchto útokoch nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Okrem toho vyslali na územie Izraela bojovníkov, ktorí sa dopustili závažného porušovania medzinárodného práva vrátane hromadného zabíjania civilistov a brania rukojemníkov. Tieto činy predstavujú vojnové zločiny a ako také musia byť aj vyšetrované.

Organizácia tiež zdokumentovala usvedčujúce dôkazy o vojnových zločinoch, ktorých sa dopustili izraelské ozbrojené sily počas ofenzívy na pásmo Gazy. Tieto zločiny zahŕňajú útoky, pri ktorých nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi, a zločin kolektívneho trestu. Následkom tohto konania boli masové straty na životoch civilistov a civilistiek, vyhladenie celých rodín a zničenie obytných štvrtí. Tieto porušenia ľudských práv sa takisto musia vyšetriť ako vojnové zločiny.

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín.

Zistite viac o našej práci