Amnesty o vývoji v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia, ktorá pravidelne vydáva správy k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu medzi Hamasom a Izraelom dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín. 

Články Amnesty International eskaláciu konfliktu medzi Hamasom a Izraeleom (v slovenčine)

Diskriminačné obmedzenia európskeho financovania palestínskych mimovládok hrozia prehĺbením krízy ľudských práv (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. NOVEMBRA 2023

Viaceré európske krajiny a Európska komisia oznámili, že plánujú obmedziť financovanie palestínskych ľudskoprávnych organizácií. Takéto kroky by ešte viac poškodili dôveryhodnosť Európskej únie, ktorá sa sama prezentuje ako subjekt, ktorému záleží na ľudských právach. Amnesty International a 95 ďalších organizácií zverejnili list adresovaný EÚ a jej členským štátom, v ktorom vyjadrujú obavy z vplyvu takýchto diskriminačných opatrení na ľudské práva.

Dohoda o prepustení rukojemníkov musí byť len začiatok (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
22. NOVEMBRA 2023

Izraelské orgány a Hamas sa dohodli na 4-dňovej humanitárnej prestávke v bojoch. Prestávka má slúžiť najmä na prepustenie zadržiavaných osôb; Hamas má podľa dohody prepustiť najmenej 50 rukojemníkov a rukojemníčok, väčšinou izraelských žien a detí, výmenou za prepustenie 150 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane mnohých detí, ktoré zadržiava Izrael. Za každých ďalších 10 prepustených izraelských rukojemníkov a rukojemníčok sa má prímerie predĺžiť o jeden deň. Dohoda by mohla potenciálne zahŕňať ďalších 50 izraelských rukojemníkov a rukojemníčok a až 300 Palestínčanov a Palestínčaniek v izraelskej väzbe, ktorých mená zverejnilo izraelské ministerstvo spravodlivosti. Podľa medializovaných informácií bude možné humanitárnu prestávku predĺžiť maximálne na 10 dní.

Nikde v Gaze nie je bezpečne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zdokumentovala nezákonné izraelské útoky v pásme Gazy na budovu kostola a obytné domy. Podľa organizácie tieto útoky ilustrujú mrazivú ľahostajnosť izraelských síl voči katastrofálnemu počtu civilných obetí. Amnesty International vo svojej najnovšej správe prináša ďalšie dôkazy o vojnových zločinoch, pri ktorých zahynulo 46 civilistov a civilistiek.

Rezolúcia OSN o „humanitárnych prestávkach“ v pásme Gazy je príležitosťou na zastavenie obrovského utrpenia (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
16. NOVEMBRA 2023

Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorou vyzýva na urgentné a predĺžené humanitárne prestávky v útokoch. Rezolúcia tiež upozorňuje na potrebu riešiť situáciu detí v okupovanom pásme Gazy. Urgentné a predĺžené humanitárne prestávky sú dôležitým prvým krokom, nie však dostatočným riešením. 

V Gaze hrozí ďalší výpadok prúdu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. NOVEMBRA 2023

Ak okamžite nedôjde k adekvátnym dodávkam paliva, okupované pásmo Gazy sa vo štvrtok pravdepodobne ponorí do ďalšieho úplného výpadku telekomunikačných služieb. Výpadok by podľa Amnesty International zhoršil beztak katastrofálnu humanitárnu situáciu.

Nemocnice a zdravotníci v Gaze pod paľbou (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
14. NOVEMBRA 2023

Z médií prichádzajú hrozivé správy zo severnej časti pásma Gazy o ostreľovaní nemocníc, v ktorých zomierajú novorodenci aj pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre nedostatok paliva, elektriny, vody, liekov a potravín. Tieto informácie posilňujú naliehavú potrebu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu.

Predstavitelia EÚ musia žiadať okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. NOVEMBRA 2023

Pred pondelkovým zasadnutím Rady pre zahraničné veci EÚ (FAC) v Bruseli, na ktorom sa bude diskutovať o súčasnej eskalácii konfliktu v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach, Amnesty International naliehavo vyzýva zúčastnených ministrov a ministerky, aby vyzvali všetky strany konfliktu na okamžité prímerie. Čoraz rozsiahlejšia humanitárna katastrofa a katastrofa z hľadiska ľudských práv, ktorá sa odohráva v Gaze, sa musí urýchlene skončiť.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom žiada viac ako milión ľudí (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. NOVEMBRA 2023

Amnesty International spustila 27. októbra petíciu, v ktorej žiadame okamžité uzavretie prímeria medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami. Petíciu za zastavenie bezprecedentnej eskalácie útokov v pásme Gazy a Izraeli už podpísalo viac ako milión ľudí.

Parížska konferencia je príležitosť vyzvať na okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. NOVEMBRA 2023

Hlavy štátov sa 9. novembra stretnú na medzinárodnej humanitárnej konferencii vo Francúzsku. Konferenciu hostí prezident Emmanuel Macron a jej cieľom je diskusia o situácii civilného obyvateľstva a koordinácii pomoci pre obyvateľstvo okupovaného pásma Gazy. Pri príležitosti blížiacej sa konferencie generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vyzvala jednotlivé štáty, aby sa zasadili za uzavretie prímeria.

Amnesty zdokumentovala prípady svojvoľného zatýkania a mučenia Palestínčanov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
8. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zaznamenala od 7. októbra 2023 dramatický nárast prípadov administratívneho zatýkania a zadržiavania Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Okrem toho organizácia zaznamenala aj nárast mučenia palestínskych väzňov. Administratívna väzba je formou svojvoľného zadržiavania, ktorou podľa izraelskej ľudskoprávnej organizácie HaMoked od 1. októbra do 1. novembra bez obvinenia alebo súdneho procesu izraelské orgány zadržiavajú 2 070 ľudí. To predstavuje nárast o 751 ľudí oproti predošlému obdobiu.

Hamas musí prepustiť civilných rukojemníkov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. NOVEMBRA 2023

Amnesty International opätovne vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčok vrátane detí, ktorých už mesiac zadržiava v pásme Gazy Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny.

Izrael nezákonne použil biely fosfor v Libanone (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
31. OKTÓBRA 2023

Amnesty International overila informácie, že izraelská armáda počas vojenských operácií pozdĺž svojej severnej hranice, pri útokoch na Libanon, použila delostrelecké granáty obsahujúce biely fosfor. K útokom touto zápalnou látkou došlo v období od 10. do 16. októbra 2023. Pri útoku na mesto Dhayra 6. októbra útočníci nerozlišovali medzi civilným obyvateľstvom, resp. infraštruktúrou a vojenskými cieľmi. Pri útoku utrpeli zranenia najmenej 9 civilisti a došlo tiež k poškodeniu civilných objektov. Príslušné orgány musia tento útok vyšetriť ako vojnový zločin.

Cenzúra a nenávisť v online komunikácii o násilí v Izraeli a na Okupovaných Palestínskych územiach (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vyzýva spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete, aby urýchlene riešili rozdúchavanie nenávisti a násilia či rasizmu voči palestínskym a židovským komunitám, ku ktorému dochádza na ich platformách. Amnesty odhalila alarmujúci nárast podnecovania nenávisti, násilia, nevraživosti a diskriminácie na sociálnych sieťach voči palestínskej aj židovskej populácii.

Výpadok internetu v pásme Gazy zhoršuje situáciu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda v piatok večer rozšírila svoje pozemné aktivity v okupovanom pásme Gazy. V piatok bol v oblasti obmedzený aj prístup k internetu a telekomunikačným službám. Prístup k internetu a telekomunikačným sieťam je nevyhnutným predpokladom ochrany ľudských práv, obzvlášť v čase ozbrojeného konfliktu. Výskum Amnesty International už v minulosti ukázal, že odstavenie prístupu k internetu uľahčuje represie a porušovanie medzinárodných ľudskoprávnych noriem a humanitárneho práva.

Amnesty vyzýva na prímerie s cieľom ukončiť bezprecedentné utrpenie civilistov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
26. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vydala naliehavú výzvu na okamžité prímerie medzi ozbrojenými skupinami pôsobiacimi z pásma Gazy a Izraelom. Cieľom výzvy je zabrániť ďalším stratám na životoch civilistov a civilistiek. Okrem toho má za úlohu zabezpečiť prístup k životne dôležitej pomoci pre ľudí v Gaze, ktorí sa ocitli uprostred bezprecedentnej humanitárnej katastrofy.

Žiadame zrušenie evakuačného príkazu pre nemocnice v pásme Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 13. októbra izraelská armáda vydala príkaz, ktorým 23 nemocniciam na severe pásma Gazy a v meste Gaza nariadila evakuáciu do južnej časti pásma. Nemocniciam naďalej telefonujú dôstojníci izraelskej armády a na personál vyvíjajú nátlak, aby sa podriadili evakuačnému rozkazu. Tieto nemocnice v Gaze poskytujú život zachraňujúcu starostlivosť viac ako 2 000 pacientom a pacientkam. Okrem toho slúžia ako jediné bezpečné útočisko pre desaťtisíce vnútorne vysídlených rodín v oblasti. Evakuácia nemocníc plných ľudí na JIS, zranených a predčasne narodených detí reálne nie je možná.

Hrozby izraelskej armády, ktorá nariadila obyvateľstvu severnej časti pásma Gazy oblasť opustiť, môžu predstavovať vojnové zločiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 21. októbra 2023 izraelská armáda rozhodila po severnej časti pásma Gazy letáky, v ktorých obyvateľstvu nariadila okamžitú „evakuáciu“. V letákoch obyvateľstvo varovali, že ich životy sú v ohrození, a preto musia oblasť okamžite opustiť. V materiáloch sa otvorene, doslovne uvádzalo, že „každý, kto sa rozhodne neopustiť severnú časť pásma [Gazy a nepresunie sa] na juh od [údolia] Wadi Gaza, môže byť označený za spolupáchateľa teroristickej organizácie“. Tento krok nasledoval týždeň po tom, ako izraelská armáda ultimátom vyzvala 1,1 milióna obyvateľov a obyvateliek oblasti, aby odišli na juh. Vyhlásenie celého mesta alebo regiónu za vojenský cieľ je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom (MHP). 

Izraelské útoky, ktoré vyhladili celé rodiny v Gaze, sú usvedčujúcimi dôkazmi o vojnových zločinoch (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. OKTÓBRA 2023

Izraelské ozbrojené sily naďalej zintenzívňujú svoj kataklizmatický útok na okupované pásmo Gazy. Amnesty International doteraz zdokumentovala početné nezákonné izraelské útoky vrátane útokov, pri ktorých armáda nerozlišovala medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Tieto útoky usmrtili mnoho civilných obetí a musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny.

List Amnesty International predsedovi Európskej rady k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
17. OKTÓBRA 2023

Amnesty International pred dnešným mimoriadnym zasadnutím Európskej rady k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach adresovala list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a 27 hlavám európskych štátov, resp. vlád. Tento otvorený list obsahuje aktualizované odporúčania pre EÚ a jej členské štáty.

Francúzsko vyzýva na zákaz protestov na podporu palestínskej populácie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
17. OKTÓBRA 2023

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin požiadal prefektúry v celej krajine, aby zakázali všetky demonštrácie na podporu práv palestínskeho obyvateľstva. Zákaz všetkých demonštrácií na podporu Palestínčanov a Palestínčaniek vo Francúzsku predstavuje vážny a neprimeraný útok na právo na pokojný protest.

Ako Amnesty overila použitie bieleho fosforu izraelskou armádou v Gaze (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. OKTÓBRA 2023

Program Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách zhromaždil presvedčivé dôkazy, ktoré preukazujú používanie delostreleckých granátov s bielym fosforom izraelskou armádou. Izraelská armáda ich použila v husto obývaných civilných oblastiach Gazy. Mnohé z týchto útokov je možné považovať za útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi.

Izrael musí zrušiť pokyn na evakuáciu severnej Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda obyvateľstvu severnej Gazy a mesta Gaza nariadila „evakuáciu“ na juh pásma Gazy. Podľa Amnesty International toto nemožno považovať za účinné varovanie pred útokmi. Tzv. evakuácia by tiež mohla viesť k nútenému vysídleniu civilného obyvateľstva a teda porušeniu medzinárodného humanitárneho práva. Obyvateľstvo oblasti má strach, že vysídľovanie by mohlo byť podobné nakbe.

Izrael musí uvoľniť nezákonnú a nehumánnu blokádu Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Rozhodnutie Izraela o úplnom zastavení dodávok paliva do pásma Gazy spôsobí odstavenie jedinej elektrárne v pásme. Tým uvrhne viac ako 2,2 milióna ľudí, ktorým znemožňuje útek z pásma, do ešte zúfalejšej humanitárnej krízy. Úplnú blokádu Izrael uvalil súčasne s masívnym bombardovaním pásma Gazy. Izraelská armáda pri tomto bombardovaní zabila najmenej 1 350 ľudí a zranila viac ako 6 000 ľudí. 

Palestínske ozbrojené skupiny musia niesť zodpovednosť za úmyselné zabíjanie civilistov, únosy a nerozlišujúce útoky (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Hamas a iné palestínske ozbrojené skupiny jasne porušili medzinárodné právo a preukázali hrozivú neúctu k ľudskému životu tým, že spáchali kruté násilné zločiny vrátane hromadných vrážd, brania rukojemníkov a rukojemníčok a raketových útokov na Izrael. Dôkazy o hrôzach, ktoré zažili ľudia v južnom Izraeli, stále pribúdajú. Amnesty International bude naďalej pokračovať v ich skúmaní, aby dokázala určiť plný rozsah spáchaných zločinov podľa medzinárodného práva. 

Civilných obetí eskalácie násilia v Izraeli a na OPÚ pribúda (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. OKTÓBRA 2023

Izraelské bezpečnostné sily a palestínske ozbrojené skupiny musia vynaložiť maximálne úsilie, aby chránili životy civilnej populácie. Amnesty International touto výzvou reaguje na narastajúci počet mŕtvych a zranených civilistov a civilistiek, ktorí trpia v dôsledku bojov v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach.