Amnesty o vývoji v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach

Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia, ktorá pravidelne vydáva správy k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu medzi Hamasom a Izraelom dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín. 

Články Amnesty International eskaláciu konfliktu medzi Hamasom a Izraeleom (v slovenčine)

Masové hroby v pásme Gazy zdôrazňujú potrebu nezávislého vyšetrovania (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT / IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
24. APRÍLA 2024

Palestínske autority oznámili, že v okolí nemocnice Al Nasser v Khan Younes a nemocničného komplexu al-Shifa v meste Gaza, našli v masových hroboch stovky tiel. Amnesty upozorňuje, že Izrael musí v súlade s rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) z 26. januára prijať „účinné opatrenia, aby zabránil zničeniu dôkazov [o zločinoch] a zabezpečil ich uchovanie“. To zahŕňa umožniť prístupu vyšetrovacím misiám s medzinárodným mandátom a ďalším orgánom do pásma Gazy, aby pomohli pri uchovávaní dôkazov o spáchaných zločinoch.

Izrael podporuje smrtiace besnenie osadníkov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
22. APRÍLA 2024

Počas uplynulých dní alarmujúco narastá miera násilia, ktoré páchajú izraelskí osadníci voči palestínskej populácii okupovaného Západnom brehu Jordánu. Tento vývoj podľa Amnesty International zdôrazňuje naliehavú potrebu odstrániť nelegálne osady aj dlhoročný systém apartheidu a ukončiť izraelskú okupáciu palestínskych území.

Nastáva hladomor: Gaza súrne potrebuje prímerie a viac prístupových ciest pre humanitárnu pomoc (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
5. APRÍLA 2024

Izrael schválil dočasné otvorenie dvoch humanitárnych ciest do okupovaného pásma Gazy vrátane priechodu Erez na severe pásma a prístavu Ašdod. Amnesty International víta tento krok, ale upozorňuje, že na riešenie katastrofickej humanitárnej krízy v pásme Gazy nestačí.

Dánsko čelí žalobe za porušenie pravidiel vývozu zbraní (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
3. APRÍLA 2024

Amnesty International Dánsko, Oxfam Denmark, MS Action Aid Denmark a palestínska ľudskoprávna organizácia Al-Haq dnes podali žalobu na dánske ministerstvo zahraničných vecí a národnú políciu za to, že Dánsko nedodržalo svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva, keď povolilo vývoz zbraní do Izraela.

Medzinárodnému spoločenstvu sa kráti čas, aby zasiahlo a zabránilo brutálnym zločinom v Rafahu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
3. APRÍLA 2024

13 humanitárnych a ľudskoprávnych organizácií v spoločnej tlačovej správe upozorňuje, že týždeň po tom, ako Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu požadujúcu okamžité prímerie medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami, a niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný súdny dvor (ICJ) nariadil Izraelu vykonať dodatočné predbežné opatrenia na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy pred rizikom genocídy, musia štáty medzinárodného spoločenstva urýchlene konať, aby zabezpečili, že vo svetle stupňujúcich sa útokov v oblasti Rafahu Izrael podnikne opatrenia nariadené ICJ a zabráni tak beštiálnym zločinom.

Správa osobitnej spravodajkyne OSN musí podnietiť prijatie opatrení, ktoré pomôžu zabrániť genocíde v pásme Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
26. MARCA 2024

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudskoprávnu situáciu na palestínskych územiach okupovaných od roku 1967 v novej správe dospela k záveru, že „existujú opodstatnené dôvody domnievať sa, že Izrael svojím konaním naplnil definíciu páchania genocídy“. Amnesty International víta túto správu a upozorňuje, že dnešné stretnutie Rady OSN pre ľudské práva, na ktorom bude rada diskutovať o týchto zisteniach, sú príležitosťou pre členské štáty prijať konkrétne kroky.

Výzva Európskej rady na udržateľné prímerie v pásme Gazy nestačí (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ EÚ
22. MARCA 2024

Európska rada vyzvala na udržateľné prímerie v pásme Gazy. Európska únia a jej členské štáty však podľa Amnesty musia prijať konkrétne opatrenia a podniknúť hmatateľné kroky, ktorými zabránia genocíde proti palestínskej populácii v pásme Gazy. Musia v plnej miere obnoviť financovanie UNRWA a zastaviť akýkoľvek vývoz zbraní a munície do Izraela. Musia tiež vykonať úplnú revíziu dodržiavania záväzkov Izraela v oblasti ľudských práv. 

Letecké a lodné dodávky nie sú vhodnou alternatívou k dodávkam pomoci po súši (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. MARCA 2024

Amnesty International a ďalších 24 mimovládnych organizácií vyzvalo vlády, aby vo svetle narastajúceho počtu obetí chorôb a podvýživy v pásme Gazy uprednostnili prímerie a pozemné poskytovanie humanitárnej pomoci pred leteckými dodávkami. Hoci štáty v poslednom čase zintenzívnili letecké dodávky pomoci do pásma Gazy, humanitárni pracovníci upozorňujú, že tento spôsob poskytovania pomoci sám o sebe v žiadnom prípade nedokáže uspokojiť potreby 2,3 milióna ľudí, ktorí žijú v katastrofálnych podmienkach.

Mimovládne organizácie žalujú Dánsko za vývoz zbraní do Izraela (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA/ DÁNSKO
13. MARCA 2024

Organizácie Oxfam Dánsko, Amnesty International Dánsko, Mellemfolkeligt Samvirke (Action Aid Denmark) a palestínska ľudskoprávna organizácia Al-Haq žiadajú dánsky súd, aby dánskym úradom nariadil zastaviť vývoz zbraní do Izraela. Prominentné neziskové organizácie došli k záveru, že jednoznačne hrozí, že zbrane a vojenské vybavenie, ktoré Dánsko priamo alebo nepriamo vyváža do Izraela, izraelské ozbrojené zložky používajú na páchanie závažných zločinov voči civilnej populácii pásma Gazy. Dánsko svojím konaním podľa organizácií porušuje medzinárodné pravidlá o obchode so zbraňami. Krajina zároveň riskuje, že sa stane spoluvinníkom porušovania medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov a možnej genocídy. Organizácie preto žiadajú, aby súd Dánsku nariadil zastavenie vývozu zbraní.

Izrael porušuje rozhodnutie ICJ o zabránení genocíde tým, že neumožňuje prísun primeranej humanitárnej pomoci do Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
27. FEBRUÁRA 2024

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v januári nariadil Izraelu podniknúť „okamžité a účinné opatrenia“ na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy pred rizikom genocídy. Tieto opatrenia zahŕňajú zabezpečenie dostatku humanitárnej pomoci a umožnenie poskytovania základných služieb. Podľa Amnesty International štátne orgány Izraela mesiac od vydania nariadení ICJ nepodnikli ani minimálne kroky, aby dodržali nariadenia ICJ.

Izrael musí ukončiť okupáciu Palestíny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
19. FEBRUÁRA 2024

Na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) sa začínajú verejné pojednávania, počas ktorých má ICJ preskúmať právne dôsledky dlhodobej izraelskej okupácie pásma Gazy a Západného brehu Jordánu. Amnesty International pred začiatkom pojednávaní upozorňuje, že Izrael musí ukončiť brutálnu okupáciu pásma Gazy a Západného brehu Jordánu. To sa týka aj územia východného Jeruzalema. Okupácia týchto palestínskych území trvá od roku 1967.

Nové dôkazy o nezákonných izraelských útokoch na Rafah (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. FEBRUÁRA 2024

Amnesty International preskúmala štyri izraelské útoky v meste Rafah, v najjužnejšej provincii pásma Gazy, v čase, keď bola táto oblasť údajne „najbezpečnejšou oblasťou“ v pásme. K trom z útokov došlo v decembri 2023, po skončení humanitárnej prestávky, jeden z útokov sa uskutočnil v januári 2024. Pri týchto útokoch zahynulo najmenej 95 civilistov vrátane 42 detí. Izraelské ozbrojené sily sa v súčasnosti pripravujú na pozemnú operáciu v oblasti. Takáto operácia bude mať pravdepodobne zničujúce dôsledky na životy viac ako milióna ľudí, ktorí sa po postupných vlnách masového vysídľovania tiesnia na území s rozlohou 63 km2.

Meta nesmie potláčať legitímnu kritiku Izraela (viac)

PRÁVO NA SLOBODU PREJAVU/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. FEBRUÁRA 2024

Spoločnosť Meta navrhla revíziu vnútorných politík týkajúcu sa používania pojmov „sionizmus“ alebo „sionista“. Výskumná pracovníčka a poradkyňa pre umelú inteligenciu a ľudské práva v Amnesty Tech, Alia Al Ghussain, upozorňuje, že spoločnosť „Meta musí zabezpečiť, aby jej obsahové politiky nediskriminovali a neboli zaujaté voči propalestínskym hlasom. Plošný zákaz kritiky ‚sionizmu‘ alebo ‚sionistov‘ by bol neprimeraným a svojvoľným obmedzením slobody prejavu. [Takýto zákaz] by viedol k potlačeniu palestínskych, židovských a ďalších hlasov, ktoré sa snažia upozorniť na zverstvá páchané izraelskými silami v Gaze alebo na izraelský systém apartheidu voči palestínskej populácii.“

Izrael používa proti Palestínčanom na Západnom brehu smrtiace násilie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
5. FEBRUÁRA 2024

Zatiaľ čo svet sleduje postup Izraela v pásme Gazy, izraelské ozbrojené sily rozpútali brutálnu násilnú kampaň aj voči palestínskej populácii na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Podľa zistení Amnesty International sa okupačné sily na Západnom brehu v uplynulých štyroch mesiacoch dopúšťali nezákonného zabíjania. K smrti Palestínčanov a Palestínčaniek viedlo aj používanie smrtiacej sily v prípadoch, keď nebolo nevyhnutné, ako napríklad pri zatýkacích raziách a zásahoch proti protestujúcim, alebo odopieranie a marenie lekárskej pomoci zraneným.

Štáty musia zvrátiť rozhodnutie zrušiť financovanie UNRWA (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
30. JANUÁRA 2024

Najmenej 11 darcovských krajín sa rozhodlo pozastaviť financovanie Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Dôvodom sú obvinenia, že 12 zamestnancov úradu bolo zapojených do útokov Hamasu, ku ktorým došlo 7. októbra v južnom Izraeli. Toto rozhodnutie podľa Amnesty zničujúcim spôsobom zasiahne viac ako dva milióny ľudí v okupovanom pásme Gazy. Veľká časť populácie pásma čelí vnútornému vysídleniu, akútnemu nedostatku vody, jedla a ďalších základných potrieb. UNRWA je posledným záchranným lanom, ktorého sa títo ľudia môžu chytiť. Amnesty preto nalieha na štáty, ktoré pozastavili financovanie UNRWA, aby zmenili svoje rozhodnutie.

Viac ako 250 ľudskoprávnych organizácií vyzýva na zastavenie presunov zbraní do Izraela a palestínskym ozbrojeným skupinám (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. JANUÁRA 2024

Viac ako 250 popredných ľudskoprávnych a humanitárnych organizácií vrátane Amnesty International vyzýva všetky štáty sveta, aby zastavili dodávky zbraní, súčiastok a munície pre izraelskú armádu aj pre palestínske ozbrojené skupiny. Podľa organizácií dodávanie zbraní a zbrojného materiálu podnecuje humanitárnu krízu v pásme Gazy a vedie k početným stratám na civilných životoch. Organizácie vo výzve upozorňujú, že OSN a jej členské krajiny si túto povinnosť mali splniť už dávno.

ICJ preskúma obvinenia, že Izrael pácha genocídu voči palestínskej populácii (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. JANUÁRA 2024

Juhoafrická republika (JAR) podala podnet na Medzinárodný súdny dvor (ICJ) vo veci potenciálneho porušenia Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy (ďalej aj skrátene „Dohovor o genocíde“) štátom Izrael. Podľa JAR má konanie Izraela po útokoch Hamasu a ďalších ozbrojených skupín 7. októbra 2023 charakter genocídy. Juhoafrická republika naliehavo žiada ICJ, aby nariadil „predbežné opatrenia“ na ochranu palestínskej populácie v pásme Gazy. 

Diskriminačné obmedzenia európskeho financovania palestínskych mimovládok hrozia prehĺbením krízy ľudských práv (viac)

OBČIANSKA SPOLOČNOSŤ/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. NOVEMBRA 2023

Viaceré európske krajiny a Európska komisia oznámili, že plánujú obmedziť financovanie palestínskych ľudskoprávnych organizácií. Takéto kroky by ešte viac poškodili dôveryhodnosť Európskej únie, ktorá sa sama prezentuje ako subjekt, ktorému záleží na ľudských právach. Amnesty International a 95 ďalších organizácií zverejnili list adresovaný EÚ a jej členským štátom, v ktorom vyjadrujú obavy z vplyvu takýchto diskriminačných opatrení na ľudské práva.

Dohoda o prepustení rukojemníkov musí byť len začiatok (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
22. NOVEMBRA 2023

Izraelské orgány a Hamas sa dohodli na 4-dňovej humanitárnej prestávke v bojoch. Prestávka má slúžiť najmä na prepustenie zadržiavaných osôb; Hamas má podľa dohody prepustiť najmenej 50 rukojemníkov a rukojemníčok, väčšinou izraelských žien a detí, výmenou za prepustenie 150 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane mnohých detí, ktoré zadržiava Izrael. Za každých ďalších 10 prepustených izraelských rukojemníkov a rukojemníčok sa má prímerie predĺžiť o jeden deň. Dohoda by mohla potenciálne zahŕňať ďalších 50 izraelských rukojemníkov a rukojemníčok a až 300 Palestínčanov a Palestínčaniek v izraelskej väzbe, ktorých mená zverejnilo izraelské ministerstvo spravodlivosti. Podľa medializovaných informácií bude možné humanitárnu prestávku predĺžiť maximálne na 10 dní.

Nikde v Gaze nie je bezpečne (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zdokumentovala nezákonné izraelské útoky v pásme Gazy na budovu kostola a obytné domy. Podľa organizácie tieto útoky ilustrujú mrazivú ľahostajnosť izraelských síl voči katastrofálnemu počtu civilných obetí. Amnesty International vo svojej najnovšej správe prináša ďalšie dôkazy o vojnových zločinoch, pri ktorých zahynulo 46 civilistov a civilistiek.

Rezolúcia OSN o „humanitárnych prestávkach“ v pásme Gazy je príležitosťou na zastavenie obrovského utrpenia (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
16. NOVEMBRA 2023

Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu, ktorou vyzýva na urgentné a predĺžené humanitárne prestávky v útokoch. Rezolúcia tiež upozorňuje na potrebu riešiť situáciu detí v okupovanom pásme Gazy. Urgentné a predĺžené humanitárne prestávky sú dôležitým prvým krokom, nie však dostatočným riešením. 

V Gaze hrozí ďalší výpadok prúdu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. NOVEMBRA 2023

Ak okamžite nedôjde k adekvátnym dodávkam paliva, okupované pásmo Gazy sa vo štvrtok pravdepodobne ponorí do ďalšieho úplného výpadku telekomunikačných služieb. Výpadok by podľa Amnesty International zhoršil beztak katastrofálnu humanitárnu situáciu.

Nemocnice a zdravotníci v Gaze pod paľbou (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
14. NOVEMBRA 2023

Z médií prichádzajú hrozivé správy zo severnej časti pásma Gazy o ostreľovaní nemocníc, v ktorých zomierajú novorodenci aj pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre nedostatok paliva, elektriny, vody, liekov a potravín. Tieto informácie posilňujú naliehavú potrebu na okamžité uzavretie prímeria všetkými stranami konfliktu.

Predstavitelia EÚ musia žiadať okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. NOVEMBRA 2023

Pred pondelkovým zasadnutím Rady pre zahraničné veci EÚ (FAC) v Bruseli, na ktorom sa bude diskutovať o súčasnej eskalácii konfliktu v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach, Amnesty International naliehavo vyzýva zúčastnených ministrov a ministerky, aby vyzvali všetky strany konfliktu na okamžité prímerie. Čoraz rozsiahlejšia humanitárna katastrofa a katastrofa z hľadiska ľudských práv, ktorá sa odohráva v Gaze, sa musí urýchlene skončiť.

Prímerie medzi Izraelom a Hamasom žiada viac ako milión ľudí (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
10. NOVEMBRA 2023

Amnesty International spustila 27. októbra petíciu, v ktorej žiadame okamžité uzavretie prímeria medzi Izraelom a palestínskymi ozbrojenými skupinami. Petíciu za zastavenie bezprecedentnej eskalácie útokov v pásme Gazy a Izraeli už podpísalo viac ako milión ľudí.

Parížska konferencia je príležitosť vyzvať na okamžité prímerie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT A ZBRANE/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
9. NOVEMBRA 2023

Hlavy štátov sa 9. novembra stretnú na medzinárodnej humanitárnej konferencii vo Francúzsku. Konferenciu hostí prezident Emmanuel Macron a jej cieľom je diskusia o situácii civilného obyvateľstva a koordinácii pomoci pre obyvateľstvo okupovaného pásma Gazy. Pri príležitosti blížiacej sa konferencie generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard vyzvala jednotlivé štáty, aby sa zasadili za uzavretie prímeria.

Amnesty zdokumentovala prípady svojvoľného zatýkania a mučenia Palestínčanov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
8. NOVEMBRA 2023

Amnesty International zaznamenala od 7. októbra 2023 dramatický nárast prípadov administratívneho zatýkania a zadržiavania Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Okrem toho organizácia zaznamenala aj nárast mučenia palestínskych väzňov. Administratívna väzba je formou svojvoľného zadržiavania, ktorou podľa izraelskej ľudskoprávnej organizácie HaMoked od 1. októbra do 1. novembra bez obvinenia alebo súdneho procesu izraelské orgány zadržiavajú 2 070 ľudí. To predstavuje nárast o 751 ľudí oproti predošlému obdobiu.

Hamas musí prepustiť civilných rukojemníkov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. NOVEMBRA 2023

Amnesty International opätovne vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčok vrátane detí, ktorých už mesiac zadržiava v pásme Gazy Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny.

Izrael nezákonne použil biely fosfor v Libanone (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
31. OKTÓBRA 2023

Amnesty International overila informácie, že izraelská armáda počas vojenských operácií pozdĺž svojej severnej hranice, pri útokoch na Libanon, použila delostrelecké granáty obsahujúce biely fosfor. K útokom touto zápalnou látkou došlo v období od 10. do 16. októbra 2023. Pri útoku na mesto Dhayra 6. októbra útočníci nerozlišovali medzi civilným obyvateľstvom, resp. infraštruktúrou a vojenskými cieľmi. Pri útoku utrpeli zranenia najmenej 9 civilisti a došlo tiež k poškodeniu civilných objektov. Príslušné orgány musia tento útok vyšetriť ako vojnový zločin.

Cenzúra a nenávisť v online komunikácii o násilí v Izraeli a na Okupovaných Palestínskych územiach (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vyzýva spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne siete, aby urýchlene riešili rozdúchavanie nenávisti a násilia či rasizmu voči palestínskym a židovským komunitám, ku ktorému dochádza na ich platformách. Amnesty odhalila alarmujúci nárast podnecovania nenávisti, násilia, nevraživosti a diskriminácie na sociálnych sieťach voči palestínskej aj židovskej populácii.

Výpadok internetu v pásme Gazy zhoršuje situáciu (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
28. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda v piatok večer rozšírila svoje pozemné aktivity v okupovanom pásme Gazy. V piatok bol v oblasti obmedzený aj prístup k internetu a telekomunikačným službám. Prístup k internetu a telekomunikačným sieťam je nevyhnutným predpokladom ochrany ľudských práv, obzvlášť v čase ozbrojeného konfliktu. Výskum Amnesty International už v minulosti ukázal, že odstavenie prístupu k internetu uľahčuje represie a porušovanie medzinárodných ľudskoprávnych noriem a humanitárneho práva.

Amnesty vyzýva na prímerie s cieľom ukončiť bezprecedentné utrpenie civilistov (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
26. OKTÓBRA 2023

Amnesty International vydala naliehavú výzvu na okamžité prímerie medzi ozbrojenými skupinami pôsobiacimi z pásma Gazy a Izraelom. Cieľom výzvy je zabrániť ďalším stratám na životoch civilistov a civilistiek. Okrem toho má za úlohu zabezpečiť prístup k životne dôležitej pomoci pre ľudí v Gaze, ktorí sa ocitli uprostred bezprecedentnej humanitárnej katastrofy.

Žiadame zrušenie evakuačného príkazu pre nemocnice v pásme Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 13. októbra izraelská armáda vydala príkaz, ktorým 23 nemocniciam na severe pásma Gazy a v meste Gaza nariadila evakuáciu do južnej časti pásma. Nemocniciam naďalej telefonujú dôstojníci izraelskej armády a na personál vyvíjajú nátlak, aby sa podriadili evakuačnému rozkazu. Tieto nemocnice v Gaze poskytujú život zachraňujúcu starostlivosť viac ako 2 000 pacientom a pacientkam. Okrem toho slúžia ako jediné bezpečné útočisko pre desaťtisíce vnútorne vysídlených rodín v oblasti. Evakuácia nemocníc plných ľudí na JIS, zranených a predčasne narodených detí reálne nie je možná.

Hrozby izraelskej armády, ktorá nariadila obyvateľstvu severnej časti pásma Gazy oblasť opustiť, môžu predstavovať vojnové zločiny (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
25. OKTÓBRA 2023

Dňa 21. októbra 2023 izraelská armáda rozhodila po severnej časti pásma Gazy letáky, v ktorých obyvateľstvu nariadila okamžitú „evakuáciu“. V letákoch obyvateľstvo varovali, že ich životy sú v ohrození, a preto musia oblasť okamžite opustiť. V materiáloch sa otvorene, doslovne uvádzalo, že „každý, kto sa rozhodne neopustiť severnú časť pásma [Gazy a nepresunie sa] na juh od [údolia] Wadi Gaza, môže byť označený za spolupáchateľa teroristickej organizácie“. Tento krok nasledoval týždeň po tom, ako izraelská armáda ultimátom vyzvala 1,1 milióna obyvateľov a obyvateliek oblasti, aby odišli na juh. Vyhlásenie celého mesta alebo regiónu za vojenský cieľ je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom (MHP). 

Izraelské útoky, ktoré vyhladili celé rodiny v Gaze, sú usvedčujúcimi dôkazmi o vojnových zločinoch (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
20. OKTÓBRA 2023

Izraelské ozbrojené sily naďalej zintenzívňujú svoj kataklizmatický útok na okupované pásmo Gazy. Amnesty International doteraz zdokumentovala početné nezákonné izraelské útoky vrátane útokov, pri ktorých armáda nerozlišovala medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Tieto útoky usmrtili mnoho civilných obetí a musia byť vyšetrované ako vojnové zločiny.

List Amnesty International predsedovi Európskej rady k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
17. OKTÓBRA 2023

Amnesty International pred dnešným mimoriadnym zasadnutím Európskej rady k situácii v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach adresovala list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a 27 hlavám európskych štátov, resp. vlád. Tento otvorený list obsahuje aktualizované odporúčania pre EÚ a jej členské štáty.

Francúzsko vyzýva na zákaz protestov na podporu palestínskej populácie (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
17. OKTÓBRA 2023

Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin požiadal prefektúry v celej krajine, aby zakázali všetky demonštrácie na podporu práv palestínskeho obyvateľstva. Zákaz všetkých demonštrácií na podporu Palestínčanov a Palestínčaniek vo Francúzsku predstavuje vážny a neprimeraný útok na právo na pokojný protest.

Ako Amnesty overila použitie bieleho fosforu izraelskou armádou v Gaze (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
15. OKTÓBRA 2023

Program Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách zhromaždil presvedčivé dôkazy, ktoré preukazujú používanie delostreleckých granátov s bielym fosforom izraelskou armádou. Izraelská armáda ich použila v husto obývaných civilných oblastiach Gazy. Mnohé z týchto útokov je možné považovať za útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi.

Izrael musí zrušiť pokyn na evakuáciu severnej Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
13. OKTÓBRA 2023

Izraelská armáda obyvateľstvu severnej Gazy a mesta Gaza nariadila „evakuáciu“ na juh pásma Gazy. Podľa Amnesty International toto nemožno považovať za účinné varovanie pred útokmi. Tzv. evakuácia by tiež mohla viesť k nútenému vysídleniu civilného obyvateľstva a teda porušeniu medzinárodného humanitárneho práva. Obyvateľstvo oblasti má strach, že vysídľovanie by mohlo byť podobné nakbe.

Izrael musí uvoľniť nezákonnú a nehumánnu blokádu Gazy (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Rozhodnutie Izraela o úplnom zastavení dodávok paliva do pásma Gazy spôsobí odstavenie jedinej elektrárne v pásme. Tým uvrhne viac ako 2,2 milióna ľudí, ktorým znemožňuje útek z pásma, do ešte zúfalejšej humanitárnej krízy. Úplnú blokádu Izrael uvalil súčasne s masívnym bombardovaním pásma Gazy. Izraelská armáda pri tomto bombardovaní zabila najmenej 1 350 ľudí a zranila viac ako 6 000 ľudí. 

Palestínske ozbrojené skupiny musia niesť zodpovednosť za úmyselné zabíjanie civilistov, únosy a nerozlišujúce útoky (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
12. OKTÓBRA 2023

Hamas a iné palestínske ozbrojené skupiny jasne porušili medzinárodné právo a preukázali hrozivú neúctu k ľudskému životu tým, že spáchali kruté násilné zločiny vrátane hromadných vrážd, brania rukojemníkov a rukojemníčok a raketových útokov na Izrael. Dôkazy o hrôzach, ktoré zažili ľudia v južnom Izraeli, stále pribúdajú. Amnesty International bude naďalej pokračovať v ich skúmaní, aby dokázala určiť plný rozsah spáchaných zločinov podľa medzinárodného práva. 

Civilných obetí eskalácie násilia v Izraeli a na OPÚ pribúda (viac)

OZBROJENÝ KONFLIKT/ IZRAEL A OKUPOVANÉ PALESTÍNSKE ÚZEMIA
7. OKTÓBRA 2023

Izraelské bezpečnostné sily a palestínske ozbrojené skupiny musia vynaložiť maximálne úsilie, aby chránili životy civilnej populácie. Amnesty International touto výzvou reaguje na narastajúci počet mŕtvych a zranených civilistov a civilistiek, ktorí trpia v dôsledku bojov v Izraeli a na Okupovaných palestínskych územiach.