Baltic Pride 2013 dostal zelenú

Baltic Pride 2013 sa bude konať vo Vilniuse už túto sobotu 27.júla. Po obštruciách zo strany mesta o tom v utorok – 23.júla definitívne rozhodol Vyšší správny súd. Súd už skôr konštatoval, že spor sa týka práva slobody na zhromažďovanie, ktoré je jedným zo základov demokratickej spoločnosti. Pride sa bude konať  v centre mesta na ulici Gediminas. 

Lesby, geji, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni (LGBTI) ľudia v pobaltských štátoch organizujú 27. júla 2013 svoj každoročný pochod v litovskom hlavnom meste Vilnius, aby oslávili rozličnosť a podporili ľudské práva LGBTI osôb.  Dve delegátky, členky slovenskej LGBTI skupiny budú spoločne s delegátmi a delegátkami iných krajín pochodovať v rámci medzinárodnej delegácie Amnesty International v uliciach Vilniusu. Minuloročného pochodu v lotyšskej Rige sa tiež zúčastnili dve členky Amnesty International Slovensko.

 

 

Doplňujúce informácie

Tento rok miestne úrady vo Vilniuse urobili niekoľko krokov, aby zakázali Baltic Pride v centre mesta. V januári mestský úrad vyhlásil, že pochod sa nemôže konať na ulici Gediminas v centre mesta. Ako dôvod uvádzali, že by z bezpečnostných dôvodov museli zatvoriť obchody a hotely. Preto navrhli odľahlé miesto na brehu rieky Nevris. Toto rozhodnutie mesta sa zmenilo po vynesení rozsudku súdu prvého stupňa z 11. januára 2013. Podľa neho mestský úrad urobil rozhodnutie, ktoré je v rozpore s vnútroštátnym právom na pokojné zhromažďovanie sa, tým že odmietli, aby sa pochod mohol konať na trase v centre mesta navrhnutej Litovskou gejskou ligou.  

Mesto sa proti rozhodnutiu súdu v apríli odvolalo. Najvyšší súd ale potvrdil rozhodnutie súdu prvého stupňa z 11. apríla 2013 a mestu nariadil znovu otvoriť diskusiu s organizátorkami a organizátormi Baltic Pride-u. Predstavitelia mesta sa 26.júna po stretnutí s Litovskou gejskou ligou a Amnesty International rozhodli zakázať pochod bez navrhnutia alternatívneho miesta. Liga sa proti rozhodnutiu súdu odvolala.  5. júla súd vo Vilniuse zrušil zákaz mesta na konanie pochodu. 23.júla správný súd definitívne rozhodol v prospech konania tohtoročného Baltic Pride.