Bielorusko: Opozičný člen parlamentu odsúdený – cena za protichodný názor proti prezidentovi

(Minsk) – Delegácia Amnesty International sa 17. marca zúčastnila na zasadnutí súdu, ktorý rozhodol o treste za opozičný názor voči bieloruskému prezidentovi Lukašenkovi.

Po viac ako dvoch rokoch strávených vo vyšetrovacej väzbe Andrej Klimov, 41-ročný člen parlamentu a podnikateľ, si minulý piatok začal odpykávať prvý oficiálny deň šesťročného väzenia.

Kontroverzné súdne pojednávanie trvalo osem mesiacov. Počas neho bol Andrej Klimov hospitalizovaný z dôvodu zbitia väzenskými strážami a vyskytol sa incident, pri ktorom ho dovliekli pred súd bez topánok a v otrhaných šatách. Súd ho uznal vinným, okrem iného aj z výstavby bez potrebného povolenia, z falšovania dokladov o množstve stavebného materiálu a finančných nezrovnalostí.

Amnesty International (AI) je presvedčená, že obvinenia sú politicky motivované a vykonštruované za účelom potrestať Andreja Klimova za jeho opozičné výroky na adresu prezidenta Lukašenka v súvislosti s násilným rozpustením parlamentu v roku 1996. AI považuje Andreja Klimova za väzňa svedomia.

“Osud Andreja Klimova je opakovaním osudov ďalších politikov, ktorí sa odvážili vzdorovať autorite prezidenta Lukašenka,” uviedla AI. “Andrej Klimov je len jedným z viacerých opozičných politikov, ktorí boli v minulosti potrestaní za svoje politické presvedčenie.”

Zatknutie bývalého bieloruského premiéra Michaila Čigira v marci 1999, na základe obvinenia s finančných nezrovnalostí, vyvolalo vlnu medzinárodných protestov. Po ôsmich mesiacoch strávených vo väzení bol podmienečne prepustený v novembri 1999. Tak ako Andrej Klimov, aj Michail Čigir je prominentným členom opozície s minulosťou podnikateľa a čelí podobným obvineniam z korupcie.

Ďalší člen rozpusteného parlamentu, Valerij Kudinov, ktorý taktiež vyjadril svoj nesúhlas s Lukašenkovým rozpustením parlamentu, bol v roku 1997 odsúdený na sedem rokov väzenia.