Bielorusko: žiadajte prepustenie obhajcu ľudských práv Alesa Beljackého

4.augusta bol v centre mesta Minsk zatknutý významný bieloruský obhajca ľudských práv Ales Bialatski, riaditeľ Centra za ľudské práva Viasna a viceprezident Medzinárodnej federácie za ľudské práva. Ales bol zatknutý na základe obvinenia z “vážnych daňových únikov“, za čo mu hrozí až 7 rokov väzenia. Amnesty International sa obáva, že jeho zadržanie bolo politicky motivované. 

Ales Bialatski bol zadržaný Oddelením finančnej polície, ktorá zároveň zabavila dokumenty a počítačové zariadenia z kancelárie organizácie Viasna. Prehľadaný bol aj Bialatského byt a chata.

“Bielorusko má právo potrestať daňový únik ako trestný čin. Obvinenia vznesené voči Alesovi Bialatskému sú však politicky motivované. Je väzňom svedomia, ktorý bol zatknutý kvôli svojej práci v oblasti ľudských práv a mal by byť okamžite prepustený,” povedala Heather McGill, výskumníčka pre Bielorusko na Medzinárodnom Sekretariáte AI.

Organizácia Viasna, kde Bialatski pôsobil, prišla o registráciu v roku 2003, potom čo sa zaoberala monitorovaním volieb v krajine. Podľa Amnesty International je zatknutie Alesa Bialatského súčasťou pretrvávajúceho a dlhodobého zastrašovania a útokov na občianskych aktivistov a ochrancov ľudských práv, ktoré sa zhoršili po zásahu na demonštrantov po prezidentských voľbách v decembri 2010.

Počas posledných ôsmich mesiacov došlo v Bielorusku k výraznému zhoršeniu v oblasti ľudských práv. Kľúčové osobnosti opozície boli zadržané a odsúdené v nespravodlivých procesoch. Mimovládne organizácie, občiansky aktivisti a novinári vyjadrujúci sa kriticky o súčasnej vláde čelia pretrvávajúcemu zastrašovaniu.

Podporte petíciu AI SK a žiadajte bieloruského prezidenta, aby ukončil zastrašovanie ľudsko-právnych aktivistov a prepustil Alesa Bialatského: