Brat a sestra uväznení za žiadosť o odškodnenie

V júli 2001 bola Li Wanglin na tri roky poslaná do pracovného tábora po tom, ako svojmu bratovi pomohla so žiadosťou o kompenzácie za ujmy, ktoré údajne utrpel počas pobytu vo väzení.

Jej päťdesiatjedenročného brata, robotníckeho aktivistu, ktorý bol už v minulosti väznený za účasť na prodemokratických protestoch v roku 1989, opäť odsúdili čínske úrady 20. septembra 2001 na ďalších desať rokov za obvinenie z ”podnecovania k rozvratu štátnej moci”. Li Wangyang sa totiž dožadoval odškodnenia, ktoré by pokrylo náklady na liečbu, ktorú potreboval po jedenástich rokoch strávených vo väzení.

Vo väzení s ním údajne veľmi kruto zaobchádzali. V roku 1996 ho podmienečne prepustili kvôli zdravotným dôvodom. Avšak o osem mesiacov neskôr, v čase keď sa už na slobode podroboval liečbe, ho opäť odviedli do väznice. Kvôli chabému zdraviu bol Li Wangyang opäť prepustený v júni 2000. O necelý rok, v máji 2001, bol však znovu uväznený, pretože na slobode začal držať protestnú hladovku za vyplatenie kompenzácie za zlé zaobchádzanie, ktoré podstúpil.

V súčasnosti možno jeho zdravotný stav považovať za veľmi vážny. Má problémy so srdcom a kvôli dlhodobému nedostatku jódu má zväčšenú štítnu žľazu. Od mája už nie je schopný chodiť bez cudzej pomoci.

Napíšte výzvy, v ktorých požadujete okamžité a bezpodmienečné prepustenie väzňov svedomia Li Wanglin and Li Wangyang! 
Listy adresujte:
Zhang Yunchuan
Governor of the Hunan Provincial Government
Hunansheng Renmin Zhengfu
7 Wuyizhonglu
Changshashi 410011
Hunansheng, People’s Republic of China.
Fax: +86 731 221 3765


Prosíme Vás, aby ste dali petíciu, ktorú si môžete stiahnuť >TU< podpísať svojim priateľom a známym a potom ju zaslali do kancelárie AI. Tá získa chýbajúce podpisy a petíciu zašle guvernérovi.


Vzor listu, ktorý môžete použiť nájdete tiež na www.amnesty.sk v prípadoch mesiaca.

Ak ste v časovom zhone, pošlite čínskym úradom aspoň dva riadky: I urge You to immediately and unconditionally release the prisoners of conscience Li Wanglin and Li Wangyang.

(Žiadam, aby väzni svedomia, Li Wanglin and Li Wangyang boli okamžite prepustení.) Váš podpis, bydlisko, krajina

Medzinárodný sekretariát Amnesty International každý mesiac vyberá tri prípady, ktorým by mohla pomôcť sústredená kampaň listov, ktoré zašle verejnosť z celého sveta. Pridajte sa aj Vy!