Brazília je na ceste k opakovaniu chýb, ktoré desaťročia robí v oblasti policajnej kontroly, a ktoré sa stali očividnými počas Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014. Tieto chyby za sebou zanechali len trápenie a môžu sa zopakovať počas nadchádzajúcich Letných olympijských hier. Uviedla to Amnesty International na tlačovej besede konanej dva mesiace pred otváracím ceremoniálom.
Správa Násilie nemá v týchto hrách miesto! Riziko porušovania ľudských práv počas Olympijských hier 2016 v Riu odokrýva to, ako brazílske autority a športové vedenie v Riu de Janeiro prijali tie isté, zle navrhnuté bezpečnostné postupy, ktoré od Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014 viedli k prudkému nárastu zabití a porušení ľudských práv bezpečnostnými silami. Toto ohrozuje sľubované olympijské posolstvo bezpečného mesta pre všetkých.
“Keď Rio v roku 2009 získalo možnosť zorganizovať Letné olympijské hry 2016, autority prisľúbili zvýšiť bezpečnosť všetkých. Namiesto toho bolo odvtedy v Riu zabitých políciou 2 500 ľudí za čo nebola vyvodená takmer žiadna zodpovednosť,” uviedol Atila Roque, riaditeľ Amnesty International v Brazílii.
“Zdá sa, že pokiaľ ide o verejnú bezpečnosť, Brazília sa zo svojich obrovských chýb z minulosti takmer nepoučila. Politika ‘najprv strieľaj, až potom sa pýtaj’ urobila z Ria de Janeiro jedno z najsmrteľnejších miest na svete.”
“Zle navrhnuté politiky verejnej bezpečnosti spojené s narastajúcimi porušeniami ľudských práv, ktoré sme zdokumentovali počas veľkých športových podujatí, a nedostatok efektívneho vyšetrovania sú receptom na katastrofu.“
Pred a počas Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014 boli desiatky ľudí zranených a stovky svojvoľne zadržaných, keď polícia potláčala protesty po celej krajine. V tom istom roku dostali polícia a armáda za úlohu “zaručiť bezpečnosť“ v mestách, kde sa konali podujatia. Len v štáte Rio de Janeiro bolo počas policajných operácií zabitých najmenej 580 ľudí.
V roku 2014 vzrástol počet zabití následkom policajných operácií o šokujúcich 40% — a o ďalších 11% v nasledujúcom roku, keď bolo len v štáte Rio de Janeiro zabitých políciou 645 ľudí. V meste Rio de Janeiro spáchal každé jedno z piatich zabití policajt v službe.
Od začiatku roku 2016 bolo v meste Rio de Janeiro zabitých viac ako 100 ľudí. Z veľkej väčšiny sú obeťami mladí muži žijúci vo favelách alebo v iných marginalizovaných oblastiach.
Úrady nedávno oznámili, že na Letné olympijské hry bude dohliadať približne 65 tisíc policajtov a 20 tisíc vojakov. Bude to najväčšia bezpečnostná operácia v histórii Brazílie. Jej súčasťou bude aj nasadenie vojenského personálu do faviel, čo v minulosti vyústilo do dlhého zoznamu porušení ľudských práv, ktoré dodnes neboli vyšetrené a potrestané.
V apríli 2014, mesiace pred začiatkom Majstrovstiev sveta, boli vojenské zložky nasadené do Komplexu Maré, skupiny 16 faviel s približne 140 tisíc obyvateľmi neďaleko medzinárodného letiska v Riu de Janeiro.
Vojská, ktoré neboli ani riadne vycvičené ani vybavené na vykonávanie úloh spojených s verejnou bezpečnosťou, mali z komplexu odísť krátko po skončení športového podujatia. Zostali tam však až do júna 2015.
Prípad 30-ročného Vitora Santiago Borgesa je príkladom tragických následkov vojenskej kontroly vo favelách Komplexu Maré. Skoro ráno 13. februára 2015 šoféroval Vitor spolu s kamarátmi späť domov. Ozbrojené sily na nich bez varovania spustili paľbu.
Vitor utrpel vážne zranenia, upadol do kómy a viac ako tri mesiace bol v nemocnici. Teraz má paralyzovanú spodnú časť tela a amputovanú jednu nohu. Úrady neboli schopné poskytnúť jemu alebo jeho rodine adekvátnu pomoc, ani uskutočniť dôsledné a nestranné vyšetrovanie streľby. Za tento čin nebol doteraz nikto uznaný zodpovedným.
Amnesty International varuje, že Brazília sa ešte stále nepoučila z lekcií z roku 2014. V marci 2016 vtedajšia prezidentka Dilma Rousseffová podpísala nový Antiteroristický zákon, ktorý je písaný veľmi vágnym jazykom a otvára možnosti nespravodlivého použitia protiteroristických operácií proti nenásilným protestujúcim a aktivistom.
Navyše, 10. mája 2016 federálna vláda podpísala nový “Všeobecný zákon o olympiáde”. Zákon zavádza nové obmedzenia práva na slobodu prejavu a nenásilného zhromažďovania. Obmedzenia sa týkajú využívania týchto práv na mnohých miestach v Riu, čo je v rozpore s medzinárodnými normami a štandardmi. Zákon naopak nehovorí o použití neprimeranej sily bezpečnostnými silami proti zhromaždeniam.
“Brazílske autority zlyhávajú nielen v sľubovanom zachovaní olympijského posolstva bezpečnej hostiteľskej krajiny pre všetkých, ale aj v zabezpečení toho, aby bolo použitie sily a zbraní políciou a bezpečnostnými silami v súlade s medzinárodným právom a štandardmi,“ uviedol Atila Roque.
“Sú dva mesiace pred olympiádou. Stále je čas prijať opatrenia na zmenšenie hrozby porušení ľudských práv a zaviesť mechanizmy na vyvodenie zodpovednosti za takéto porušenia. Keď sa o dva mesiace v Riu zíde svetová športová komunita, aká bude odpoveď na otázku: Budú autority počas hier rešpektovať a chrániť ľudské práva? Zachovajú olympijský odkaz bezpečného mesta a krajiny pre všetkých?“
Viac na túto tému:
Násilie nemá v týchto hrách miesto! Riziko porušovania ľudských práv počas Letných olympijských hier 2016 v Riu (správa, 2. jún 2016)
https://www.amnesty.org/en/documents/amr19/4088/2016/en/
Tienistá stránka Ria 2016: Hoci očakávania boli opačné, 20 rodín vyhralo boj o to, aby mohli zostať vo svojich domovoch (článok, 9. máj 2016)
Brazília: Prudký nárast zabití políciou zapálil iskru strachu vo favelách pred olympiádou v Riu
(správa, 27. apríl 2016)
Vždy pripravení stlačiť spúšť: Bezpečnostné sily v Riu ukazujú pred olympiádou svoju pravú tvár. (článok, 27. apríll 2016)