Čečenskí utečenci v ohrození

Čečenskí utečenci, ktorých proti ich vôli vracajú do Ruskej federácie sú v nebezpečenstve. Mnohí ušli v obave o svoje životy, ale nedostalo sa im ochrany, ktorá im prináležala. Viaceré členské štáty Európskej únie zamietali žiadosti o azyl na základe toho, že ide o “vnútorný konflikt” v Rusku a odkázali Čečencov, na hľadanie bezpečia v iných regiónoch Ruskej federácie. Nemecká vláda vyhlásila, že Čečencov posiela naspäť do Moskvy a nie do Čečenska, takže nie sú v nebezpečí.

Čečenci v Rusku, aj v Moskve sú každodenne podrobovaní svojvoľnému zaobchádzaniu. Nie je ničím výnimočným prípad muža, ktorého v januári poslali z Nemecka späť do Ruska. Imigrační úradníci mu hneď po príchode zobrali peniaze, bundu a ostatnú batožinu, namiesto úplatku za to, že nemal riadny pas. O niekoľko dní sa musel skryť, pretože ho hľadala polícia, hoci nespáchal žiaden zločin. Jeho žena so štvortýždňovým synom sú stále v Nemecku a z obavy, že sa aj oni budú musieť vrátiť do Ruska, sa ukryli pred nemeckými úradmi.
Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov upozornil, že etnickí Čečenci majú vo vnútri Ruskej federácie veľký problém získať štatút vnútorne presídlenej osoby. Ruské úrady totiž vyhlasujú, že niet dôvodu, aby ľudia z Čečenska utekali, takže netreba nikomu poskytovať žiadnu ochranu.
Amnesty International a ruské ľudskoprávne organizácie dostali mnoho správ o tom, že ruské bezpečnostné sily robia čečenským utečencom nezákonné identifikačné kontroly a svojvoľne ich zatýkajú. Polícia pravdepodobne podstrkáva zadržaným zbrane a drogy, aby mohla zlegalizovať ich zatknutie. Inokedy ako hodnotu za prepustenie vymáha od príbuzných úplatky.

preklad Ingrid Králová
The Wire, apríl 2002 a EUR 46/004/2002