Čína: Prominentný právnik je za obhajobu ľudských práv mučený a väznený

Gao Zhisheng je jeden z najrešpektovanejších právnikov obhajujúcich ľudské práva v Číne. Pre svoje aktivity bol vystavený násilnému zmiznutiu, mučeniu a nezákonnému domácemu väzeniu. Momentálne je väznený v okresnom väzení Shaya v autonómnom regióne XinjiangUighur na severozápade Číny. Od roku 2006 je opakovane mučený a stále čelí riziku ďalšieho mučenia. Podpíšte apel AI a žiadajte jeho prepustenie.

V roku 2001 ho Ministerstvo spravodlivosti pre jeho prácu na prípadoch verejného záujmu ohodnotilo ako „jedného z 10 najlepších právnikov v štáte“. Gao Zhishneg ale začal adresovať vláde otvorené listy, v ktorých vyzýval na zastavenie náboženských perzekúcií, vrátane perzekúcii vyznávačov Falun Gong. O štyri roky na to, pekingský právny úrad zrušil jeho právnickú licenciu a suspendoval všetky operácie jeho právnickej firmy.

Aby upozornil na prípady prenasledovaných aktivistov v Číne v roku 2006 organizoval hladovku. Krátko na to bol zadržaný a odsúdený na tri roky nepodmienečného väzenia. Počas jeho zadržania bol mučený a vyhrážali sa mu, že ublížia jeho rodine pokiaľ sa neprizná.

V roku 2007 bol v amerických novinách publikovaný jeho článok o ľudskoprávnej situácii v Číne a jeho nesúhlase s konaním olympijských hier v Číne. O pár dni na to, vtrhla do jeho domu polícia a ubila ho do bezvedomia. Na to bol skoro 6 týždňov držaný incommunicado. Počas toho bol bitý, dávali mu elektrické šoky na jeho genitálie alebo držali zapálené cigarety pred očami celé hodiny, ktoré ho na niekoľko dní oslepili.Nasledovala séria nútených zmiznutí. Prvýkrát zmizol vo februári 2009, druhýkrát v apríli 2010. Podľa agentúry AP bol Gao Zhisheng počas 14 mesiacov núteného zmiznutia väznený v hosteloch, na farmách, v bytoch a väzeniach, kde bol mučený.

Štátne orgány zabraňovali jeho deťom navštevovať školu od leta 2008 a účty jeho rodiny boli zmrazené. Kvôli neustálemu obťažovaniu zo strany štátnych orgánov jeho rodina odišla v 2009 do USA. V októbri 2010 jeho dcéra napísala otvorený list prezidentovi USA. V liste napísala: „Prezident Obama, vy ako otec dvoch dcér, prosím požiadajte prezidenta Číny Hu Juntao, aby povedal tejto dcére, kde je jej otec.“
V decembri 2011 sa rodina dozvedela o mieste jeho držania zo štátnych médií, ktoré oznámili, že Gao Zhisheng porušil podmienky trojročného podmienečného trestu a preto bol poslaný do väzenia Shaya.

V Číne je viac ako 200 tisíc právnikov, ale iba málo z nich berie na seba riziko, že bude obhajovať prípady porušenia ľudských práv. Tí, ktorí tak urobia sú vystavení zastrašovaniu, útokom alebo sú držaní v domácom väzení. Kancelárie, ktoré zamestnávajú týchto právnikov sú pokutované. Aj keď Čína pristúpila k OSN Dohovoru proti mučeniu, formy zlého zaobchádzania a mučenia naďalej pretrvávajú.

Žiadajte spolu s Amnesty International prepustenie Gao Zhishenga a zlepšenie situácie obhajcov ľudských práv v Číne: