„Daruj domov“: Rozsiahla celosvetová šnúra koncertov ako prejav solidarity s ľuďmi na úteku

 
V septembri odohrá tisíc hudobníkov po celom svete koncerty na eventoch organizovaných Amnesty International a Sofar Sounds
 
Amnesty International a Sofar Sounds dnes pri príležitosti svetového dňa ľudí na úteku oznámili, že medzi tisíckami hudobníkov, ktorí odohrajú koncerty v súkromných priestoroch domovov vo vyše 200 mestách po celom svete sú také mená ako Jessie Ware, Mumford and Sons či Tom Odell. Pôjde o prvý takýto deň svojho druhu, keď sa bude koncertovať s cieľom osloviť ľudí po celom svete, aby spojili svoje sily v snahe prijať mužov i ženy na úteku.
 
Táto nová koncertná šnúra nesie názov „Daruj domov“ a uskutoční sa 20. septembra 2017. Pôjde o vyše tristo vystúpení vo viac ako 60 krajinách po celom svete, na ktorých sa stretnú uznávaní a mladí umelci s ľuďmi na úteku i miestnymi komunitami. Túto akciu mediálne podporia Partners VICE a Facebook Live a celosvetovo zabezpečia živé vysielanie.
 
„Svetová utečenecká kríza, počas ktorej bolo vyše 21 miliónov ľudí nútených opustiť svoje domovy, je jedným zo závažných fenoménov našej doby,“ tvrdí Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International.
„Dnešnými rozhodnutiami tvoríme našu budúcnosť na generácie dopredu. Nastal ten správny okamih, aby sme chránili všetko to, čo nás spája a odmietli sa podvoliť strachu a predsudkom.“

 
„Hudba i umenie boli odjakživa spojencami so silným hlasom za spravodlivosť, pretože majú schopnosť zasiahnuť človeka až do hĺbky duše. Pomáhajú nám povzniesť sa nad naše hranice a hľadať to, čo nás spája. Práve preto sme sa rozhodli odštartovať šnúru koncertov „Daruj domov“ pri príležitosti svetového dňa ľudí na úteku. Na koncertoch budeme mať príležitosť, aby sme sa zamysleli nad našou ľudskosťou a posilnili sa v odhodlaní postaviť sa tejto humanitárnej výzve, ktorá nemá obdobu.“
 
Doteraz účasť potvrdili: Above & Beyond, Bad Suns, Band of Skulls, Bastille, Billy Bragg, BØRNS, Broods, Cosmo Sheldrake, David Arnold and Michael Price, Deaf Havana, Fenech Soler, Frank Turner, Gorgon City, James Morrison, Jessie Ware, Jezabels, JP Cooper, Julia Holter, Julien Baker, Kevin Ross, KT Tunstall, Local Natives, Mumford and Sons, Nothing but Thieves, Oh Wonder, Paper Route, POLIÇA, Public Service Broadcasting, Rudimental, SK Shlomo, Tom Odell, The Fratellis, The Naked and Famous, The Staves, Toothless a Wild Beasts.
 
Fanúšikovia hudby otvárajú dvere do svojich domovov
 
Po celom svete otvoria fanúšikovia hudby dvere do svojich domovov, kde sa budú odohrávať jednotlivé koncerty, pričom každé miesto konania bude zahalené tajomstvom a zverejnené až krátko pred začiatkom koncertu. Na každom evente odohrajú dvaja až traja umelci a koncerty budú sprevádzané rozhovormi aktivistov, ktorí poukážu na možné riešenia ako čeliť utečeneckej kríze, na ktorých sa už pracuje.
 
Táto koncertná šnúra vznikla v spolupráci medzi Amnesty International, najväčšou ľudsko-právnou mimovládnou organizáciou na svete, a Sofar Sounds, londýnskou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na organizovanie tajných koncertov po celom svete odohrávajúcich sa priamo v domovoch ľudí. Ich koncerty sa už konali na rôznych nezvyčajných miestach – v záhradách rodinných domov v Kapskom Meste, na skalných útesoch v Los Angeles, v skleníkoch v Tokiu, podkroviach v Londýne, na panských sídlach v indickom meste Bombaj, farmách v hlbokom vnútrozemí v Melbourne či prestavaných priestoroch škôl v meste São Paulo.
 
„Spoločný projekt Daruj Domov zjednocuje víziu Amnesty International a Sofar Sounds, keď sa svetová komunita spája vďaka tomu, na čom skutočne záleží. To v podstate robí i Sofar Sounds, keď každý deň cez spoločnú lásku k hudbe zbližuje tisíce ľudí po celom svete,“ vysvetľuje Rafe Offer, jeden z generálnych riaditeľov spoločnosti Sofar Sounds.
 
„Svetová hudobná komunita sa 20. septembra 2017 spojí ako nikdy predtým, aby spoločne oslávila príbeh o sľubnej budúcnosti, ktorým podporíme a uctíme si základné práva rovnosti a dôstojnosti všetkých ľudských bytostí.“
 
Fanúšikovia, ktorí chcú získať vstupenky na koncert, sa môžu odo dnes (svetový deň ľudí na úteku) zaregistrovať cez: sofarsounds.com/giveahome. Na stránke si môžu zvoliť mesto a akciu, o ktorú majú záujem s tým, že vyhrať môžu maximálne dve vstupenky. Pri zadávaní žiadosti o vstupenky im stránka zároveň ponúkne možnosť darovať ľubovoľný finančný príspevok.
Financie, ktoré sa podarí vďaka tomuto projektu získať, použije Amnesty International na zdokumentovanie porušovania ľudských práv či násilia páchaného na ľuďoch na úteku a zároveň jej umožnia nepoľaviť v apelovaní na vlády, aby hľadali udržateľné riešenie utečeneckej krízy.
 
Riešenie celosvetovej utečeneckej krízy
 
Utečenecká kríza sa na celom svete dotýka životov vyše 21 miliónov ľudí na úteku. Takmer vo všetkých prípadoch boli títo ľudia umiestnení v chudobných štátoch, pričom bohatšie štáty skrátka odmietajú prijať spravodlivý podiel zodpovednosti a pomôcť. Z celkového počtu 193 štátov sveta prijalo dovedna viac ako polovicu všetkých ľudí na úteku iba desať štátov.
 
Kampaňou s názvom „I Welcome“ vyzýva Amnesty International všetky vlády, aby sa začali viac angažovať a podnikli kroky zabezpečujúce ľuďom na úteku ochranu a uplatňovanie ich ľudských práv, nevynímajúc potrebu rozšírenia bezpečných a zákonných spôsobov, ako môžu ľudia na úteku získať prístrešie, či poukázania na politiky s odstrašujúcim efektom, ktoré negatívne ovplyvňujú práva ľudí na úteku alebo ukončenia praktík, pri ktorých dochádza k ich zadržiavaniu a následnej repatriácii na miesta, kde budú ich životy opäť v ohrození. Cieľom kampane je tiež vzbudiť a udržať pocit solidarity miestnej komunity s ľuďmi na úteku, a to aj vrátane komunitných sponzorských programov.
 
Petíciu požadujúcu spravodlivosť pre obete konfliktu v Sýrii možete podpísať TU