Doneck: Smrteľný útok na autobus je porušením medzinárodného práva

Dnešný smrteľný útok na autobus, ktorý zabil minimálne 8 až 15 ľudí v Donecku, ukrajinskej oblasti kontrolovanej Rusmi, je pravdepodobne porušením medzinárodného humanitárneho práva. Podľa Amnesty International útok musí byť okamžite vyšetrený.

Táto otrasná strata civilistov je len ďalším dôsledkom ignorovania medzinárodného humanitárneho práva. Je potrebné dôkladné, nestranné a nezávislé vyšetrenie možného porušenia vojnového práva,” povedal Denis Krivosheev, zástupca programového riaditeľa Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.

De facto úradujúce orgány v Donecku potvrdili, že prokyjevské sily použili improvizovaný protilietadlový raketový komplet . Kyjev zodpovednosť za incident poprel. Strela zasiahla autobus s cestujúcimi na Kuprinskej ulici a viditeľne poškodila okolité budovy.

Mínomety by nemali byť používané v husto obývaných civilných oblastiach. Všetky strany v tomto konflikte sú si dobre vedomé ceny, ktorú v dôsledku týchto nepresných výbušných zbraní zaplatia civilisti. Útok ukazuje bezohľadné pohŕdanie životmi a zákonmi vojny.”

Videá a fotografie na sociálnych sieťach ukazujú autobus, ktorý má vybuchnuté okná. V jeho vnútri  sú telá siedmich ľudí, vrátane starších mužov a jednej ženy. V bezprostrednej blízkosti je vidno vyhorené auto a v okolitých  budovách chýbajú okná. Vodič prechádzajúcej električky bol tiež zranený, rovnako ako človek nachádzajúci sa v aute blízko útoku. Krv a črepiny sú vo vozidle a na asfalte.

Bývalá sovietska vojenská základňa, ktorú podľa miestnych zdrojov používajú proruské separatistické sily sa nachádza približne 500m od miesta útoku a mohla byť jej cieľom. Ukrajinské oficiálne zdroje popierajú zodpovednosť a z útoku vinia separatistov. Útok nastal ráno o 8:30hod, len niekoľko hodín po tom, čo  proukrajinské sily pripustili, že separatisti majú kontrolu nad medzinárodným letiskom v Donecku.

Miestne zdroje v Donecku povedali Amnesty International, že útok sa stal v čase, keď ľudia išli do práce a za svojimi povinnosťami. Predchádzajúca noc bola pokojnejšia ako dni predtým. Incident prišiel v období rýchleho nárastu počtu mŕtvych civilistov . Jedným z nich bol aj smrtiaci útok na autobus 13.januára vo Volnovachove, ktorý zabil 12 ľudí a zranil 16 civilistov.

Vojaci, zbrane a ďalšie vojenské ciele sa nachádzajú v obytných oblastiach, ktoré sa používajú ako pozície na paľbu raketami, či mínometnými granátmi. Proruskí separatisti a ukrajinské vládne sily tým ohrozujú civilné obyvateľstvo, čo je v rozpore so zákonmi vojny.

Obe strany zlyhávajú v prijatí potrebných opatrení na ochranu civilistov, ktoré sú stanovené medzinárodným humanitárnym právom. Vzhľadom k tomu, že boje eskalujú a prímerie dohodnuté v septembri 2014 sa nedodržuje, rešpektovanie zákonov vojny a vyvodenie zodpovednosti za tých, ktorí ich porušujú, je teraz dôležitejšie ako inokedy. Ak beztrestnosť bude pokračovať, civilisti budú aj naďalej nezákonne zomierať,“ dodal Denis Krivosheev.

Amnesty International má aj  znepokojujúce správy o viac ako tucte prokyjevských bojovníkov, ktorí boli dnes ráno zajatí a predvedení pred miestnych obyvateľov . Média priniesli video, kde  vidno ako bijú jedného muža. Zlé zaobchádzanie s väzňami predstavuje porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Od začiatku konfliktu zomrelo v krajine 5 000 ľudí.