Maratón písania listov: Etiópsky novinár odsúdený na 18 rokov za článok kritizujúci vládu

Novinár Eskinder Nega bol zatknutý v septembri 2011 za prejavy a písanie článkov kritizujúcich vládu. Bol obvinený z “prípravy a podnecovania k teroristickým činom” a odsúdený na 18 rokov väzenia. Amnesty International považuje Eskindera Negu za väzňa svedomia, odsúdeného iba za uplatňovanie svojho práva na slobodu prejavu.

Požadujte okamžité a bezpodmienečné prepustenie Eskindera Negu a ukončenie prenasledovania a útokov na novinárov, ľudskoprávnych aktivistov a občanov Etiópie podpisom listu, ktorý za Vás odošleme etiopskému premiérovi:

Vážený pán premiér:

dovoľte mi obrátiť sa na Vás v mene Amnesty International Slovensko a vyjadriť moje hlboké znepokojenie nad prípadom novinára Eskindera Negu, ktorý bol zatknutý v septembri 2012 za kritiku vlády vo svojich prejavoch a článkoch. Eskinder Nega bol obvinený z “prípravy a podpory terorizmu” a odsúdený na trest odňatia slobody na 18 rokov.

Amnesty International považuje Eskindera Negu za väzňa svedomia odsúdeného iba za uplatňovanie si práva na slobodu prejavu.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti Vás, pán premiér, s úctou žiadam o zabezpečenie nasledovného:

• okamžité a bezpodmienečné prepustenie Eskindera Negu
• zastavenie útokov a prenasledovanie novinárov, ľudskoprávnych aktivistov, ale aj ďalších občanov Etiópie.

Ďakujem za venovanie Vašej pozornosti tejto dôležitej téme.

S úctivým pozdravom,
[[petition-21]]