EÚ: Neadekvátna reakcia na príchod utečencov a utečenkýň nejaví známky zlepšenia

Hovorcovia a hovorkyne z Budapešti, Kosu, Bruselu a Londýna

Kolektívna odpoveď a reakcia Európskej únie vo vzťahu k zvyšujúcemu sa počtu utečencov a utečenkýň, ktorí prúdia do Európy naďalej šokuje kombináciou brutálneho správania sa na hraniciach, neschopnosťou zvládať krízu a nedostatkom vedenia, vyjadrili sa zástupkyne Amnesty International nachádzajúci sa v kľúčových lokalitách.

Organizácia má výskumné tímy monitorujúce situáciu v Maďarsku a na gréckom ostrove Kos. Ďalší experti a expertky sú prítomní  v Bruseli a Londýne, kde pozorne sledujú priebeh udalostí.

„Európa ako celok desaťročia nečelila takejto skúške humanity  a treba poznamenať, že európski lídri a líderky zatiaľ v tejto oblasti zlyhávajú. Kríza neznamená len príchod ľudí do Európy, krízou je aj postoj Európy k tomuto problému. Správa pre európskych predstaviteľov a predstaviteľky je jasná a konzistentná – konajte v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami a poskytnite ochranu tým, ktorí ju potrebujú,” vyjadrila sa Gauri van Gulik, zástupkyňa európskeho riaditeľa Amnesty International.

„Žiadne ďalšie ploty, žiadne ostnaté drôty. Už žiadny slzný plyn či zápalné granáty. Už žiadne nútenie utečencov a utečenkýň umierať v preplnených, pekelných podmienkach na ich mimoriadne nebezpečnej ceste.”