Filters applied

728 results

Sort by
  • Mimoriadny stav namiesto systémových opatrení pri zabezpečení práva na zdravotnú starostlivosť 

    STANOVISKO AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO12. decembra 2024 Amnesty International Slovensko vyjadruje znepokojenie nad balíkom legislatívnych zmien obsiahnutých vo vládnom návrhu zákona k dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tento návrh NR SR schválila 11. decembra 2024. Dôsledkom prijatia zákona má byť zmena v definícii mimoriadnej situácie. Táto zmena môže viesť k nútenej práci lekárov a lekárok. Medzinárodné právo v…

  • Novela infozákona útočí na všetky ľudské práva

    Amnesty International vyjadruje hlboké znepokojenie nad dnešným schválením novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám (tzv. infozákon) napriek pripomienke prezidenta Petra Pellegriniho. Prezident namietal, že novela obsahuje nejasné ustanovenia a potenciálne ohrozuje ústavné právo na informácie garantované článkom 26 Ústavy SR. Jeho pripomienka nebola zohľadnená.  „Nejasná definícia pojmu ‚mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií‘ vytvára priestor na…

  • Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali

    Slovenská vláda, vráťte práva, ktoré ste odobrali. Chráňte slobody, ktoré ste podkopali. Zabezpečte dôstojnosť každého človeka. Podpíšte petíciu adresovanú predsedovi Vlády SR a žiadajte, aby: *Zásady ochrany osobných údajov*Pri vypĺňaní formuláru napíšte prvé písmeno mena a priezviska veľkým písmom Znenie petície Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko zverejnila koncoročnú ľudskoprávnu bilanciu za rok 2024. Bilancia…

  • Útlak a umlčiavanie: Kríza ľudských práv na Slovensku

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO10. decembra 2024 Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv Amnesty International Slovensko zverejnila koncoročnú ľudskoprávnu bilanciu za rok 2024. Bilancia poukazuje na kľúčové oblasti, v ktorých Slovensko závažne zlyháva, a opätovne zdôrazňuje, že ľudské práva sú univerzálnym princípom a nespochybniteľným záväzkom, ktorý nemožno oslabovať politickými záujmami alebo ľudskoprávnou slepotou. Amnesty International…

  • Ľudské práva na Slovensku v roku 2024 – bilancia Amnesty International

    ANALÝZA AMNESTY INTERNATIONAL10. DECEMBRA 2024 Prísne kritériá spôsobilosti na získanie obmedzeného počtu verejných bytov zanechali tisíce ľudí bez primeraného prístupu k dostupnému bývaniu. Vláda novelizáciou existujúcich zákonov neprimerane obmedzila právo na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu. Rómovia a Rómky naďalej čelili diskriminácii a sociálnemu vylúčeniu. Práva LGBTI+ osôb zostali bez legislatívnej ochrany. Štátna moc šírila…

  • PETÍCIA: Zastavte genocídu v pásme Gazy

    Už viac ako rok je svet svedkom smrti a nepredstaviteľného ničenia v okupovanom pásme Gazy. Izrael počas brutálnych útokov na Palestínčanov a Palestínčanky v pásme Gazy zabil desaťtisíce ľudí, vyhladil celé rodiny, zrovnal so zemou celé obytné štvrte, zničil kritickú infraštruktúru a násilne vysídlil 1,9 milióna ľudí, teda viac ako 90 % obyvateľstva pásma Gazy. Tým…

  • Belgicko odsúdili za zločiny proti ľudskosti za činy spáchané počas kolonizácie

    SPOLOČNÁ TLAČOVÁ SPRÁVA ORGANIZÁCIÍ AMNESTY INTERNATIONAL A AFRICAN FUTURES LAB2. 12. 2024 Belgicko odsúdili za zločiny proti ľudskosti spáchané počas kolonizácie. Ide o rozhodnutie historického významu, ktoré musí pre európske štáty predstavovať zlomový bod. Uviedli to dnes organizácie African Futures Lab a Amnesty International v spoločnej tlačovej správe. Odvolací súd v Bruseli dnes uznal zodpovednosť…

  • Lex MVO: Občianska spoločnosť v ohrození

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO25. NOVEMBRA 2024  Amnesty International Slovensko varuje pred prijatím novely legislatívneho balíčka upravujúceho fungovanie organizácií občianskej spoločnosti (ďalej „lex MVO”), ktorý zásadne porušuje medzinárodné záväzky Slovenska vrátane Európskeho dohovoru o ľudských právach. Lex MVO zavádza nejasné definície, byrokratické povinnosti a drakonické sankcie, ktoré dramaticky ohrozujú právo na súkromie, slobodu prejavu, slobodu…

  • Reakcia na smrť človeka v dôsledku použitia tasera policajtom

    Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko, reagoval na ďalšiu smrť človeka, ktorý prišiel o život potom, čo ho policajt zasiahol taserom:  „Amnesty vyjadruje hlboké znepokojenie a smútok nad ďalšou smrťou človeka, ktorý zomrel v dôsledku policajného zásahu. Pred pár dňami to bola taktická rukavica, teraz taser. Koľko ľudí ešte musí prísť o život alebo utrpieť…

  • Amnesty odsudzuje smrteľné policajné násilie

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO13. novembra 2024 Amnesty International Slovensko vyjadruje hlboké pobúrenie a smútok nad tragickou smrťou muža po násilnom správaní policajta, údajne pre drobnú krádež. Táto smrť je tragickým dôkazom nebezpečného zneužívania policajnej moci a musí vyústiť do drastickej systémovej reformy polície. Amnesty International požaduje dôkladné a bezodkladné vyšetrenie smrteľného policajného zásahu, vrátane…

  • Amnesty kritizuje plánované zavádzanie kamerových systémov na školách

    TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL SLOVENSKO7. NOVEMBRA 2024 Amnesty International Slovensko striktne odmieta plán Ministerstva vnútra SR nainštalovať kamery s umelou inteligenciou na základných a stredných školách po celom Slovensku. „Masové monitorovanie detí v školskom prostredí je absolútne neprípustné. Tento krok je neopodstatneným zásahom do práv detí, ktorý priamo ohrozuje ich súkromie a slobodu,“ vyhlásil Rado…

  • Stanovisko Amnesty International k novele Zákona o slobodnom prístupe k informáciám

    4.11.2024 K NOVELE INFOZÁKONA  Amnesty International vyjadruje vážne obavy v súvislosti blížiacim sa druhým hlasovaním v NR SR o návrhu novely Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Táto novela by mohla zaviesť nové obmedzenia na právo verejnosti na prístup k informáciám, a to v podobe zavedenia poplatkov za vybavovanie žiadostí o informácie a predĺženia zákonnej…