Glen McGinnis popravený

Dvadsaťsedemročný Glen McGinnis bol 25. januára 2000 popravený v Texase, krátko po šiestej hodine večer miestneho času. Jeho poprava je bezohľadným porušením medzinárodného práva, ktoré zakazuje udeliť trest smrti mladistvým páchateľom.

Glen McGinnis bol odsúdený na trest smrti za vraždu Lety Ann Wilkerson v práčovni v meste Conroe, Texas. V čase spáchania tohto činu mal len 17 rokov. Pred zavedením smrtiacej injekcie Glen odmietol urobiť posledné prehlásenie. V predchádzajúcich prejavoch vyhlásil, že nechcel použiť násilie.

V jeho prípade žiadala o zhovievavosť aj Európska únia: “Európska únia s úctou žiada úrady Spojených štátov amerických o zmiernenie trestu pána McGinnisa na doživotné väzenie, alebo na iný trest, ktorý bude v súlade s medzinárodným právom.” O zastavenie popravy žiadali aj Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva, Americká advokátska komora (American Bar Association) a pápež Ján Pavol II.
V liste z 24. januára 2000, ktorý generálny tajomník Amnesty International Pierre Sané zaslal guvernérovi Texasu Georgovi W. Bushovi sa píše: “V zastúpení viac ako milióna členov Amnesty International vo viac ako 100 krajinách sveta, Vám píšem nielen ako guvernérovi, ktorý sa ujal úradu so sľubom, že Texas sa stane majákom pre ostatné štáty, ale aj ako kandidátovi a úrad prezidenta v krajine, ktorá chce byť žiarivým príkladom dodržiavania ľudských práv na celom svete. Nasledujúcich niekoľko hodín bude bez pochyby pozornosť medzinárodného spoločenstva namierená na USA – najmä na Váš úrad a silu omilostiť odsúdencov na trest smrti v Texase. Po tom, ako tieto hodiny prejdú, občania a vlády na celom svete si urobia svoju mienku o rešpektovaní celosvetových štandardov ľudských práv nielen najvyšším výkonným štátnym úradníkom jedného amerického štátu, ale aj potenciálnym budúcim lídrom na svetovej scéne.”

Guvernér Bush znova ukázal opovrhovanie voči medzinárodným štandardom spravodlivosti a prehĺbil izoláciu USA vo svete, kde takmer žiadna iná krajina nepopravuje ľudí za zločiny spáchané v čase keď boli deťmi.

Glen McGinnis je tretím mladistvým páchateľom, ktorý bol v USA popravený v januári 2000. Od októbra 1997 je známych osem popráv mladistvých páchateľov – jedna v Iráne a sedem v USA. Tri z týchto popráv boli vykonané v Texase.

V januári 2000 sa tak vykonalo v USA vykonalo spolu 11 popráv. Od roku 1977, kedy USA znovu obnovili trest smrti tak celkový počet popráv USA vzrástol na 609.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa pripojili k akcii za záchranu života Glena McGinnisa!