TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
7. NOVEMBRA 2023
Amnesty International opätovne vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčok vrátane detí, ktorých už mesiac zadržiava v pásme Gazy Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny.
V uplynulých dňoch vyšli do ulíc Izraela tisíce ľudí. Protestujúci kritizovali reakciu izraelskej vlády a žiadali, aby zabezpečila návrat ich blízkych domov. Minulý týždeň sa na internete rozšírilo video, ktoré zverejnilo ozbrojené krídlo Hamasu, Brigády al-Kassám. Na videu traja civilní rukojemníci, ktorých zadržiavajú v Gaze, adresujú odkaz izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahu. Nahrávanie a verejné šírenie takýchto výpovedí predstavuje neľudské a ponižujúce zaobchádzanie a je v rozpore s medzinárodným právom.
„Medzinárodné právo zakazuje branie rukojemníkov a únosy civilistiek, ktoré predstavujú vojnové zločiny. [Väznitelia] musia s rukojemníkmi a rukojemníčkami zaobchádzať humánne a v súlade s medzinárodným právom, nie ich nútiť natáčať výpovede na video, ktoré potom zverejňujú online.
Namiesto zneužívania civilných rukojemníkov v núdzi ako nástroja na získavanie politických bodov, ich Hamas musí okamžite a bezpodmienečne prepustiť. Celkom základnou povinnosťou Hamasu je umožniť nezávislým pozorovateľom okamžitý prístup k rukojemníkom a rukojemníčkam, aby sa uistili, že sú v poriadku, a umožniť im [rukojemníkom] komunikáciu s rodinami,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.
Deti, starší ľudia aj cudzí štátni príslušníci
Izraelské orgány uviedli, že ozbrojené skupiny v Gaze zadržiavajú najmenej 240 ľudí. Kompletný zoznam a pomer civilných rukojemníkov, resp. rukojemníčok a vojenských zajatcov a zajatkýň neposkytli. Medzi rukojemníkmi je aj 33 detí. Okrem toho je medzi rukojemníkmi a zajatcami niekoľko starších ľudí, cudzincov alebo ľudí s dvojakým štátnym občianstvom, a tiež izraelskí vojaci a vojačky. Hamas doteraz prepustil štyri civilné rukojemníčky, 20. októbra dve občianky USA a ďalšie dve ženy 24. októbra.
Izrael naďalej pokračuje v brutálnom obliehaní a neprestajnom bombardovaní pásma Gazy, v dôsledku čoho zdrvujúco narastá počet civilných obetí. Amnesty International preto zároveň opakuje svoju výzvu na okamžité uzavretie prímeria. Organizácia okrem toho vyzýva na ochranu všetkých civilistov a civilistiek a zabezpečenie prístupu k životne dôležitej pomoci ľuďom, ktorí sa ocitli uprostred humanitárnej katastrofy v Gaze.
„Neustále bombardovanie Gazy zo strany Izraela si podľa informácií od palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadalo viac ako 10 000 civilných obetí vrátane 4 200 detí. Dôvodom sú aj nezákonné, neprimerané útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Bombardovanie ohrozuje aj civilistov a civilistky, ktorých v Gaze držia ako rukojemníkov. [Izraelské štátne zložky] tak ignorujú výzvy izraelských rodín, aby počas svojich operácií uprednostnili ochranu a záujmy rukojemníkov a rukojemníčok,“ uviedla Agnès Callamard.
Cítime bezmocnosť a neistotu
Raz a Ohad Ben Amiovci sú medzi civilistami, ktorých 7. októbra uniesli z kibucu Be’eri. Ich dcéra Ella Ben Ami je medzi Izraelčanmi a Izraelčankami, ktorí sa zúčastnili nedávnych protestov v Izraeli. Ella pre Amnesty International uviedla, že jej matka je chronicky chorá a trpí poškodením mozgu a chrbtice.
„Je to už 30 dní, mesiac, od kedy mojich rodičov uniesli z ich [vlastného] domu. Cítime strašnú bezmocnosť a obrovskú neistotu… Nemám o ich situácii žiadne informácie. To mi veľmi sťažuje každodenné fungovanie. Protestujeme, aby sme zvýšili povedomie o rukojemníkoch a rukojemníčkach. Žiadame, aby sa o nich postarali, a vyvíjame tlak na ich prepustenie. Žiadam svoju [izraelskú] vládu a všetkých svetových lídrov, aby nám pomohli. Chceme opäť vidieť našich rodičov – živých. Pokiaľ moja matka nedostane lieky, ktoré potrebuje, obávame sa, že neprežije. Neostáva nám veľa času,“ uviedla Ella.
Vivian Silver*, mierová aktivistka a bývalá členka predstavenstva izraelskej ľudskoprávnej organizácie B’Tselem, je tiež jednou z rukojemníčok, ktoré 7. októbra uniesli z kibucu Be’eri v južnom Izraeli. Jej syn, Yonatan Zeigen, Amnesty International povedal: „Smútim a cítim bolesť pri myšlienkach na moju matku, všetkých rukojemníkov a rukojemníčky, naše komunity a palestínsky ľud. Verím, že toto je výzva, aby si obe strany uvedomili, že toto je výsledok ich dlhodobej neschopnosti dosiahnuť mier. Vyzývam na uzavretie prímeria a prepustenie všetkých rukojemníkov a rukojemníčok. To je prvý krok na ceste ku komplexnému riešeniu [výziev] v regióne s dlhodobou medzinárodnou podporou. Bezpečnosť sa dá dosiahnuť len mierom.“
To, čo urobil Hamas, poškodilo aj ich vlastných ľudí
Hagar Lotem zadržiavajú ako rukojemníčku v Gaze spolu s jej tromi deťmi, z ktorých najmladšie má len štyri roky. Jej otec Moshi pre Amnesty International uviedol, že „to, čo urobil Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny, nepoškodilo len ich susedov, ktorým najviac záležalo na Palestínčanoch a ich právach v Izraeli. Poškodilo to aj ich vlastných ľudí. Ako otca a starého otca ma veľmi ťaží, že mi takto vzali moju rodinu a neposkytli mi o nej žiadne informácie. Veľmi mi chýbajú. Každý deň je to ťažšie a ťažšie. Sú vo veľmi zraniteľnej situácii a útoky [v Gaze] ma veľmi desia. Vyzývam medzinárodné organizácie, či už je to OSN alebo Červený kríž, aby rukojemníkov a rukojemníčky priviedli späť domov.“
Ženevské dohovory, ich dodatkové protokoly a medzinárodné humanitárne právo považujú branie rukojemníkov za vojnový zločin. Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu definuje tento zločin ako zmocnenie sa alebo zadržiavanie osoby (rukojemníka) v kombinácii s vyhrážaním sa zabitím, zranením alebo ďalším zadržiavaním rukojemníka s cieľom prinútiť tretiu stranu konať alebo zdržať sa konania ako výslovnú alebo implicitnú podmienku bezpečnosti alebo prepustenia rukojemníka.
Amnesty nalieha na Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny, aby zaobchádzali so všetkými civilnými rukojemníkmi a rukojemníčkami aj zajatými izraelskými vojakmi humánne a v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Všetkým zadržiavaným musí byť umožnený prístup k Medzinárodnému výboru Červeného kríža a komunikácia s príbuznými. Zraneným alebo chorým zajatcom a rukojemníčkam musia ich väznitelia sprístupniť lekársku starostlivosť.
Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny musia rukojemníkov a zajatkyne až do ich prepustenia držať na miestach, ktoré nie sú vojenskými cieľmi, aby tak minimalizovalo riziko, že ich zasiahne izraelské bombardovanie. Rukojemníkov a zajatkyne nemôžu za žiadnych okolností zneužiť na ochranu vojenských cieľov pred útokom.
Kontext situácie
Výskum Amnesty International poukázal na to, že 7. októbra Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny z okupovaného pásma Gazy vypálili na Izrael rakety a pri útokoch nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Okrem toho vyslali na územie Izraela bojovníkov. Tí sa dopustili závažného porušovania medzinárodného práva vrátane hromadného zabíjania civilistov a brania rukojemníkov. Tieto činy predstavujú vojnové zločiny a ako také ich musia príslušné orgány aj vyšetriť.
Organizácia tiež zdokumentovala usvedčujúce dôkazy o vojnových zločinoch, ktorých sa dopustili izraelské ozbrojené sily počas ofenzívy v pásme Gazy. Tieto zločiny zahŕňajú útoky, pri ktorých nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi, a zločin kolektívneho trestu vrátane sprísnenia nezákonnej blokády a odrezania oblasti od vody, elektriny a paliva. Následkom tohto konania boli masové straty na životoch civilistov a civilistiek, vyhladenie celých rodín a zničenie obytných štvrtí. Tieto porušenia ľudských práv sa takisto musia vyšetriť ako vojnové zločiny.
Zadržiavanie, mučenie a smrť v izraelských väzniciach
Izraelské sily od 7. októbra zatkli viac ako 2 000 Palestínčanov na okupovanom Západnom brehu, ktorí stále častejšie čelia mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu. Všetkým palestínskym väzňom, ktorých je v súčasnosti viac ako 6 800, odopreli prístup k rodinným návštevám. Odsúdeným väzňom tiež odopreli prístup k ich právnikom. Prístup k väzňom, ktorých Izrael klasifikoval ako „väzňov z bezpečnostných dôvodov“, odopreli dokonca aj Medzinárodnému výboru Červeného kríža. Za uplynulý mesiac zomreli v izraelskom väzení štyria palestínski väzni. Okolnosti ich smrti neboli riadne vyšetrené.
Žiadame ochranu všetkých civilistov a civilistiek
Amnesty International je nestranná ľudskoprávna organizácia. Organizácia chce docieliť, aby všetky strany ozbrojeného konfliktu dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a medzinárodné právo v oblasti ľudských práv. V súlade s týmto cieľom bude Amnesty International vo svojich budúcich správach skúmať nasadenie izraelskej armády v pásme Gazy v záujme určiť, či Izrael dodržiava pravidlá medzinárodného humanitárneho práva vrátane vykonávania nevyhnutných preventívnych opatrení na minimalizáciu škôd voči civilistom a civilným objektom a zdržania sa nezákonných útokov a kolektívnych trestov voči civilnému obyvateľstvu, ako to vyžaduje medzinárodné právo. Amnesty International bude naďalej sledovať aj aktivity Hamasu a iných palestínskych ozbrojených skupín.
Amnesty International zdokumentovala dôkazy o porušovaní medzinárodného práva vrátane vojnových zločinov všetkými stranami konfliktu.
*Aktualizácia: Dňa 14. novembra bolo potvrdené, že Vivian Silver zabili pri útoku Hamasu a ozbrojených skupín na jej dom v kibuci Be’eri 7. októbra. Jej rodina sa pôvodne domnievala, že ju uniesli ozbrojené skupiny a držali ju ako rukojemníčku v Gaze.