Horná komora thajského parlamentu schválila zákon o manželstvách pre všetkých

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
18. JÚNA 2024

Horná komora thajského parlamentu schválila zákon o rovnosti manželstiev. Prijatie zákona komentoval výskumný pracovník Amnesty International v Thajsku Chanatip Tatiyakaroonwong.

„Thajsko urobilo historický krok k tomu, aby sa stalo prvou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá legalizuje manželstvo LGBTI+ párov. Tento prelomový moment je odmenou za neúnavnú prácu aktivistov a aktivistiek, organizácií občianskej spoločnosti aj zákonodarcov a zákonodarkýň, ktorí a ktoré za túto zmenu bojovali.

Hoci niet pochýb o tom, že legalizácia manželstiev pre LGBTI+ páry je pre Thajsko kľúčovým míľnikom, pre úplnú ochranu práv LGBTI+ ľudí v krajine je potrebné urobiť oveľa viac. Kvír ľudia v Thajsku naďalej čelia mnohým formám násilia a diskriminácie. To zahŕňa okrem iných aj násilie motivované rodovou príslušnosťou, ktorého terčom sa často stávajú obrancovia a obrankyne ľudských práv.

Thajské orgány musia nadviazať na túto dynamiku a prijať ďalšie kroky, ktoré ochránia ľudské práva a zabezpečia účasť LGBTI+ ľudí a organizácií [na verejnom živote],“ uviedol Tatiyakaroonwong.

Dolná komora thajského parlamentu zákon schválila už v marci, teraz čaká na schválenie kráľom

Dolná komora thajského parlamentu, tzv. Snemovňa reprezentantov, schválila 27. marca 2024 zákon o manželstvách pre všetkých, pričom drvivá väčšina hlasovala za. V hornej komore thajského parlamentu, senáte, dnes zákon schválili počas ad hoc parlamentného zasadnutia.

Návrh zákona okrem iného priznáva LGBTI+ párom rovnaké práva ako heterosexuálnym párom, pokiaľ ide o manželstvo, adopciu detí, rozhodovanie o zdravotnej starostlivosti a dedenie. Návrh zákona bude teraz predložený thajskému kráľovi na schválenie. Po schválení zákon zverejnia v kráľovskom vestníku a po 120 dňoch nadobudne účinnosť.

Viac noviniek