Irán: Amnesty víta prepustenie americko-iránskej žurnalistky

Amnesty International uvítala pondelnajšie prepustenie žurnalistky Roxany Saberi z väzenia. Zároven však tvrdí – Saberi nemala byt vôbec zadržaná. 

Iránsky revolucný súd za zatvorenými dverami v apríli uznal Roxanu Saberi vinnou zo “spolupráce s nepriatelským štátom” a bola odsúdená na osem rokov väzenia. Súd obdržal jej odvolanie a zmenil rozsudok na dva roky podmienecne na základe obvinenia zo “zbierania dôverných informácií”. Saberi tiež dostala pätrocný zákaz vykonávania žurnalistickej cinnosti v Iráne.

Podla Amnesty International malo byt prepustenie Roxany Saberi nepodmienené. AI sa obáva, že bude celit obmedzeniam v cestovaní podobne ako Soraya Azizpanah, redaktorka casopisu Rasan, ktorá sa nemohla zúcastnit konferencie v Guatemale.

Amnesty International vyzýva iránske úrady, aby prepustili ostatných väznov svedomia, ktorí sú zadržiavaní na základe podobných obvinení. Momentálne sú vo väzení i bratia Alaie-ovci, obaja lekári, ktorých podla AI Irán zadržiava kvôli ich spolupráci s medzinárodnými a hlavne americkými inštitúciami v oblasti prevencie a liecby AIDS a vírusu HIV.