Koncert za ľudské práva II. opäť v Banskej Bystrici

Po úspechu prvého Koncertu za ľudské práva sa organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International Slovensko rozhodla urobiť zo spojenia umenia a ľudských práv tradíciu. Deň víťazstva nad fašizmom (8. máj 2013) prinesie Koncert za ľudské práva II., ktorý vo svojom programe spojí kvalitný európsky film a alternatívnu hudby.

V marci tohto roku Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International usporiadala prvý Koncert za ľudské práva, na ktorom zaznela hudba undergroundovej skupiny The Plastic People of the Universe, francúzske šansóny v podaní skupiny Pas de Pitié! a banskobystrické zoskupenie 220V. Nielen zásluhou hudby, ale aj vďaka jedlu z kuchyne lokálnej pobočky Food Not Bombs, akcia zaznamenala výrazný úspech.

Vzhľadom na pozitívne ohlasy, ktoré dokazujú, že o podobné podujatia je v Banskej Bystrici záujem, sa Amnesty International rozhodla pokračovať v myšlienke spojenia umenia a ľudských práv. Tentokrát sa akcia uskutoční v dvoch kultúrnych centrách Banskej Bystrice. Program sa začne o 17.00h. v Záhrade – CNK projekciou filmu Bent,  ktorý upozorňuje na prenasledovanie LGBTI osôb počas 2. svetovej vojny. Premietanie má zároveň pripomenúť Deň boja proti homofóbii (17. máj).

Hudba za ľudské práva sa začne ozývať o 20.00h. v Klube 77. Večer odštartuje zoskupenie Regale, ktoré nadväzuje na pôsobenie rockovej formácie Lunárne legendy. O 21.00h. sa predstaví zvukomalebná skupina Sto múch, ktorá má za sebou už tri radové albumy ako aj spoluprácu s gitarovým mágom Andrejom Šebanom.

Koncert je súčasťou aktivít pre verejnosť realizovaných v rámci projektu HRYEC (mládežnícka iniciatíva zameraná na vzdelávanie k ľudským právam) s podporou programu Mládež v akcii.