Krutý týždeň pre ľudské práva v Bielorusku

Tento týždeň sa bezohľadnosť bieloruskej vlády voči ľudským právam znovu stáva stredobodom záujmu medzinárodného spoločenstva. Zajtra sa očakávajú masové prodemokratické demonštrácie a na piatok je naplánované konečné rozhodnutie v prípade bývalého člena parlamentu Andreja Klimova.

“Už dávno dozrel čas, aby sa dodržiavanie ľudských práv dostalo znovu do agendy bieloruskej vlády,” vyhlásila organizácia Amnesty International (AI) v súvislosti s odchodom delegácie Medzinárodného sekretariátu AI na návštevu do Minska. “Prezident Alexander Lukašenko, musí rešpektovať právo obyčajných Bielorusov kritizovať svoju vládu.”

Tisíce Bielorusov plánujú zajtra vyjsť do ulíc a zúčastniť sa druhého Pochodu slobody. Počas prvého októbrového Pochodu slobody – pokojnej demonštrácie proti nepopulárnej vláde prezidenta Lukašenka, polícia zatkla najmenej 200 osôb a rozšírili sa aj správy o zlom zaobchádzaní políciou. Amnesty International vyhlásila, že bude monitorovať na stredu naplánovanú demonštráciu a v prípade, že polícia zadrží pokojných demonštrantov, bude ich považovať za väzňov svedomia.

V piatok 17. marca sa delegácia AI zúčastní na súdnom pojednávaní na Leninskom súde v Minsku, kde má byť vynesený konečný rozsudok nad väzňom svedomia Andrejom Klimovom, bývalým členom bieloruského parlamentu. Štátna prokurátorka Galina Radkevič požiadala o trest na deväť rokov väzenia a konfiškáciu majetku.

Andrej Klimov je členom parlamentu, ktorý prezident Lukašenko rozpustil v novembri 1996. Bol obvinený z finančných nezrovnalostí a viac ako dva roky strávil vo vyšetrovacej väzbe. Toto obvinenie odmieta a AI je presvedčená, že obvinenie bolo proti nemu vznesené na základe jeho opozície voči prezidentovi Lukašenkovi. AI niekoľko krát vyzvala bieloruské úrady aby Andreja Klimova bezpodmienečne prepustili.

“Pokiaľ sa naďalej budú porušovať ľudské práva, Lukašenkova vláda bude naďalej považovaná za nedôveryhodného partnera. Tento týždeň je príležitosťou, aby bieloruská vláda demonštrovala svoj rešpekt voči ľudským právam, rešpekt voči právu na slobodu prejavu a právu na slobodu pokojného zhromažďovania a združovania sa,” dodáva AI.

Pozadie
Bieloruská opozícia argumentuje, že mandát prezidenta Lukašenka oficiálne vypršal v júli 1999 a preto by mali byť uskutočnené nové prezidentské voľby. Ďalšia demonštrácia sa plánuje aj na 22. marca 2000.

V novembri 1996 sa Andrej Klimov aktívne zúčastnil na procese impeachmentu prezidenta Lukašenka za pokus rozpustiť parlament. Po rozpustení parlamentu naďalej pokračoval v kritike prezidenta a obvinil ho z porušenia ústavy.

Andrej Klimov neustále trvá na svojej nevine a podstúpil už dve hladovky. Po druhej hladovke v júli 1998 ho prijali do väzenskej nemocnice pre problémy so srdcom. Previezli ho naspäť do väznice, no správy o jeho zdravotnom stave nie sú priaznivé.