Blog generálneho tajomníka Amnesty International, Salila Shettyho, píše o represiách, ktoré čakajú
obyvateľov Krymu.
Ľudskoprávne reformy, ktoré boli na Ukrajine budované dve desaťročia boli takmer pochované v priebehu jednej noci. 16. januára parlament v Kyjeve prijal novú legislatívu. Cieľom bolo obmedziť slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania. Išlo o vernú kópiu zákonov, ktoré boli v posledných rokoch prijaté v susednom Rusku. Zároveň bola táto legislatíva šitá na mieru ukrajinským autoritám, aby mohli stíhať ľudí, ktorí sa zapojili do protivládnych protestov na Majdanskom námestí v Kyjeve. Upevnili svoju moc, aby mohli umlčiavať desidentov.
Prezident Janukovič určite dúfal, že davy pokojných protestujúcich sa nechajú zastrašiť. To sa však nestalo. Po tom, ako sa ich snažil násilne rozohnať, ich počet stále narastal, a spolu s ním aj množstvo šťažností. Násilie vyvolávalo násilie a o mesiac neskôr sa už svet zdesene pozeral na krvavý koniec, do ktorého protesty dospeli. Stačil mesiac a Janukovič odletel do Ruska, jeho korupcia bola odhalená, jeho vláda zosadená a väčšina, ktorou jeho strana disponovala v parlamente, podlomená.
Nová vláda má však tiež svoje problémy. Okrem toho, že pretrváva beztrestnosť za násilie, ktoré sa odohralo počas protestov na Majdane, napadol minulý týždeň jeden z členov parlamentu riaditeľa poprednej televízie za jeho redakčnú politiku. Do štúdia vtrhol sprevádzaný so skupinou bitkárov. Reformy, ktoré nedokázali zaviesť predchádzajúce vlády, nebude jednoduchšie zaviesť ani teraz, teda v období, kedy krajina čelí obrovským ekonomickým výzvam, pretrvávajúcej hrozbe ďalšej ruskej intervencie na východe a nesúrodej bande pravicových nacionalistov, ktorá zohrala svoju úlohu pri zvrhnutí predchádzajúcej vlády a za odmenu získala dôležité pozície v novej administratíve. Bude treba tvrdo pracovať, aby sa podarilo zabezpečiť, že všetci Ukrajinci budú mať pocit, že majú rovnaký podiel na budúcnosti svojej krajiny.
A potom je tu Krym. Vyzerá to tak, že prezident Putin dostal, čo chcel. Rovnako ako väčšina obyvateľov Krymu. Nie že by sa väčšina etnických Ukrajincov a krymských Tatarov cítila pozvaná, aby slobodne vyjadrila svoj názor na vec…Množstvo ľudí na Kryme sa bude cítiť, že je konečne doma. Ale ak si niekto naozaj myslí, že vyvesenie ruskej vlajky bude znamenať zlepšenie vlády, vykorenenie korupcie a posilnenie demokracie, tak bude rýchlo vyvedený z omylu.
Keď sa 18. marca prezident Putin v pozlátenej hale Kremlinu postavil a spečatil to, čo bolo v skutočnosti efektívnym vojenským prevratom, zároveň exportoval ruské zákony na polostrov. Kvôli jednému ťahu pera budú teraz obyvatelia Krymu podliehať inému súboru pravidiel. A to bude mať zničujúci dopad na ich možnosti uplatňovať svoje ľudské práva. Mali dbať na varovania nedávnej histórie. 7. mája, keď sa začalo ďalšie volebné obdobie prezidenta Putina, rozprával o vyššej participácii občanov na verejných záležitostiach a povzbudzoval ku konzultáciám právnych reforiem v spoločnosti. Stal sa však opak.
Odpoveď ruských autorít na pokojné protesty môžeme najlepšie ilustrovať brutálnym zákrokom proti opozičnej demonštrácii na námestí Bolotnaya v predvečer Putinovho inauguračného prejavu. Do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí. Boli nahnaní do úzkeho koridoru, ktorý bol vytvorený príslušníkmi poriadkovej polície. Tí boli vyzbrojení obuškami. Zásah sa skončil stovkami zadržaných a množstvom zranených.
Minulý mesiac, v čase, keď sa konali vykonštruované procesy s aktivistami zatknutými na námestí Bolotnaya, sa pred budovou súdy konal pokojný protest. Ani medzinárodná pozornosť zamierená na Olympijské hry v Soči však nezabránila štátnemu aparátu, aby ho zastavil. Boli zatknuté stovky ďalších. Nielen najdôraznejší kritici, ale aj bežní Rusi, za posledné dva roky pocítili, ako boli ich slobody postupne prevalcované autoritami.
Bolo zavedené množstvo nových legislatívnych administratívnych opatrení, ktoré porušujú nielen medzinárodné právne záväzky Ruska, ale aj ruskú ústavu.
Tie zahŕňajú:
• Legislatívu, ktorá ukladá vysoké pokuty organizátorom pokojných protestov, ktorí porušujú reštriktívny zoznam pravidiel a regulácií. V roku 2013 bolo zadržaných viac ako 600 ľudí v rámci 81 udalostí v Moskve a jej okolí. Stovky ďalších boli zadržané minulý mesiac.
• Zákon z roku 2012 o “zahraničných agentoch” rozpútal vlnu utláčania mimovládnych organizácií po celom Rusku. Niektoré organizácie a ich lídri dostali vysoké pokuty za to, že sa odmietli registrovať ako “zahraniční agenti”. Niektoré boli prinútené zavrieť a množstvo ďalších sa obáva pokračujúcej perzekúcie.
• Homofóbna legislatíva prijatá minulý rok obmedzuje práva LGBTI ľudí na slobodu prejavu a zhromažďovania a podnecuje homofóbne násilie po celom Rusku. Za porušenie tejto legislatívy hrozí pokuta do výšky 3 000 dolárov.
• Po tom, ako Pussy Riot usporiadali krátke, pokojné, ale provokatívne a politické vystúpenie v hlavnom ruskom ortodoxnom kostole v Mosktve v roku 2011, došlo ku kriminalizácii rúhania.
• Nactiutrhanie je opäť trestné.
Neočakávajme, že sa obyvatelia Krymu zapoja do informovanej verejnej debaty ohľadom represií s nálepkou “made in Russia”. Nebudú toho schopní. V Rusku bola upevnená kontrola nad prominentnou tlačovou agentúrou; nové kritické webstránky a blogy boli zablokované, alebo sa ich autorom vyhrážali trestným stíhaním; šéfredaktorí a riaditelia vplyvných medzinárodne uznávaných médií dostali výpovede; a populárny spravodajský kanál bol odstrihnutý viacerými satelitnými poskytovateľmi.
Varovania sú jasné. Na Kryme sa schyľuje k tvrdému zásahu. Ale represie vysielané nebudú.