Maratón písania listov 2007

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zorganizovala Amnesty International akciu s názvom Maratón písania listov 2007, v dňoch 8. a 9. decembra 2007. Každý sa mohol zapojiť do najväčšej akcie na podporu ľudí z rôznych krajín sveta, ktorým hrozí porušovanie ich ľudských práv. Pretože často stačí tak málo: Poslať list! 

Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. decembra) píšu ľudia po celom svete listy na podporu jednotlivcov, ktorým hrozí porušovanie ich ľudských práv. Akcia vznikla v roku 2002 v Poľsku a mala obrovský úspech. Stala sa každoročnou celosvetovou akciou, do ktorej sa zapájajú desaťtisíce ľudí z viac ako 30 krajín sveta. Cieľom je intenzívny a koncentrovaný tlak, ktorý vyvolá pozitívnu zmenu v životoch konkrétnych ochrancov ľudských práv, väzňov svedomia a iných obetí porušovania ľudských práv.

V roku 2006 sa Maratón písania listov stal obrovským úspechom. Zapojilo sa doň 41 sekcií Amnesty International z celého sveta, ktorých členovia a sympatizanti napísali približne 120 000 listov a emailov na podporu jednotlivcov, ktorým hrozí porušovanie ľudských práv.

Zapojiť sa môže úplne každý. AI víta všetkých, ktorí sú ochotní poukazovať na porušovanie ľudských práv. Listy od ľudí pomohli v minulosti mnohokrát ovplyvniť postoj predstaviteľov jednotlivých štátov, oslobodiť väzňov svedomia, spustiť vyšetrovanie, zabrániť mučeniu a zastaviť popravy.

Tento rok bolo písanie listov venované trom prípadom vážneho porušovania ľudských práv. V prvom prípade ide o vynútené zmiznutie mladého ruského študenta Artura Akhmatkhanova, v druhom o čínskeho väzňa svedomia Bu Dongweia, ktorý je už dva a pol roka zadžiavaný v tábore prevýchovy prácou. Tretí prípad sa týka mladej Iračnaky Samar Sa’ad ‘Abdullah, ktorá čaká na trest smrti, pričom existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že polícia jej priznanie získala mučením a iným krutým zaobchádzaním.

V priebehu víkendu 8.-9. decembra 2007 písanie listov prebiehalo aj v kaviarňach EX Cafe na Prepoštskej ulici v Bratislave a Ten Senses na Dobšinského ulici v Bratislave.