Mihail zomrel, pretože jeho vrahovia si mysleli, že je gay

Mihail Stojanov, dvadsaťpäťročný študent medicíny, odišiel v skorý večer 30. septembra 2008 z domu s tým, že sa čoskoro vráti. Nevrátil sa však už nikdy. Po týždni polícia jeho rodine oznámila, že je mŕtvy. Michaila brutálne dobili v Borisovej záhrade v Sofii, pretože jeho vrahovia si mysleli, že je gay. Ani po štyroch rokoch od jeho smrti neboli jeho vrahovia postavení pred súd. Podporte petíciu AI SK a žiadajte prokurátora, aby páchatelia zodpovední za Mihailovu smrť niesli zodpovednosť.

Mihailova matka Christina opísala svojho syna ako zodpovedného človeka, ktorý sa venoval škole, mal rád film, divadlo a hory. Pred 4 rokmi bol brutálne zabitý, až pokiaľ jeho priedušnica nebola zlomená. Jeho telo našli celé pokryté modrinami. Jeho matku a brata vypočúvali každého zvlášť na policajnej stanici, kde im kládli množstvo otázok o Mihailovom spôsobe života a jeho kamarátoch a kamarátkach. Dokonca im prehľadali dom, či sa v ňom nenachádzajú drogy.

V roku 2010 polícia zatkla dvoch podozrivých. Najprv boli vo vyšetrovacej väzbe a neskôr, do apríla 2012 v domácom väzení. Jeden z nich sa k vražde priznal už počas vyšetrovania. Oboch podozrivých identifikovali traja svedkovia, ktorí sledovali, ako Mihaila dobili na smrť. Všetci boli súčasťou skupiny, ktorá chce Borisovu záhradu vyčistiť od homosexuálov. Polícii sa dokonca priznali, že zbili ďalších desiatich.

AI zdokumentovala v Bulharsku niekoľko prípadov neheterosexuálnych ľudí, ktorí čelili násilnostiam, kvôli ich skutočnej alebo vnímanej sexuálnej orientácii. Útoky vykonávajú mladí muži, ktorí sa niekedy identifikujú ako neonacisti alebo skíni. Väčšina týchto prípadov ale ostáva nenahlásená, kvôli tomu, že tí, ktorí boli napadnutí sa boja, že nebudú braní vážne. Chýbajú tiež oficiálne údaje o týchto zločinoch.

Amnesty International a bulharská Helsinská komisia sú znepokojené dlhým vyšetrovaním prípadu. Bulharsko nemá osobitné zákony zaoberajúce sa zločinmi z nenávisti na základe sexuálnej orientácie alebo identity, preto systematicky zlyháva pri vyšetrovaní a trestaní obvinených z homofóbnych a transfóbnych zločinov.

Podporte petíciu AI a žiadajte vyšetrenie prípadu.

[[petition-7]]