Mjanmarsko: Stále najmenej 40 demonštrantov vo väzení

Šesť mesiacov po násilnom potlačení verejných demonštrácií zostáva v mjanamarských väzniciach stále viac ako 700 ľudí, ktorí boli zadržaní za účasť na nenásilných protestoch. Proti 40 z nich boli už vynesené rozsudky trestov väzenia. Celkový počet politických väzňov v krajine sa tak priblížil k 2000. 

“Tak, ako sa mjanmarská vláda pokúsila odvrátiť medzinárodnú pozornosť od septembrových zásahov na ústavné referendum, presmerovala teraz svoje potláčanie legitímnych protestov za dvere súdnych siení,” uviedla Amnesty International. “Tresty väzenia sú pokusom o ospravedlnenie neprimeraných zásahov proti disentu.“

Mjanmarské štátne médiá 7. novembra 2007 vyhlásili, že bude nevyhnutné podniknúť právne kroky proti tým, ktorí sa podieľali na „násilí a teroristických krokoch”. 3. decembra šéf polície Chin Yi vyhlásil, že “ trestne stíhaní budú iba tí jednotlivci, ktorí boli nelegálne ozbojení.” Amnesty International však upozorňuje, že doterajšie rozsudky boli buď jednoznačne politicky motivované alebo boli dôsledkom nenáislného uplatňovania základných ľudských práv demonštrantmi. Tri osoby boli odsúdené výlučne preto, že mníchom v uliciach posyktli pitnú vodu.

Ľudskoprávny aktivista Ko Soe Win bol v októbri odsúdený na štvorročné väzenie za hanobenie náboženstva a vyvolávanie verejných nepokojov. Pri prvých útokoch vládnych autorít proti protestujúcim mníchom v Pakokku 5. septembra 2007 stál totiž pred mestskou tržnicou a v rukách držal tabuľu žiadajúcu prepustenie politických väzňov a vylúčenie Generála Than Shwe z budhistickej cirkvi.

Zásahy proti demonštrantom v mjanmarských mestách upútali pozornosť i medzinárodnej verejnosti. Verejné akcie na vyjadrenie solidarity sa konali okrem iného aj v Bratislave. Medzinárodné spoločenstvo podľa Amnesty International nesmie povoliť svoj tlak na mjanmarskú vládu. Je nevyhnutné, aby vláda krajiny okamžite umožnila realizáciu výskumnej misie Zvláštneho spravodajcu OSN. Amnesty International tiež vyzýva Radu bezpečnosti OSN, aby schválila rezolúciu o Mjanmarsku odrážajúcu aktuálnu situáciu v krajine.