Mjanmarsko: Verdikt viny proti reportérom Reuters

V reakcii na správu, že novinári Reuters Wa Lone a Kyaw Soe Oo boli odsúdení k siedmym rokom väzenia po tom, ako boli uznaní vinnými z porušenia mjanmarského zákona o ochrane štátneho tajomstva, sa Tirana Hassan, riaditeľka krízových opatrení Amnesty International, vyjadrila: „Dnešný desivý verdikt odsúdil dvoch nevinných mužov k rokom za mrežami. Wa Lone a Kyaw Soe Oo čelia dlhému pobytu vo väzení jednoducho preto, že sa odvážili pýtať nepríjemné otázky ohľadom vojenských krutostí v Štáte Rakhine. Tieto rozsudky musia byť zrušené a obaja muži musia byť okamžite a bezpodmienečne prepustení.

Toto politicky motivované rozhodnutie má významné následky pre slobodu tlače v Mjanmarsku. Vysiela ostatným reportérom v krajine jasné varovanie, aké následky ich čakajú, keď sa budú na vojenské zneužívanie moci pozerať príliš zblízka. To sa vyrovná cenzúre strachom.

Dnešný verdikt nemôže zakryť to, čo sa stalo v Štáte Rakhine. Namiesto útočenia na týchto dvoch novinárov by mali mjanmarské autority riešiť tých, ktorí sú zodpovední za zabitie, znásilnenie, mučenie a vypáľovanie stoviek rohingských obcí.“

Pozadie pripadu

Wa Lone a Kyaw Soe Oo boli zatknutí v Yangone, najväčšom meste v Mjanmarsku, 12. decembra 2017. V tom čase vyšetrovali vojenské operácie v severnom Štáte Rakhine. Tieto operácie predstavujú zločiny proti ľudskosti zacielené na rohingskú populáciu, zahrňujúcu deportácie, nezákonné zabitia, znásilnenia, mučenie a vypaľovanie domov i dedín.

Novinári boli zadržiavaní s obmedzenou možnosťou komunikácie počas dvoch týždňov pred presunom do yangonského väzenia Insein. Zákon o ochrane štátneho tajomstva – jeden z mnohých represívnych zákonov v Mjanmarsku – môže človeka posadiť za mreže aˇna 14 rokov.

Viac informácií sa dozviete z reportáže v relácii K veci.

Podpísať petíciu za prepustenie Wa Lone a Kyaw Soe Oo môžete TU.