Nebuďte ticho! Napíšte slovenským poslancom a poslankyniam

Už dnes pokračuje schôdza NR SR, na ktorej budú poslanci a poslankyne hlasovať o návrhu zákona o obmedzení prístupu žien a dievčat k legálnej a bezpečnej interrupcii.
 
Nová právna úprava môže zabrániť lekárkam, lekárom a zdravotníckym zariadeniam, aby informovali o tom, že vykonávajú umelé prerušenie tehotenstva. Ak by návrh zákona prešiel, bude lekárky a lekárov nútiť, aby ženám aj proti ich vôli ukazovali sonografické snímky či púšťali im tlkot srdca embrya alebo plodu.
 
Návrh zákona zasahuje do práva žien na zdravie, súkromie, informácie, ako aj na ochranu pred neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním.
 
Napíšte slovenským poslancom a poslankyniam e-mail s priamou žiadosťou o zodpovedné rozhodnutie pri hlasovaní o návrhu zákona obmedzujúcom reprodukčné práva.
 
E-mail môžete poslať predsedom parlamentných strán:
Béla Bugár (Most-Híd): [email protected]
Andrej Danko (SNS): [email protected] alebo [email protected]
Róbert Fico (Smer-SD): [email protected]
Marián Kotleba (ĽSNS): [email protected]
Igor Matovič (OĽaNO): [email protected]
Boris Kollár (Sme rodina): [email protected]
Richard Sulík (SaS): [email protected]
 
ale aj ostatným poslancom a poslankyniam NRSR. ZOZNAM KONTAKTOV NÁJDETE TU
 
Odporúčané znenie emailu:
 
Vážený pán poslanec, vážená pani poslankyňa,
 
dovoľte mi prejaviť svoje hlboké znepokojenie z nadchádzajúceho hlasovania o legislatívnom návrhu, ktorý obmedzuje prístup žien a dievčat k legálnym a bezpečným interrupciám na Slovensku.
 
V prípade, že bude návrh zákona schválený, od žien, ktoré sa rozhodli podstúpiť interrupciu, sa bude požadovať, aby podstúpili povinné ultrazvukové vyšetrenie, pozreli si a prevzali snímku plodu, a ak je to technicky možné, vypočuli si „tlkot srdca embrya alebo plodu“.
 
Obávam sa, že tieto opatrenia môžu poškodiť fyzické a duševné zdravie žien a obmedzia ich prístup k bezpečnej interrupcii. Okrem toho takýto zákon naruší ženám súkromie, osobnú integritu a autonómne rozhodovanie o zdravotnej starostlivosti. Na dôvažok vystaví ženy ponižujúcemu zaobchádzaniu a stigmatizácii.
 
Rád/a by som Vám pripomenul/a, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neexistuje lekársky dôvod pre ultrazvukové vyšetrenie pred podstúpením interrupcie. WHO naopak zdôrazňuje, že rozhodnutie ženy vyhľadať bezpečnú interrupciu musí byť rešpektované a bezpečná interrupcia by mala byť „vykonaná spôsobom, ktorý rešpektuje dôstojnosť ženy, zaručuje jej právo na súkromie a je citlivý k jej individuálnym potrebám a perspektívam.“
 
Naliehavo Vás preto žiadam o podniknutie všetkých potrebných krokov na to, aby Národná rada Slovenskej republiky odmietla tento regresívny legislatívny návrh, ktorý je v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky, a aby už nedochádzalo k ďalším pokusom o obmedzovanie reprodukčných práv na Slovensku.