Amnesty International dnes (21. decembra) uviedla, že pokračujúce útoky ruských ozbrojených síl na kritickú energetickú infraštruktúru Ukrajiny sú hrubým porušením medzinárodného humanitárneho práva a ohrozujú životy civilistiek a civilistov, ktorí musia okrem útokov a nedostatku základných zdrojov čeliť aj mrazivému počasiu. Amnesty International preto opätovne vyzýva Ruskú federáciu, aby ukončila nezákonné cielené útoky na civilnú infraštruktúru Ukrajiny.
„V čase, keď mnohé krajiny na celom svete vstupujú do sviatočného obdobia a ich ulice sú pokryté vianočnými svetlami, musíme pamätať na Ukrajinu, ktorú nemilosrdne uvrhli do tmy pretrvávajúce, úmyselné a nezákonné útoky Ruska na jej energetickú infraštruktúru. Ukrajinskí civilisti a civilistky musia znášať tragické straty na životoch spôsobené ruskou agresiou, a zároveň trpia následkami ruskej vojenskej taktiky navrhnutej tak, aby zvyšovala ľudské utrpenie,“ uviedol zástupca riaditeľa Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu Denis Krivošejev.
Tím Amnesty International viedol rozhovory ľuďmi naprieč Ukrajinou, aby získal informácie o tom, ako im ruské útoky na kritickú energetickú infraštruktúru Ukrajiny už celé mesiace obmedzujú, resp. takmer znemožňujú prístup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, potravinám a teplu.
Výpadky elektriny zhoršujú zdravotnícku krízu
„Zažívame neustále nálety. Jeden prebieha aj teraz. Počas náletu nemôžu fungovať žiadne inštitúcie poskytujúce zdravotnú starostlivosť, ako sú kliniky či súkromné nemocnice, ani iné prevádzky a služby vrátane obchodov a verejnej dopravy,“ uviedla Olena*, ktorá bola v deň jedného ruského náletu objednaná so synom na lekársku prehliadku a očkovanie. Trvalo viac ako 24 hodín, kým sa dostali na rad; zdržania sa takto reťazia a spôsobujú neprehľadnú a náročnú situáciu pre ostatných ľudí čakajúcich na zdravotnú starostlivosť.
Ohrozená je aj bezpečnosť pacientov, ktorí potrebujú podstúpiť operáciu: „Mala som naplánovanú operáciu, pri ktorej museli použiť laserový prístroj. Lekár povedal, že sa to pokúsia urobiť rýchlo. Bola som z toho nervózna,“ uviedla Kateryna*, ktorá sa obávala, že výpadky elektriny ovplyvnia termín operácie.
Narušená školská dochádzka ohrozuje vzdelanie
Pretrvávajúce výpadky elektriny na Ukrajine mnohým deťom znemožňujú chodiť čo školy či absolvovať výučbu online. Deti, ktoré sa do školy dostanú, cestou často čelia životu nebezpečným prekážkam. Vymeškanie dlhého obdobia môže mať trvalý vplyv na študijný pokrok dieťaťa.
„Keďže počas výpadkov energie nefunguje dopravné a pouličné osvetlenie, na križovatkách vzniká chaos. Keď idete s dieťaťom do školy alebo zo školy, vonku je tma, máte strach, pretože vás môžu zraziť priamo na priechode. Úmrtnosť chodcov sa výrazne zvýšila,“ doplnila Kateryna*.
Ľudia nie sú schopní napĺňať svoje základné potreby
Deti na Ukrajine musia zároveň znášať mrazivé teploty a nedostatok jedla. Ako uvádza Olena, varenie je veľmi obmedzené: „Kŕmiť dieťa každý deň párkami je úplne nevhodné, ale normálne jedlo sa variť nedá, pretože uvariť čokoľvek trvá hodinu a pol. A tak varím kuskus a párky na pare. Nabíjať zariadenia či nájsť čas na varenie je veľmi stresujúce. Keď sa zapne elektrina, musíš robiť všetko naraz, neodpočívaš, naozaj si nikdy neodpočinieš. Sme kvôli tomu v neustálom napätí.“
Ďalší tlak na marginalizované skupiny
Ľudia so zdravotným znevýhodnením, starší ľudia a ľudia s nižšími príjmami čelia v dôsledku výpadkov elektriny ďalšiemu tlaku. Ľudia s obmedzenou pohyblivosťou majú problém opustiť svoje bydlisko. Niektorí obyvatelia a obyvateľky si vo výťahoch pripravili núdzové balíčky, ktoré obsahujú stoličky, vodu a jedlo pre prípad, že by tam niekto počas výpadku uviazol.
Vplyv takejto situácie na duševné a fyzické zdravie môže byť zničujúci. Tetjana* povedala Amnesty International, že pozná ľudí, ktorí vôbec nevychádzajú von, pretože bez výťahu nedokážu vyjsť po schodoch. Mnohí ľudia s nižšími príjmami majú problém pokryť náklady na vykurovanie svojich domovov a náklady na generátory, plynové fľaše či plynové ohrievače im spôsobujú ďalšie finančné problémy.
Amnesty vyzýva na ukončenie agresie a medzinárodnú solidaritu
Napriek pokusom o opravu poškodenej civilnej infraštruktúry boli ukrajinské orgány nútené zaviesť plánované odstávky elektrickej energie, aby zabránili preťaženiu zostávajúcej energetickej infraštruktúry krajiny. Do októbra 2022 bolo vážne poškodených najmenej 40 % energetických zariadení v krajine. V decembri ukrajinské orgány uviedli, že od dodávok elektriny bolo odpojených viac ako 50 % používateľov.
Amnesty International vyzýva na ukončenie ruskej agresie na Ukrajine a na to, aby medzinárodné spoločenstvo nezabúdalo na ukrajinských civilistov a civilistky ani v čase zimných mesiacov.
* Mená respondentiek sme zmenili v záujme ochrany ich identity.