Maratón písania listov: Kvôli nútenej demolácii sú ľudia v Nigérii bez strechy nad hlavou

Badia East je slum v nigérijskom štáte Lagos na juhovýchode krajiny. Žije v ňom viac než 100 tisíc ľudí. Dňa 23. februára 2013 zostali stovky obyvateľov Badia East bez strechy nad hlavou po tom, čo úrady nariadili zbúranie 266 domov. Ich obyvateľov pritom na tento zámer vopred neupozornili a ani ho s nimi neprerokovali. Stovky obyvateľov tak po nútenom vysťahovaní nemali kam ísť – nedostali totiž žiadne náhradné bývanie ani kompenzáciu za stratu majetku. Amnesty International považuje nútené vysťahovanie obyvateľov Badia East za hrubé porušenie ich základných práv.

Žiadajte poskytnutie náhradného bývania pre obyvateľov Badia East a ukotvenie práva na primerané bývanie v nigérijských zákonoch podpisom listu, ktorý za Vás odošleme guvernérovi štátu Lagos:

Vaša Excelencia,

dovoľte mi obrátiť sa na Vás v mene Amnesty International Slovensko a vyjadriť moje hlboké znepokojenie nad situáciou ľudí žijúcich v slume Badia East v nigérijskom štáte Lagos, ktorí boli vo februári 2013 násilne vysťahovaní zo svojich obydlí, ktoré boli následne zbúrané.

Amnesty International považuje nútené vysťahovanie obyvateľov Badia East za hrubé porušenie ľudských práv.

 

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti Vás, Vaša Excelencia, s úctou žiadam o zabezpečenie nasledovného:

• podporenie práva na primerané bývanie a takisto aj poskytnutie nového ubytovania alebo finančnú kompenzáciu za stratu majetku
• implementáciu práva na primerané bývanie do nigérijskej legislatívy

Ďakujem za venovanie Vašej pozornosti tejto dôležitej téme.

S úctivým pozdravom,
[[petition-23]]