Nigérijský súd bude rozhodovať o ukameňovaní

Dlho odkladaný súd s Nigérijčankou Aminou Lawalovou, ktorej hrozí trest smrti ukameňovaním, bude 27. augusta. Sudcov čaká rozhodovanie o jej obvinení z cudzoložstva. Rozvedená Amina totiž priviedla na svet nemanželské dieťa.

Odvolací súd doteraz nezasadol, pretože sa zatiaľ nepodarilo zhromaždiť dostatočný počet sudcov, aby bol uznášaniaschopný. Na verejnosť prenikli falošné informácie, odvolávajúce sa na Amnesty International (AI), že Amine hrozí poprava ešte predtým, ako súd vôbec stihne zasadnúť. Organizácia tieto fámy opakovane dementovala.
Podľa AI momentálne nie je ohrozené Aminino právo na odvolanie ani právo na právneho zástupcu, ktoré jej bolo počas zasadnutia prvostupňového súdu upreté. Mladú ženu podporujú aj nigérijské združenia na ochranu ľudských práv, s ktorými je Amnesty International v intenzívnom kontakte.

Medzinárodná organizácia upozorňuje, že proces s matkou malého dieťaťa sa neúmerne preťahuje. Kampaň za záchranu Aminy Lawalovej zahájila pred viac ako rokom a za zmiernenie rozsudku vyzbierala až 8,5 milióna podpisov – časť z nich aj zo Slovenska.

Amina Lawalová bola odsúdená v marci 2002 na základe šaríjského trestného práva, ktoré sa od roku 1999 uplatňuje v niektorých severných štátoch Nigérie. Zločin cudzoložstva patrí medzi tie, ktoré šaríja trestá smrťou ukameňovaním.