Nová správa Amnesty dokazuje, že útoky v mjanmarských štátoch Kayin a Kayah predstavujú vojnové zločiny
Amnesty International vydala 1. júna 2022 novú výskumnú správu s názvom „Náboje pršali z oblohy: Vojnové zločiny a vysídľovanie vo východnom Mjanmarsku“, v ktorej dokumentuje rozsiahle pozemné aj letecké útoky mjanmarskej armády na východe krajiny v štátoch Kayin a Kayah. Podľa organizácie ide o systematické kolektívne trestanie celých etnických skupín obyvateľstva za konanie ozbrojených skupín, ktoré už desaťročia bojujú za väčšie práva a autonómiu zmieňovaných oblastí. Krehké prímerie platné od roku 2012 sa rozpadlo po vojenskom prevrate vo februári 2021.
Výskumný tím Amnesty navštívil v marci a apríli tohto roka pohraničné oblasti oboch štátov, kde uskutočnil rozhovory s takmer 100 ľuďmi vrátane troch dezertérov z mjanmarskej armády. Podľa zistení organizácie viedli vojenské útoky na tieto oblasti k nútenému vysídleniu viac ako 150-tisíc ľudí, pričom vojaci vyplienili a vypálili do tla celé dediny.
Podľa Amnesty International predstavujú tieto útoky vojnové zločiny a pravdepodobne aj zločiny proti ľudskosti.
Rawya Rageh, konzultantka Amnesty International pre výskum a dokumentáciu postupov aktérov v krízových situáciách, uviedla, že aj keď svet od minuloročného prevratu postupne prestal venovať pozornosť dianiu v Mjanmarsku, civilná populácia tu aj naďalej čelí porušovaniu ľudských práv. „Rozsiahle a systematické vojenské útoky na civilistov a civilistky na východe Mjanmarska pravdepodobne predstavujú zločiny proti ľudskosti. Mali by sme biť na poplach: zabíjanie, rabovanie a vypaľovanie, ku ktorému aj naďalej dochádza, nesie všetky znaky kolektívneho trestania, teda taktiky, ktorú mjanmarská armáda opakovane používa proti etnickým menšinám v celej krajine.“
Civilné obyvateľstvo v štátoch Kayin a Kayah čelí leteckým aj pozemným útokom, pri ktorých dochádza k zraneniam, nezákonnému zabíjaniu, mučeniu a mimosúdnym popravám. Mnohých ľudí úrady svojvoľne zadržiavajú, armáda rabuje a ničí ich majetok a vypaľuje celé dediny. V dôsledku násilia, ktoré eskalovalo v období od decembra 2021 do marca 2022, zahynuli stovky civilistov a civilistiek a viac ako 150-tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy.
Útoky, pri ktorých armáda nerozlišuje medzi vojenskými a civilnými cieľmi, nezákonné zabíjanie civilistov a civilistiek a ďalšie porušovanie ich ľudských práv predstavuje vojnové zločiny. O zločiny proti ľudskosti môže ísť v prípadoch, keď sú takéto útoky rozsiahle a systematické, napríklad na základe etnického pôvodu, ako v štátoch Kayin a Kayah. Celú výskumnú správu si môžete prečítať na tomto odkaze.