Nový nástroj na odhalenie sledovacích zariadení

Amnesty International dnes predstavuje nový nástroj na odhalenie zariadení na sledovanie a odpočúvanie. Je to prvý nástroj prístupný verejnosti, ktorý je schopný detekovať známe monitorovacie zariadenia, ktoré používajú aj vlády. Nástroj vyvinutý nemeckým vývojarom Claudiom Guarnierim pomôže novinárom a ochrancom ľudských práv zistiť, či sa v ich počítači nachádza monitorovacie zariadenie.

Amnesty International je členom koalície proti ilegálnym sledovacím programom a nástroj predstavila spolu s ďalšími technologickými organizáciami, ako Digitale Gesellschaft, Electronic Frontier Foundation and Privacy International. Odhaduje sa, že svetový ročný obchod s týmito technológiami predstavuje 5 miliárd a stále rastie.

Vlády používajú čoraz sofistikovanejšie a nebezpečnejšie technológie. Tie im ľahko umožňujú čítať aj súkromné e-maily, na diaľku zapnúť kamery alebo mikrofóny. Softvér Detekt je jednoduchý nástroj, ktorý upozorní na tieto zásahy. Jedná sa o úder proti vládam, ktoré používajú informácie na svojvoľne zadržiavanie, zatýkanie a mučenie novinárov a ochrancov ľudských práv,” povedal Marek Marczynski z Amnesty International.

Niektoré monitorovacie technológie sú bežne dostupné na internete. Sofistikovanejšie alternatívy ale vyvíjajú súkromné spoločnosti v rozvinutých krajinách. Následne ich predávajú represívnym štátom, ktoré dlhodobo porušujú ľudské práva.

Jeden zo sledovacích systémov vyvinula nemecká firma FinFisher. Ich systém FinSpy umožnil sledovať skype konverzácie, sťahovať súbory z pevných diskov, prehľadávať emaily, a dokonca bol schopný urobiť screenshot súborov v počítači. Podľa zverejnených informácii slúžil na špehovanie právnikov a aktivistov v Bahrajne.

Detekt je skvelý a zatiaľ jediný spôsob, ako zabrániť, aby technológie boli využívané na porušovanie ľudských práv. Amnesty International zapojí do testovania miestnych partnerov a organizácie, ktoré môžu byť terčom špehovania.
Softvér Detekt si môžete zadarmo stiahnúť tu: https://resistsurveillance.org