Obeťami konfliktu v Iraku sa stávajú aj deti

Amnesty International dnes ostro odsúdila útoky, ktoré v Basre zabili 58 ľudí. Mnohými z obetí sú deti, ktoré boli na ceste do školy. „Útoky, ktoré nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi sú obzvlášť zničujúce. Sú výrazom absolútnej ľahostajnosti voči základnému právu – právu na život,“ vyhlásila organizácia.

K výbuchu došlo v čase špičky na troch policajných staniciach v centre Basry a na policajnej akadémii. Oblasťou práve prechádzali dva školské autobusy. Amnesty International upozorňuje, že je nutné okamžite prípad vyšetriť a vinníkov postaviť pred spravodlivosť. V opačnom prípade sa cyklus násilia ešte viac rozšíri.

Organizáciu znepokojuje rastúci počet civilných obetí bojov v Iraku. V meste Fallúdža, ktoré je naďalej obliehané, doteraz zahynulo viac ako 600 ľudí. Civilistom naďalej hrozí, že sa ocitnú uprostred bojov, pretože dosiaľ neboli prijaté bezpečnostné opatrenia na ich ochranu. V utorok počas mínometného útoku na väzenie Abu Ghraib na západe Bagdadu zahynulo 22 väzňov.