Filters applied

107 results

Sort by
  • Ak EÚ nepozastaví asociačnú dohodu s Izraelom, dá mu tým zelenú na pokračovanie v genocíde

    V utorok 15. júla sa v Bruseli uskutoční zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ. Na stretnutí sa bude hlasovať o pozastavení asociačnej dohody medzi EÚ a Izraelom. Riaditeľka kancelárie Amnesty International pre európske inštitúcie Eve Geddie upozorňuje, že toto hlasovanie predstavuje pre EÚ a jej členské štáty rozhodujúci moment.

  • Izrael naďalej používa hlad ako nástroj genocídy 

    Amnesty International zhromaždila dôkazy o tom, že viac ako mesiac po zavedení militarizovaného systému distribúcie humanitárnej pomoci Izrael naďalej používa vyhladovanie civilného palestínskeho obyvateľstva ako nástroja vedenia vojny v okupovanom pásme Gazy. Dôsledkami podvýživy trpia hlavne deti a ďalšie zraniteľné skupiny. Izrael tak úmyselne uvádza palestínsku populáciu v pásme Gazy do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie, čím pokračuje v páchaní genocídy.

  • Amnesty a ERRC vyzývajú na vyšetrenie rasových motívov policajného násilia voči Rómom vo Veľkej Ide

    Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) a Amnesty International Slovensko prejavujú hlboké znepokojenie nad medializovanými informáciami o policajnom násilí voči obyvateľom a obyvateľkám rómskej komunity v obci Veľká Ida, ku ktorému došlo 28. júna 2025. Podľa verejne dostupných informácií vrátane videozáznamov, ktoré boli publikované na sociálnych sieťach, slovenská polícia vystrelila varovné výstrely a použila fyzické násilie. Zdá sa, že polícia v rámci svojho represívneho zásahu kolektívne potrestala rómsku komunitu. Počas operácie sa s násilím stretli aj ženy, deti a starší obyvatelia.

  • Žiadajte zrušenie izraelskej blokády pásma Gazy

    Keď sa 12 neozbrojených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok na palube lode Madleen pokúšalo v súlade s medzinárodným právom dopraviť potraviny a humanitárnu pomoc civilnému obyvateľstvu pásma Gazy, zadržala ich izraelská armáda. Ich solidárnu misiu sledoval celý svet. Izrael ich humanitárny zámer zmaril a naďalej vystavuje populáciu pásma Gazy blokáde, hladomoru a genocíde. Ľudia čakajúci na tú trochu pomoci, ktorú Izrael do pásma pustí, sa stávajú obeťami streľby izraelských vojakov. Podpíšte petíciu. Vyzvite vlády krajín medzinárodného spoločenstva, aby vyvinuli tlak na Izrael a žiadali okamžité zrušenie nezákonnej blokády.

  • Parlament by mal návrh na zmenu ústavy zmietnuť zo stola

    Fakt, že slovenský parlament presunul hlasovanie o škodlivej novele ústavy na septembrovú schôdzu, ukazuje, že predkladatelia zákona sú pevne rozhodnutí presadiť ústavnú zmenu aj napriek tomu, že pred ňou varovali viaceré ľudskoprávne organizácie aj medzinárodné inštitúcie. Táto novela predstavuje frontálny útok na práva LGBTI+ ľudí vrátane práv nebinárnych a intersex ľudí a dúhových rodín. Neúprosná snaha pretlačiť jej prijatie za každú cenu ukazuje, ako ľahko dokážu niektorí poslanci a poslankyne zahodiť zábrany a nehanebne ignorovať svoje záväzky vrátane tých, ktoré vyplývajú z medzinárodných právnych záväzkov Slovenska a práva EÚ. Situáciu komentoval riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda: 

  • Vzdelávanie k ľudským právam v máji 

    V článku „Izrael musí okamžite upustiť od plánov na anexiu Gazy a hromadné násilné vysídlenie Palestínčanov a Palestínčaniek“ Amnesty upozorňuje na hroziace masové porušovanie medzinárodného práva. Tento obsah môžete využiť v rámci workshopov venovaných vojnovým konfliktom, medzinárodnému humanitárnemu právu a právam civilného obyvateľstva počas ozbrojených konfliktov. Môžete si taktiež objednať našu bezplatnú vzdelávaciu prednášku na tému vojnových konfliktov. 

  • Amnesty workshopy o ľudských právach pre budúcich pedagógov a pedagogičky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave

    V rámci predmetu Výchova k ľudským právam sme mali možnosť stráviť dve interaktívne a reflexívne vyučovacie hodiny s dvoma skupinami študentiek a študentov – budúcimi pedagógmi občianskej náuky a etickej výchovy na 2. stupni ZŠ a SŠ, ako aj budúcimi učiteľkami pre MŠ a 1. stupeň ZŠ. V centre pozornosti boli témy, ktoré nielen súvisia s ľudskými právami, ale zároveň testujú našu schopnosť o nich viesť zmysluplný, citlivý a pedagogicky premyslený dialóg.

  • Ľudské práva na dlani: Nový vzdelávací projekt pre aktívnych pedagógov a pedagogičky v Česku a na Slovensku 

    Amnesty International Slovensko v spolupráci s Amnesty International Česká republika spustil v roku 2025 nový medzinárodný projekt „Ľudské práva na dlani“. Jeho cieľom je zásadne posilniť vzdelávanie o ľudských právach (Human Rights Education – HRE) na základných a stredných školách na Slovensku a v Česku. Projekt sa realizuje v rámci programu Erasmus+, typ akcie KA210-SCH – Malé partnerstvá v sektore školského vzdelávania.