Amnesty International Slovensko oceňuje krok slovenskej vlády, ktorá na rozdiel od mnohých iných krajín, prijala ďalších dvoch zadržiavaných mužov z americkej väznice na základni Guantánamo. Zároveň vyzýva predstaviteľov ďalších krajín, aby konali rovnako. Tento rok sa jedná už o piate presídlenie väzňov z Guantánama na Slovensko. V januári boli presídlení traja ujgurskí väzni.
Väznica na základni Guantánamo existuje už 13 rokov a stále je tam držaných 143 mužov väčšinou bez žiadneho obvinenia či súdu. Ani v prípadoch, keď súd rozhodol o protiprávnosti zadržiavania, neboli väzni prepustení. Z viac ako 800 väzňov, ktorí sa na základni nachádzali americká vláda odsúdila len siedmich, z nich sa už v predsúdnom konaní piati k vine priznali výmenou za prísľub prepustenia. Za mučenie a zlé zaobchádzanie s väzňami, naopak, nikoho neobvinili a nestíhali.
Po presídlení z Guantánama by sa zadržiavaným mala dostať podpora od slovenskej vlády, aby boli schopní sa čo najrýchlejšie integrovať do novej spoločnosti. Vláda má im povinnosť udeliť právny status, ktorý je nevyhnutný na zabezpečenie ich fyzickej bezpečnosti a na obnovu svojho života. Tiež im musí pripraviť integračný plán, ktorý zabezpečí služby potrebné na ich integráciu a rehabilitáciu, vrátane lekárskej a psychologickej starostlivosti, jazykového vzdelávania, poradenstva a právnej pomoci. Miesto ich pobytu je z bezpečnostných dôvodov a s ohľadom na ich súkromie predmetom utajenia.
Krajiny musia prejaviť ochotu prijať ostatných väznených, aby jednak pomohli ukončiť nezákonne zadržiavania, a aby pomohli ukončiť medzinárodný škandál v oblasti ľudských práv, ktorým je väznica Guantánamo. Zároveň musíme ale pripomenúť, že ak by USA robili to, čo žiadajú od iných, teda dodržiavali základné princípy medzinárodného práva a prijali by väzňov na svoje územie, už dávno sa mohli stovky zadržiavaných dočkať spravodlivého súdu alebo prepustenia na slobodu.
Jedným z prijatých väzňov je aj väzeň svedomia Hussain Salem Mohammed Almerfedi z Jemena, za ktorého prepustenie sa zasadzovala aj Amnesty International v roku 2012. Hussain nebol nikdy súdený alebo obvinený.