Odovzdávanie Petície za zákaz kazetovej munície

Premiér SR, Róbert Fico dnes dostal vianočný darček – tisíc podpisov za Zákaz kazetovej munície na Slovensku, ktoré sme mu odovzdali ráno na Úrade vlády SR. V petícii sme vyzývali predsedu vlády Róberta Fica, aby sa zasadil za to, aby Slovenská republika sa stala stranou Dohovoru za zákaz kazetovej munície a prevzala na seba záväzky, ktoré z toho vyplývajú.

Dohovor o kazetovej munícii bol podpísaný v 2008, a teda piate výročie Zákazu kazetovej munície oslávili signatári Dohovoru o kazetovej munícii začiatkom decembra 2013 znovu bez účasti Slovenska. Rezorty, ktoré pred piatimi rokmi v novembri 2008 vláda poverila vypracovaním tzv. akčného plánu plnenia záväzkov Dohovoru o kazetovej munícii – ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo hospodárstva, dodnes akčný plán na zasadanie vlády nepredložili. Tento rok na rozdiel od predošlého taktiež nevyslali zástupcu SR na každoročné stretnutie strán Dohovoru, ktoré sa konalo 9. – 13. septembra v zambijskej Lusake. „Je ťažké interpretovať nečinnosť zodpovedných rezortov vo veci zákazu kazetovej munície inak než ako nedostatok politickej vôle,“ povedala Jana Vargovčíková, hovorkyňa Amnesty International Slovensko.

Dohovor o kazetovej munícii je pritom považovaný za najdôležitejší humanitárny dohovor posledného desaťročia. Pripojiť sa k zákazu kazetovej munície by znamenalo plne sa postaviť za hodnoty, ktoré Slovenská republika presadzuje vo svojej zahraničnej politike a umožnilo by SR posilniť medzinárodnú normu, ktorá ročne prispieva k záchrane tisícok ľudských životov,“ povedala Jana Vargovčíková.

Čím viac štátov zákaz uplatňuje, tým menším sa stáva obchod s kazetovou muníciou a tým menej je akceptované jej používanie i zo strany tých, ktorí sa k zákazu zatiaľ nepridali,“ doplnila Vargovčíková. Slovensko dokonca spolu s ostatnými 107 štátmi odsúdilo používanie kazetových bômb v rezolúcii Valného zhromaždenia OSN z 15. mája 2013, ktorá sa týkala prebiehajúceho konfliktu v Sýrii.

 Ďakujeme všetkým za podpis a podporu v kampani.

Viac fotiek nájdete na našom facebooku:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152051085180751.1073741853.111165370750&type=1

FAKTY A ČÍSLA O KAZETOVEJ MUNÍCII

ČO JE KAZETOVÁ MUNÍCIA?

Kazetová munícia, nazývaná aj kontajnerová munícia, je väčšia bomba obsahujúca  desiatky až stovky menších bômb. Táto zbraň sa používa dvomi spôsobmi – bombarduje sa ňou zo vzduchu alebo je odpaľovaná zo zeme. Je navrhnutá tak, aby sa jej obal pred dopadom na zem otvoril a uvoľnil menšie bomby zasahujúce plochu vo veľkosti niekoľkých futbalových ihrísk. Vysoké percento z nich pri dopade neexploduje a mení sa na smrtiace nebezpečenstvo pre civilné obyvateľstvo, pretože pri akejkoľvek manipulácii s nimi – i náhodnej, môžu kedykoľvek vybuchnúť, podobne ako míny.

AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU O KAZETOVEJ MUNÍCII?

Dohovor je najvýznamnejšou humanitárnou a odzbrojovacou zmluvou za posledných 15 rokov. Jeho cieľom je znížiť počet zranení a úmrtí civilistov v priebehu alebo po vojnovom konflikte. Ku dnešnému dňu ho podpísalo 113 krajín, vrátane tých, v ktorých zanechala rozsiahle zamínované územia (napr. krajiny bývalej Juhoslávie, Afganistan, Irak či Libanon). Dohovor bol schválený 30. mája 2008 a vstúpil do platnosti vo februári 2010, kedy ho ratifikovalo 30 štátov. Krajiny, ktoré Dohovor ratifikovali, nesmú za žiadnych okolností:

1. kazetovú muníciu používať,

2. rozvíjať, vyrábať, inak získavať, hromadiť, prechovávať alebo na niekoho priamo či nepriamo previesť ,

3. pomáhať, podporovať alebo nútene niekoho zapojiť do akejkoľvek činnosti, ktorá je zmluvnej strane tohto dohovoru zakázaná.

KAZETOVÁ MUNÍCIA NA SLOVENSKU

Na export do zahraničia ponúkali kazetovú muníciu slovenské firmy Konštrukta-Defense, a.s.,  ZVS Holding v Dubnici nad Váhom a Technopol International. Šlo najmä o vývoz munície slovenskej výroby, typ 122mm rakety Agát, do Turecka. Za 6 rokov (2004-2009) bolo na jeho vývoz udelených 13 licencií v celkovej hodnote zhruba 25 miliónov eur.

CELOSVETOVÁ KOALÍCIA ZA ZÁKAZ KAZETOVEJ MUNÍCIE

Za ratifikáciu a implementáciu zmluvy intenzívne bojuje koalícia mimovládnych organizácií, do ktorej patrí aj Amnesty International, s názvom Koalícia kazetovej munície (Cluster Munition Coalition – CMC). Koalícia združuje okolo 300 mimovládnych organizácií z viac ako 80 krajín sveta. V koalícii pôsobia i členovia tímu, ktorý viedol kampaň na zákaz mín. Táto kampaň dopomohla k prijatiu Dohovoru o zákaze používania, skladovania, výroby a transferu protipechotných mín a o ich zničení v roku 1997. Spomínaná medzinárodná kampaň bola ocenená Nobelovou cenou za mier.